NFC tagy v chytrém domě

NFC tagy v chytrém domě

Hardware

Telefon/tablet s Androidem

NFC tag

Software

OpenHAB 3

 

 

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti.

Příklad

    • jako odchodové tlačítko: stačí přiložit telefon na NFC tag, pro automaticke vypnutí světel, zásuvek, uzamčení přívodu vody a zapnutí alarmu
    • jako noční režim: stačí přiložit telefon na NFC tag u postele a všechna světla se automaticky vypnou a zapne se alarm na zahradě nebo přízemí
    • snadné otevírání garáže nebo brány z auta spolu s aktivací/deaktivací alarmu
    • další tipy na použití například na tomto YouTube videu zde

 

Bezpečnost

Naprogramované NFC tagy můžete použít jenom na telefonu s nastavenou aplikaci OpenHAB a připojením do VPN (mimo dům) nebo na WiFi (doma),  což zvyšuje bezpečnost a zabraňuje neoprávněnému použití například s porovnáním klasického bezdrátového otevíracího zařízení pro garáž v autě. Odpadá také nutnost kódovat dům pinem. Pokud tedy máte NFC tagy například na zahradě nebo v autě, kdokoliv cizí samozřejmě může tag načíst, nicméně žádnou akci neprovede.

 

Jak na to

Stáhněte si z Play Store aplikaci openHAB:

OpenHAB Aplikace Android

 

Nainstalujte, otevřete a projděte do nastavení Settings -> Add server a vyplňte název serveru např. openHAB. V záložce Local nastavte adresu vašeho serveru OpenHAB, pozor, zde je port 8443!

OpenHAB Aplikace Nastaveni OpenHAB Aplikace Add Server OpenHAB Aplikace Local Server

 

 

Po přidání by jste měli mít přístup k vašemu OpenHAB. Klikněte na menu v levém horním menu a zvolte NFC a vyberte jaká akce se má provést. Jako příklad zvolíme odblokování Alarmu. Klikneme na Alarm a zeptá se nás to na hodnotu. V našem případě napíšeme hodnotu 0 (0=Doma, viz OpenHAB modelový dům). Můžete ale zvolit cokoliv jiného, světla nebo skupinu světel atp.

OpenHAB Aplikace NFC OpenHAB Aplikace NFC pravidlo

Finálně, až uvidite velkou ikonu NFC, přiložte smartphone k NFC tagu pro zápis. NFC tag si můžete polepit nějakým hezkým obrázkem, aby jste věděli, který NFC tag dělá co. Případně jej můžete zamaskovat, vložit pod obraz, zašít a mít tak neviditelného pomocníka pro nějakou specifickou akci.

OpenHAB Aplikace Zápis NFC    NFC příklad odkódování alarmu

Hotovo! Nyní stačí NFC tag nalepit na požadované místo - příklad může být v tomto případě stínitko auta nad řidičem. Pro odblokování alarmu se jenom přiloží telefon k stínitku, alarm se odblokuje a dům se uvede do stavu "Doma"

 

Příklady použití

NFC Tag Example in Smart Home  NFC Tag Example in Smart Home  NFC Tag Example in Smart Home

 

 

 

Napadá Vás další využití NFC tagů? Podělte s námi v komentářích pod článkem.

Hodnocení článku:

Průměr: 5 (87 hlasů)

Podpořte nás:

Přidat komentář:

Přidat komentář

Nejnovější články v blogu

Victron & OpenHAB
Victron a chytrý důmHodnocení: 
100%

V tomto příspěvku si ukážeme jak načítat informace z fotovoltaické elektrárny od firmy Victron. Propojíme se s jednotkou Cerbo přes MQTT. Na základě těchto hodnot pak můžeme spínat různé spotřebiče (topení, bojler atp.) a předejít plýtvání baterie pro velké spotřebiče v době, kdy nemusí běžet atp.

GoodWe a chytrá domácnost
Smart Home a GoodWeHodnocení: 
100%

V příspěvku ukážeme krok po kroku jak komunikovat chytrou domácnosti přímo se střídačem Goodwe a dostávát aktuální informace (narozdíl od SEMS portálu). Tyto informace jsou nezbytné pokud chceme v chytrém domě nějak reagovat na aktuální parametry např. spínání dodatečného chlazení nebo spínání zásuvky se zátěží.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
100%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.

WireGuard na routerech MikroTikHodnocení: 
86.7%

Článek popisuje svépomocné zprovoznění VPN protokolu WireGuard na zařízeních MikroTik s verzí RouterOS 7 a vyšší. Tato fenomenální VPN je velmi rychlá, bezpečná a snadno nastavitelná v domácem prostředí. Dá se říct že moméntálně je to nejlepší VPN pro domácí použití dostupné široké veřejnosti.

Nilan Modbus OpenHAB
Nilan VP18 vs OpenHABHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)

Základ - Winbox, DHCPHodnocení: 
98.5%

V tomto seriálu se podíváme na postupné nastavení zařízení značky MikroTik pro domácí použití nebo malou firmu (do 25 lidí). V prvním článku se budeme věnovat úvodnímu nastavení - stáhneme si Winbox a nastavíme DHCP pro primární síť a jednu hostovskou síť. Stejně tak upravíme i Wifi.