NFC tagy v chytrém domě

NFC tagy v chytrém domě

Hardware

Telefon/tablet s Androidem

NFC tag

Software

OpenHAB 3

 

 

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti.

Příklad

    • jako odchodové tlačítko: stačí přiložit telefon na NFC tag, pro automaticke vypnutí světel, zásuvek, uzamčení přívodu vody a zapnutí alarmu
    • jako noční režim: stačí přiložit telefon na NFC tag u postele a všechna světla se automaticky vypnou a zapne se alarm na zahradě nebo přízemí
    • snadné otevírání garáže nebo brány z auta spolu s aktivací/deaktivací alarmu
    • další tipy na použití například na tomto YouTube videu zde

 

Bezpečnost

Naprogramované NFC tagy můžete použít jenom na telefonu s nastavenou aplikaci OpenHAB a připojením do VPN (mimo dům) nebo na WiFi (doma),  což zvyšuje bezpečnost a zabraňuje neoprávněnému použití například s porovnáním klasického bezdrátového otevíracího zařízení pro garáž v autě. Odpadá také nutnost kódovat dům pinem. Pokud tedy máte NFC tagy například na zahradě nebo v autě, kdokoliv cizí samozřejmě může tag načíst, nicméně žádnou akci neprovede.

 

Jak na to

Stáhněte si z Play Store aplikaci openHAB:

OpenHAB Aplikace Android

 

Nainstalujte, otevřete a projděte do nastavení Settings -> Add server a vyplňte název serveru např. openHAB. V záložce Local nastavte adresu vašeho serveru OpenHAB, pozor, zde je port 8443!

OpenHAB Aplikace Nastaveni OpenHAB Aplikace Add Server OpenHAB Aplikace Local Server

 

 

Po přidání by jste měli mít přístup k vašemu OpenHAB. Klikněte na menu v levém horním menu a zvolte NFC a vyberte jaká akce se má provést. Jako příklad zvolíme odblokování Alarmu. Klikneme na Alarm a zeptá se nás to na hodnotu. V našem případě napíšeme hodnotu 0 (0=Doma, viz OpenHAB modelový dům). Můžete ale zvolit cokoliv jiného, světla nebo skupinu světel atp.

OpenHAB Aplikace NFC OpenHAB Aplikace NFC pravidlo

Finálně, až uvidite velkou ikonu NFC, přiložte smartphone k NFC tagu pro zápis. NFC tag si můžete polepit nějakým hezkým obrázkem, aby jste věděli, který NFC tag dělá co. Případně jej můžete zamaskovat, vložit pod obraz, zašít a mít tak neviditelného pomocníka pro nějakou specifickou akci.

OpenHAB Aplikace Zápis NFC    NFC příklad odkódování alarmu

Hotovo! Nyní stačí NFC tag nalepit na požadované místo - příklad může být v tomto případě stínitko auta nad řidičem. Pro odblokování alarmu se jenom přiloží telefon k stínitku, alarm se odblokuje, brána případně garáž se otevře a naopak.

 

Příklady použití

NFC Tag Example in Smart Home  NFC Tag Example in Smart Home  NFC Tag Example in Smart Home

 

 

 

Napadá Vás další využití NFC tagů? Podělte se s námi v komentářích pod článkem ;)

Hodnocení článku:

Průměr: 5 (97 hlasů)

Podpořte nás:

Přidat komentář:

Přidat komentář

Nejnovější články v blogu

SmartHome WhatsApp notifikace OpenHAB, Home Assistant
WhatsApp - notifikace zdarmaHodnocení: 
0%

Rádi byste dostávali notifikace z chytré domácnosti formou zpráv do WhatsApp messengeru? Ačkoliv z tohoto messengeru nejsme nadšení, mnoho lidí jej používá a je zbytečné instalovat jiný pouze kvůli chytrému domu. Pro daný kontakt je pak možné nastavit specifické zvonění, takže budete hned vědět, že zpráva přišla z vašeho domu. Našli jsme možnost, jak toto využívat bez poplatku. Jmenuje se CallMeBot...

Tailscale - VPN bez veřejné IP
Tailscale - přístup bez veřejné IP adresyHodnocení: 
100%

Služba Tailscale řeší přístup mezi jednotlivými zařízeními, pokud nemáte možnost veřejné IP adresy. Pro jednoho uživatele je zdarma s podporou max 100 zařízení. Ukážeme si jak Tailscale nainstalovat na Raspberry Pi, které budeme mít někde doma a do klienta (Android, iPhone) ze kterého budeme chtít přistupovat k domácímu Raspberry Pi. Náším příkladem bude vzdálený přístup k OpenHAB běžícím na Raspberry Pi. Nicméně stejné nastavení platí pro spoustu jiných aplikací - domácí NAS, PiHole, Home Assistant, Domoticz, NextCloud a jiné.

Shelly MQTT implementace
Shelly a OpenHABHodnocení: 
100%

Značka Shelly je známa svými produkty komunikujicími hlavně přes WiFi a zahrnujicími ovládané zásuvky, relé pod vypínače, relé pro ovládaní žaluzíí a mnoho dalších produktů. Jedna z výhod pro nasazení je možnost načítat a taky ovládat tyto zařízení pomocí univerzálního protokolu MQTT. Napříč existujícímu addonu pro OpenHAB i Home Assistant si ukážeme jak používat Shelly zařízení bez instalace jakéhokoliv rozšíření.

Victron & OpenHAB
Victron a chytrý důmHodnocení: 
100%

V tomto příspěvku si ukážeme jak načítat informace z fotovoltaické elektrárny od firmy Victron. Propojíme se s jednotkou Cerbo přes MQTT. Na základě těchto hodnot pak můžeme spínat různé spotřebiče (topení, bojler atp.) a předejít plýtvání baterie pro velké spotřebiče v době, kdy nemusí běžet atp.

GoodWe a chytrá domácnost
Smart Home a GoodWeHodnocení: 
100%

V příspěvku ukážeme krok po kroku jak komunikovat chytrou domácnosti přímo se střídačem Goodwe a dostávát aktuální informace (narozdíl od SEMS portálu). Tyto informace jsou nezbytné pokud chceme v chytrém domě nějak reagovat na aktuální parametry např. spínání dodatečného chlazení nebo spínání zásuvky se zátěží.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
100%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.

WireGuard na routerech MikroTikHodnocení: 
90%

Článek popisuje svépomocné zprovoznění VPN protokolu WireGuard na zařízeních MikroTik s verzí RouterOS 7 a vyšší. Tato fenomenální VPN je velmi rychlá, bezpečná a snadno nastavitelná v domácem prostředí. Dá se říct že moméntálně je to nejlepší VPN pro domácí použití dostupné široké veřejnosti.