Pi-Home - Jak na to

JAK NA TO

1. díl - Modelový dům a projekt

 

Jako nejlepší variantu na učení jsme zvolili variantu postupného nastavení chtyrého modelového domu. V tomto návodu naleznete jak naš modelový dům vypadá, jak jsou označené místnosti a co všechno budeme v modelovém domě ovládat. Naučíte-li se nastavit modelový dům, bude pro vás hračka upravit počet světel a jejich označení tak aby nastavení sedlo na váš projekt bydlení. Směle do toho!

2. díl - OpenHAB na Raspberry Pi

 

Srdcem našeho řešení je otevřený projekt OpenHAB, který běží v našem případě na desce Raspberry Pi. V tomto článku si připravíme krok po kroku image, spustíme OpenHAB a nastavíme základní služby. Tímto dostaneme stabilní základ ať už budeme používat drátové senzory, relé nebo bezdrátový standard jako Z-Wave atd.

3.díl - Konfigurace - Things, Items

 

Článek Vás provede základním nastavením OpenHAB na našem modelovém příkladě chytrého domu. Vysvětlíme si co znamenají Things a Items - základní stavební jednotky v OpenHAB. Ukážeme pár tipů na hromadné úpravy v UI a jak si vlastně "naklikat" svůj dům nebo byt v tomto prostředí. Nedílnou součástí je nastavení propojení s MQTT příkazy, které je základním komunikačním protokolem v našem aplikačním projektu Pi-Home.

4. díl - Konfigurace - Rules

 

V tomto článku se podívame na pravidla v OpenHAB 3. Pravidla nám řídí celý ekosystém akcí reagujících na různé stavy. V OpenHAB 3 lze pravidla vytvářet manuálně přes uživatelské rozhraní nebo přes soubory .rules. Pro náš modelový dům si ukážeme jak zadávat pravidlá v grafickém rohzraní Main UI. Pravidla lze i kopírovat pomocí copy-paste z jednoho do druhého nebo použíat .rules soubory s větším počtem pravidel najednou. Více informací naleznete po rozkliknutí tohoto tutoriálu.

Spínání silových obvodů - zásuvek, světel, žaluzií, čerpadel a dalších zařízení na 230V je jedním za základních funkcí inteligentního domu. V Pi-Home používáme desky Arduino Mega s Ethernet Shieldem, které ovládají Arduino kompatibilní SSR relé a ty uzavírají kontakt silnoproudých relé v silové části rozvaděče. Více v návodu.

6. díl - Ovládací tlačítka (vypínače)

 

V projektu Pi-Home můžete použít jakékoliv standardní tlačítka a vypínače pro 230 V nebo speciální pro 24 V atp. V inteligentních domech se namísto vypínačů (klasické polohy vypnuto/zapnuto) používají designově úplně stejné krabičky, akorát mechanizmus je tlačítko (pružinka a po stisku vrácení do původní polohy) . Důvod je zřejmý, na tlačítko můžeme navázat víc ruzných funkcí (opakované stlačení, podržení atd). V naších realizacích máme velmi dobrou zkušenost s klasickými 230V tlačítky od firmy Hager/Berker, ale samozřejmě je možné použít jakékoliv jiné značky.

7. díl - Senzory (teplota, vlhkost, pir) v chytrém domě

 

Následující návod vám nabídne rozšíření základní instalace OpenHAB o nepřeberné množství senzorů kompatibilních s deskami Arduino. Jako základ vám ukážeme použitelný kód pro sběr informací ze senzorů teploty a vlhkosti (DHT22,DS18B30) a pohybového senzoru (HC-SR501).

8. díl - Bezdrátové standardy: Z-Wave

 

Dříve nebo později narazíme na potřebu rozšíření drátového systému se základní funkcionalitou o další vychytávky. Z našich zkušeností se jedná zejména o různe měřiče spotřeb, ovládáné zásuvky nebo žárovky například v zahradě a případně jiných místech kde jsme na drátové ovládání zapoměli. Bezdrátové standardy jsou ideální pro byty a všude tam kde již není možné natáhnout dráty. Většinou mají ale nevýhody v podobě výměny baterií, nižší spolehlivost nebo případně bezpečnotní riziko.

Doporučeno z blogu

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
100%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
99.9%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Jak nastavit pevnou IP adresu v linuxu
Nastavení pevné IP adresy pro OpenHABHodnocení: 
99%

Potřebujete pevnou adresu pro svůj Pi-Home? Jednoduchým postupem se naučíte jak změnit IP adresu na statickou pro jakýkoliv "linux Debian based" operační systém, včetně Raspbian nebo Ubuntu.

GoodWe a chytrá domácnost
Smart Home a GoodWeHodnocení: 
100%

V příspěvku ukážeme krok po kroku jak komunikovat chytrou domácnosti přímo se střídačem Goodwe a dostávát aktuální informace (narozdíl od SEMS portálu). Tyto informace jsou nezbytné pokud chceme v chytrém domě nějak reagovat na aktuální parametry např. spínání dodatečného chlazení nebo spínání zásuvky se zátěží.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Měření hladiny vody v nádrži
Měření aktuálního objemu vody v nádržiHodnocení: 
98.2%

V tomto článku si ukážeme, jak lze řešit měření výšky hladiny vody v nádrži (např. zásobník dešťové vody). Hodnoty si budeme přepočítávat na objem v litrech. V OpenHAB 3 zobrazíme aktuální hodnotu a procentualní hodnotu. K dispozici bude i graf historie hodnot.

Victron & OpenHAB
Victron a chytrý důmHodnocení: 
100%

V tomto příspěvku si ukážeme jak načítat informace z fotovoltaické elektrárny od firmy Victron. Propojíme se s jednotkou Cerbo přes MQTT. Na základě těchto hodnot pak můžeme spínat různé spotřebiče (topení, bojler atp.) a předejít plýtvání baterie pro velké spotřebiče v době, kdy nemusí běžet atp.

Meteostanice v chytrém domě
Meteostanice v inteligentním doměHodnocení: 
100%

Vlastní meteostanice vám umožní sledovat přesný směr a rychlost větru, množství spadnutých srážek, ale také intenzitu slunečního záření. Tyto informace lze mimo jiné využít k vlastnímu stínění domu před sluncem nebo větrem a rozhodování o zálivce zahrady. Více v článku.

Shelly MQTT implementace
Shelly a OpenHABHodnocení: 
100%

Značka Shelly je známa svými produkty komunikujicími hlavně přes WiFi a zahrnujicími ovládané zásuvky, relé pod vypínače, relé pro ovládaní žaluzíí a mnoho dalších produktů. Jedna z výhod pro nasazení je možnost načítat a taky ovládat tyto zařízení pomocí univerzálního protokolu MQTT. Napříč existujícímu addonu pro OpenHAB i Home Assistant si ukážeme jak používat Shelly zařízení bez instalace jakéhokoliv rozšíření.