4. díl - Konfigurace - Rules

Co budeme potřebovat:

2. díl - OpenHAB na Raspberry Pi

Rules

Pravidla - Rules naleznete v menu Settings.

OpenHAB 3 - Rules

Nové pravidlo založíte kliknutím na modrou ikonu + vpravo dole. Příklad pravidla si demonstrujeme na následujícím přikladu. Při odchodu z domu chceme zhasnout všechna světla, vypnout zásuvkové okruhy (např. rychlovarná konvice, různé nabíječky atd.) ale samozřejmě ponechat lednici, rekuperaci nebo topení. 

V našem případě založíme pravidlo Alarm Full - All off

When

Nastavíme kdy se má pravidlo provést. V našem případě v okamžiku, kdy se změní stav Alarmu na číslo 1. Tento stav je v zobrazení položky Alarm přeložen (Add metadata -> State description) jako Full.

OpenHAB - Alarm rule

Then

Co se má stát. V našem případě se mají povypínat světla, zásuvky, topení atd. Přidejte tedy jednotlivé záznamy, které položky chcete povypínat.

But only if

Zde můžete ještě přidat další podmínku, že dané akce se mají provést jenom pokud je daná podmínka splněna.

Tip: V Then části Rules si samozřejmě můžete vložit vlastní skript. Buď použít blokové grafické rozhraní nebo použít kód skriptu. Za mě je nejlepší osvojit si kód. V následujícím případě si ukážeme, jak bychom řešili, kdybychom chtěli vypnout světla až po 30 vteřinách od odchodu.

V Then zvolte Add action -> Run script -> Rule DSL  a přidejte něco takového:

var timer_Delay = createTimer(now.plusSeconds(30),  [  |
   sendCommand(L011, OFF)
   sendCommand(L012, OFF)
   sendCommand(L013, OFF)                                                  
] )

 

V našem modelovém domě Pi-Home se nachází přes 50 předpřipravených pravidel.Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

PiHome - Chytry dum mereni spotreby elektriny
Měření spotřeby domu po fázíchHodnocení: 
0%

V tomto příspěvku ukážeme jak lze řešit měření aktuální spotřeby po fázích v rodinném domě. Lze použít různé komerční zařízení, bohužel nativní MQTT zařízení jsme nenašli. V našem případě jsme tedy zvolili kvůli existující síti Z-Wave produkt Aeotec Home Energy Meter Gen5.

DIY Alarm
Alarm z existujících PIR senzorů v chytrém doměHodnocení: 
0%

V chytrém domě, kde PIR čidla neslouží jenom ke spínání světel při pohybu, je možné tyto čidla vyžít k zjištění přítomnosti osob v dané místnosti. Na těchto informacích se dá postavit poměrně spolehlivý domácí necertifikovaný zabezpečovací systém. V tomto postupu naleznete logiku jakým způsobem to může fungovat v softwaru OpenHAB 3 na našem demo příkladě chytrého domu.

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
100%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Centrální tablet pro chytrý dům
Centrální tablet pro ovládání chytrého domuHodnocení: 
80%

Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Persistent linux live USB
Vytvoření persistent live USB LinuxuHodnocení: 
0%

Většina distribucí linuxu existuje v "live" provedení, tz. že po rozbalení jej můžete používat přímo z flash disku nebe externiho SSD. Po uložení práce se vám ale klasická live distribuce znovu uvede to výchozího nastavení. Toto řeší tzv. persistent live instalace. Ukážeme si jak jej vytvořit na Linuxu nebo Windows.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Thunderbird vs Exchange email and calendar
Thunderbird vs MS ExchangeHodnocení: 
0%

V tomto článku si ukážeme jak provozovat firemní poštu a kalendář postavenou na MS Exchange 20xx s Thunderbirdem na jakḱoliv distribuci Linuxu. Používám toto řešení k spokojenosti přes 8 let od verze Exchange 2013 - 2016 - 2019.

Konfigurace OpenVPN na MikroTiku
OpenVPN na routerech MikroTikHodnocení: 
90%

Máte-li doma smart-home, NAS atp., je dobré myslet na bezpečný přístup do vaší sítě zvenku. Zde bych aktuálně volil komerční router jako Turris, nebo levnější variantu routerů MikroTik. V tomto článku ukážeme postup, jak si zřídit zabezpečený přístup do domácí sítě z venku jak z počítače tak z mobilu pomocí OpenVPN na routerech MikroTik.

Nastavení OpenVPN v iOS
Nastavení OpenVPN připojení v iOSHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k OpenVPN v iOS.

Nastavení OpenVPN na Androidu
Nastavení OpenVPN připojení v AndroiduHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k OpenVPN na Androidu.