Nastavení pevné IP adresy pro OpenHAB

Nastavení pevné IP adresy pro OpenHAB

Potřebujete pevnou adresu pro OpenHAB mimo rozsah DHCP adres, které přiřazuje router? Někdy se to hodí, hlavně pokud máte například idetnické RPi jako zálohu, když dojde k problému, jednoduše přepojít na záložní RPi a budete mít stejnou IP.

Alternativou je nastavit fixní adresu pro RPi na vašem routeru, ovšem musíte to pak udělat pro oba RPi, resp. po výpadku to upravit ručně. V PiHome je totiž důležité neměnit adresu MQTT Brokera, který běží právě na RPi.

Obecné nastavení fungujících na Debianu včetně openhabian, Raspbian atd. Otevřete k editaci soubort dhcpcd.conf příkazem níže:

sudo nano /etc/dhcpcd.conf

a přidejte nakonec tuto část. Změňte si IP adresu dle potřeby na požadované rozsahy

# Static IP address:
interface eth0

# OpenHAB static IP
static ip_address=10.1.1.200/24

#Your router IP
static routers=10.1.1.100
static domain_name_servers=10.1.1.100 8.8.8.8


Uložte stiskem klávesové zkratky pravý CTRL+O, potvrďte Enter a ukončete stiskem pravým CTRL+X.

Restartujte operační systém příkazem:

sudo reboot

a vaše RPi by teď mělo mít statickou IP adresu:

Tip: V openhabianu u verze OpenHAB3 je spuštěn ale také Network Manager a proto se může stát že výše uvedené nastavení zapříčiní, že RPi bude mít jak statickou adresu tak i DHCP adresu. Alternativou specialně pro openhabian je nastavit statickou adresu přes network-manager nmcli příkazemi níže. V tomto případě můžete vynechat nastavování dhcpcd.conf

Zobrazte si nazev připojení příkaze v terminálu:

nmcli connection show

NAME                UUID                                  TYPE      DEVICE  
Wired connection 1  3f5ce7eb-238b-3bea-b16a-5edhsjakakf9  ethernet  eth0   

Použijte následující příkazy pro nastavení pevné IP:

sudo nmcli con mod Wired\ connection\ 1 ipv4.addresses "10.1.1.200/24"
sudo nmcli con mod Wired\ connection\ 1 ipv4.gateway "10.1.1.100"
sudo nmcli con mod Wired\ connection\ 1 ipv4.dns "10.1.1.100 8.8.8.8"
sudo nmcli con mod Wired\ connection\ 1 ipv4.method manual
sudo nmcli con mod Wired\ connection\ 1 connection.autoconnect yes
sudo reboot

Hodnocení článku:

Průměr: 5 ( 21 hlas)

Podpořte nás:

Přidat komentář:

Přidat komentář

Nejnovější články v blogu

SmartHome WhatsApp notifikace OpenHAB, Home Assistant
WhatsApp - notifikace zdarmaHodnocení: 
0%

Rádi byste dostávali notifikace z chytré domácnosti formou zpráv do WhatsApp messengeru? Ačkoliv z tohoto messengeru nejsme nadšení, mnoho lidí jej používá a je zbytečné instalovat jiný pouze kvůli chytrému domu. Pro daný kontakt je pak možné nastavit specifické zvonění, takže budete hned vědět, že zpráva přišla z vašeho domu. Našli jsme možnost, jak toto využívat bez poplatku. Jmenuje se CallMeBot...

Tailscale - VPN bez veřejné IP
Tailscale - přístup bez veřejné IP adresyHodnocení: 
100%

Služba Tailscale řeší přístup mezi jednotlivými zařízeními, pokud nemáte možnost veřejné IP adresy. Pro jednoho uživatele je zdarma s podporou max 100 zařízení. Ukážeme si jak Tailscale nainstalovat na Raspberry Pi, které budeme mít někde doma a do klienta (Android, iPhone) ze kterého budeme chtít přistupovat k domácímu Raspberry Pi. Náším příkladem bude vzdálený přístup k OpenHAB běžícím na Raspberry Pi. Nicméně stejné nastavení platí pro spoustu jiných aplikací - domácí NAS, PiHole, Home Assistant, Domoticz, NextCloud a jiné.

Shelly MQTT implementace
Shelly a OpenHABHodnocení: 
100%

Značka Shelly je známa svými produkty komunikujicími hlavně přes WiFi a zahrnujicími ovládané zásuvky, relé pod vypínače, relé pro ovládaní žaluzíí a mnoho dalších produktů. Jedna z výhod pro nasazení je možnost načítat a taky ovládat tyto zařízení pomocí univerzálního protokolu MQTT. Napříč existujícímu addonu pro OpenHAB i Home Assistant si ukážeme jak používat Shelly zařízení bez instalace jakéhokoliv rozšíření.

Victron & OpenHAB
Victron a chytrý důmHodnocení: 
100%

V tomto příspěvku si ukážeme jak načítat informace z fotovoltaické elektrárny od firmy Victron. Propojíme se s jednotkou Cerbo přes MQTT. Na základě těchto hodnot pak můžeme spínat různé spotřebiče (topení, bojler atp.) a předejít plýtvání baterie pro velké spotřebiče v době, kdy nemusí běžet atp.

GoodWe a chytrá domácnost
Smart Home a GoodWeHodnocení: 
100%

V příspěvku ukážeme krok po kroku jak komunikovat chytrou domácnosti přímo se střídačem Goodwe a dostávát aktuální informace (narozdíl od SEMS portálu). Tyto informace jsou nezbytné pokud chceme v chytrém domě nějak reagovat na aktuální parametry např. spínání dodatečného chlazení nebo spínání zásuvky se zátěží.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
100%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.

WireGuard na routerech MikroTikHodnocení: 
88.6%

Článek popisuje svépomocné zprovoznění VPN protokolu WireGuard na zařízeních MikroTik s verzí RouterOS 7 a vyšší. Tato fenomenální VPN je velmi rychlá, bezpečná a snadno nastavitelná v domácem prostředí. Dá se říct že moméntálně je to nejlepší VPN pro domácí použití dostupné široké veřejnosti.