Propojení Jablotronu s OpenHAB

Propojení Jablotronu s OpenHAB

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Hardware

Jablotron Alarm JA-80/JA-100/JA-100F

Pi-Home - pokud nemáte, viz sekci Jak na to

Software

OpenHAB

Postup instalace je poměrně jednoduchý. Originální návod najdete na stránce OpenHAB Community

https://community.openhab.org/t/jablotron-alarm-binding-for-openhab/41930

  1. Stáhněte si nejnovější verzi bindingu pro Jablotron (03/2021 je to 2.5.11)
    https://www.dropbox.com/s/2aw2c4xbfv0plni/org.openhab.binding.jablotron-2.5.11-SNAPSHOT.jar?dl=1
  2. Stažený soubor .jar zkopírujte do složky openhab-conf/openhab-addons/
  3. Otevřete si v OpenHAB Paper UI a manuálně přidejte Jablotron Binding a vyberte Jablotron bridge

OpenHAB - Jablotron Binding

Následně vyplňte přihlašovací údaje na Jabltron cloud. Po zadání a uložení se vám v Inboxu objeví nakonfigurované zařízení. Máte-li pod účtem více lokací objeví se jich více.

Jablotron cloud OpenHAB

Jablotron JA-100 OpenHAB

Zde můžete propojit jednotlivé položky jako je stav zakódování domu, zahrady, čas posledního alarmu atd s příslušnými items v OpenHAB (příklad níže). Na tyto items se pak v OpenHAB daji navázat rules, které při specifické hodnotě udělají nějakou akci.

Zde je jednoduchý obsah souboru jablotron.items a jablotron.rules (ve složkéch items a rules) kde po zakodování domu dojde k aktivaci stavu "AwayHome" co vyvolá desítky akcí, které se při odchodu mají provést.  

jablotron.items

String AlarmDum "Alarm dum"
String AlarmZahrada "Alarm zahrada" 

jablotron.rules

rule "Alarm Jablotron"
when
 Item AlarmDum changed
then
 if(AlarmDum.state == "set"){    
 sendCommand(AwayHome, ON)
 }
 if(AlarmDum.state == "unset"){    
 sendCommand(AwayHome, OFF)
 }
 if(AlarmDum.state == "partialSet"){    
 sendCommand(AwayHome, OFF)
 }  
end

Hodnocení článku:

Zatím nehodnoceno

Podpořte nás:

Přidat komentář:

Přidat komentář

Nejnovější články v blogu

SmartHome WhatsApp notifikace OpenHAB, Home Assistant
WhatsApp - notifikace zdarmaHodnocení: 
0%

Rádi byste dostávali notifikace z chytré domácnosti formou zpráv do WhatsApp messengeru? Ačkoliv z tohoto messengeru nejsme nadšení, mnoho lidí jej používá a je zbytečné instalovat jiný pouze kvůli chytrému domu. Pro daný kontakt je pak možné nastavit specifické zvonění, takže budete hned vědět, že zpráva přišla z vašeho domu. Našli jsme možnost, jak toto využívat bez poplatku. Jmenuje se CallMeBot...

Tailscale - VPN bez veřejné IP
Tailscale - přístup bez veřejné IP adresyHodnocení: 
100%

Služba Tailscale řeší přístup mezi jednotlivými zařízeními, pokud nemáte možnost veřejné IP adresy. Pro jednoho uživatele je zdarma s podporou max 100 zařízení. Ukážeme si jak Tailscale nainstalovat na Raspberry Pi, které budeme mít někde doma a do klienta (Android, iPhone) ze kterého budeme chtít přistupovat k domácímu Raspberry Pi. Náším příkladem bude vzdálený přístup k OpenHAB běžícím na Raspberry Pi. Nicméně stejné nastavení platí pro spoustu jiných aplikací - domácí NAS, PiHole, Home Assistant, Domoticz, NextCloud a jiné.

Shelly MQTT implementace
Shelly a OpenHABHodnocení: 
100%

Značka Shelly je známa svými produkty komunikujicími hlavně přes WiFi a zahrnujicími ovládané zásuvky, relé pod vypínače, relé pro ovládaní žaluzíí a mnoho dalších produktů. Jedna z výhod pro nasazení je možnost načítat a taky ovládat tyto zařízení pomocí univerzálního protokolu MQTT. Napříč existujícímu addonu pro OpenHAB i Home Assistant si ukážeme jak používat Shelly zařízení bez instalace jakéhokoliv rozšíření.

Victron & OpenHAB
Victron a chytrý důmHodnocení: 
100%

V tomto příspěvku si ukážeme jak načítat informace z fotovoltaické elektrárny od firmy Victron. Propojíme se s jednotkou Cerbo přes MQTT. Na základě těchto hodnot pak můžeme spínat různé spotřebiče (topení, bojler atp.) a předejít plýtvání baterie pro velké spotřebiče v době, kdy nemusí běžet atp.

GoodWe a chytrá domácnost
Smart Home a GoodWeHodnocení: 
100%

V příspěvku ukážeme krok po kroku jak komunikovat chytrou domácnosti přímo se střídačem Goodwe a dostávát aktuální informace (narozdíl od SEMS portálu). Tyto informace jsou nezbytné pokud chceme v chytrém domě nějak reagovat na aktuální parametry např. spínání dodatečného chlazení nebo spínání zásuvky se zátěží.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
100%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.

WireGuard na routerech MikroTikHodnocení: 
90%

Článek popisuje svépomocné zprovoznění VPN protokolu WireGuard na zařízeních MikroTik s verzí RouterOS 7 a vyšší. Tato fenomenální VPN je velmi rychlá, bezpečná a snadno nastavitelná v domácem prostředí. Dá se říct že moméntálně je to nejlepší VPN pro domácí použití dostupné široké veřejnosti.