Propojení Jablotronu s OpenHAB

Propojení Jablotronu s OpenHAB

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Hardware

Jablotron Alarm JA-80/JA-100/JA-100F

Pi-Home - pokud nemáte, viz sekci Jak na to

Software

OpenHAB

Postup instalace je poměrně jednoduchý. Originální návod najdete na stránce OpenHAB Community

https://community.openhab.org/t/jablotron-alarm-binding-for-openhab/41930

  1. Stáhněte si nejnovější verzi bindingu pro Jablotron (03/2021 je to 2.5.11)
    https://www.dropbox.com/s/2aw2c4xbfv0plni/org.openhab.binding.jablotron-2.5.11-SNAPSHOT.jar?dl=1
  2. Stažený soubor .jar zkopírujte do složky openhab-conf/openhab-addons/
  3. Otevřete si v OpenHAB Paper UI a manuálně přidejte Jablotron Binding a vyberte Jablotron bridge

OpenHAB - Jablotron Binding

Následně vyplňte přihlašovací údaje na Jabltron cloud. Po zadání a uložení se vám v Inboxu objeví nakonfigurované zařízení. Máte-li pod účtem více lokací objeví se jich více.

Jablotron cloud OpenHAB

Jablotron JA-100 OpenHAB

Zde můžete propojit jednotlivé položky jako je stav zakódování domu, zahrady, čas posledního alarmu atd s příslušnými items v OpenHAB (příklad níže). Na tyto items se pak v OpenHAB daji navázat rules, které při specifické hodnotě udělají nějakou akci.

Zde je jednoduchý obsah souboru jablotron.items a jablotron.rules (ve složkéch items a rules) kde po zakodování domu dojde k aktivaci stavu "AwayHome" co vyvolá desítky akcí, které se při odchodu mají provést.  

jablotron.items

String AlarmDum "Alarm dum"
String AlarmZahrada "Alarm zahrada" 

jablotron.rules

rule "Alarm Jablotron"
when
 Item AlarmDum changed
then
 if(AlarmDum.state == "set"){    
 sendCommand(AwayHome, ON)
 }
 if(AlarmDum.state == "unset"){    
 sendCommand(AwayHome, OFF)
 }
 if(AlarmDum.state == "partialSet"){    
 sendCommand(AwayHome, OFF)
 }  
end

Hodnotit článek:

Zatím nehodnoceno

Přidat komentář:

Přidat komentář

Nejlépe hodnocené příspěvky

PiHome - Chytry dum mereni spotreby elektriny
Měření spotřeby domu po fázíchHodnocení: 
0%

V tomto příspěvku ukážeme jak lze řešit měření aktuální spotřeby po fázích v rodinném domě. Lze použít různé komerční zařízení, bohužel nativní MQTT zařízení jsme nenašli. V našem případě jsme tedy zvolili kvůli existující síti Z-Wave produkt Aeotec Home Energy Meter Gen5.

DIY Alarm
Alarm z existujících PIR senzorů v chytrém doměHodnocení: 
0%

V chytrém domě, kde PIR čidla neslouží jenom ke spínání světel při pohybu, je možné tyto čidla vyžít k zjištění přítomnosti osob v dané místnosti. Na těchto informacích se dá postavit poměrně spolehlivý domácí necertifikovaný zabezpečovací systém. V tomto postupu naleznete logiku jakým způsobem to může fungovat v softwaru OpenHAB 3 na našem demo příkladě chytrého domu.

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
100%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Centrální tablet pro chytrý dům
Centrální tablet pro ovládání chytrého domuHodnocení: 
80%

Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Persistent linux live USB
Vytvoření persistent live USB LinuxuHodnocení: 
0%

Většina distribucí linuxu existuje v "live" provedení, tz. že po rozbalení jej můžete používat přímo z flash disku nebe externiho SSD. Po uložení práce se vám ale klasická live distribuce znovu uvede to výchozího nastavení. Toto řeší tzv. persistent live instalace. Ukážeme si jak jej vytvořit na Linuxu nebo Windows.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Thunderbird vs Exchange email and calendar
Thunderbird vs MS ExchangeHodnocení: 
0%

V tomto článku si ukážeme jak provozovat firemní poštu a kalendář postavenou na MS Exchange 20xx s Thunderbirdem na jakḱoliv distribuci Linuxu. Používám toto řešení k spokojenosti přes 8 let od verze Exchange 2013 - 2016 - 2019.

Konfigurace OpenVPN na MikroTiku
OpenVPN na routerech MikroTikHodnocení: 
90%

Máte-li doma smart-home, NAS atp., je dobré myslet na bezpečný přístup do vaší sítě zvenku. Zde bych aktuálně volil komerční router jako Turris, nebo levnější variantu routerů MikroTik. V tomto článku ukážeme postup, jak si zřídit zabezpečený přístup do domácí sítě z venku jak z počítače tak z mobilu pomocí OpenVPN na routerech MikroTik.

Nastavení OpenVPN v iOS
Nastavení OpenVPN připojení v iOSHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k OpenVPN v iOS.

Nastavení OpenVPN na Androidu
Nastavení OpenVPN připojení v AndroiduHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k OpenVPN na Androidu.