Propojení Jablotronu s OpenHAB

Propojení Jablotronu s OpenHAB

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Hardware

Jablotron Alarm JA-80/JA-100/JA-100F

Pi-Home - pokud nemáte, viz sekci Jak na to

Software

OpenHAB

Postup instalace je poměrně jednoduchý. Originální návod najdete na stránce OpenHAB Community

https://community.openhab.org/t/jablotron-alarm-binding-for-openhab/41930

  1. Stáhněte si nejnovější verzi bindingu pro Jablotron (03/2021 je to 2.5.11)
    https://www.dropbox.com/s/2aw2c4xbfv0plni/org.openhab.binding.jablotron-2.5.11-SNAPSHOT.jar?dl=1
  2. Stažený soubor .jar zkopírujte do složky openhab-conf/openhab-addons/
  3. Otevřete si v OpenHAB Paper UI a manuálně přidejte Jablotron Binding a vyberte Jablotron bridge

OpenHAB - Jablotron Binding

Následně vyplňte přihlašovací údaje na Jabltron cloud. Po zadání a uložení se vám v Inboxu objeví nakonfigurované zařízení. Máte-li pod účtem více lokací objeví se jich více.

Jablotron cloud OpenHAB

Jablotron JA-100 OpenHAB

Zde můžete propojit jednotlivé položky jako je stav zakódování domu, zahrady, čas posledního alarmu atd s příslušnými items v OpenHAB (příklad níže). Na tyto items se pak v OpenHAB daji navázat rules, které při specifické hodnotě udělají nějakou akci.

Zde je jednoduchý obsah souboru jablotron.items a jablotron.rules (ve složkéch items a rules) kde po zakodování domu dojde k aktivaci stavu "AwayHome" co vyvolá desítky akcí, které se při odchodu mají provést.  

jablotron.items

String AlarmDum "Alarm dum"
String AlarmZahrada "Alarm zahrada" 

jablotron.rules

rule "Alarm Jablotron"
when
 Item AlarmDum changed
then
 if(AlarmDum.state == "set"){    
 sendCommand(AwayHome, ON)
 }
 if(AlarmDum.state == "unset"){    
 sendCommand(AwayHome, OFF)
 }
 if(AlarmDum.state == "partialSet"){    
 sendCommand(AwayHome, OFF)
 }  
end

Hodnocení článku:

Zatím nehodnoceno

Podpořte nás:

Přidat komentář:

Přidat komentář

Nejnovější články v blogu

Nilan Modbus OpenHAB
Nilan VP18 vs OpenHABHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)

Základ - Winbox, DHCPHodnocení: 
0%

V tomto seriálu se podíváme na postupné nastavení zařízení značky MikroTik pro domácí použití nebo malou firmu (do 10 lidí). V prvním článku se budeme věnovat úvodnímu nastavení - stáhneme si Winbox a nastavíme DHCP pro primární síť a jednu hostovskou síť. Stejně tak upravíme i Wifi.

PiHome - Chytry dum mereni spotreby elektriny
Měření spotřeby domu po fázíchHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku ukážeme jak lze řešit měření aktuální spotřeby po fázích v rodinném domě. Lze použít různé komerční zařízení, bohužel nativní MQTT zařízení jsme nenašli. V našem případě jsme tedy zvolili kvůli existující síti Z-Wave produkt Aeotec Home Energy Meter Gen5.

DIY Alarm
Alarm z existujících PIR senzorů v chytrém doměHodnocení: 
100%

V chytrém domě, kde PIR čidla neslouží jenom ke spínání světel při pohybu, je možné tyto čidla vyžít k zjištění přítomnosti osob v dané místnosti. Na těchto informacích se dá postavit poměrně spolehlivý domácí necertifikovaný zabezpečovací systém. V tomto postupu naleznete logiku jakým způsobem to může fungovat v softwaru OpenHAB 3 na našem demo příkladě chytrého domu.

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
100%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Centrální tablet pro chytrý dům
Centrální tablet pro ovládání chytrého domuHodnocení: 
80%

Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Persistent linux live USB
Vytvoření persistent live USB LinuxuHodnocení: 
100%

Většina distribucí linuxu existuje v "live" provedení, tz. že po rozbalení jej můžete používat přímo z flash disku nebe externiho SSD. Po uložení práce se vám ale klasická live distribuce znovu uvede to výchozího nastavení. Toto řeší tzv. persistent live instalace. Ukážeme si jak jej vytvořit na Linuxu nebo Windows.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Thunderbird vs Exchange email and calendar
Thunderbird vs MS ExchangeHodnocení: 
0%

V tomto článku si ukážeme jak provozovat firemní poštu a kalendář postavenou na MS Exchange 20xx s Thunderbirdem na jakḱoliv distribuci Linuxu. Používám toto řešení k spokojenosti přes 8 let od verze Exchange 2013 - 2016 - 2019.