Pi-Home - Schéma zapojení

Schéma zapojení

Pi-Home - celkové schéma zapojení na úrovni rozvaděče

Pi-Home - Schéma zapojení

Detailní popis:

Instalace je založena na srdci inteligentního domu - desce Raspberry Pi (dále jen RPi). Na RPi běží centrální software - OpenHAB. Více o OpenHAB a jeho instalaci na RPi naleznete v sekci Jak na to. RPi je dále přes USB HUB napájeno a také propojeno s deskami Arduino Mega. Přes USB rozhraní jsou také napájené desky Arduino Mega a při vývoji je přes USB také uploadován potřebný kód. RPi a Arduina jsou dále propojena pomocí LAN do interní sítě. Komunikace mezi RPi a Arduino probíhá protokolem MQTT, kde se posílají a odposlouchávají příkazy pro konkrétní akce. Systém je možné doplnit o jakékoliv zařízení podporující MQTT případně rozšířit o bezdrátové standardy jako Z-Wave nebo Zigbee.  OpenHAB podporuje nepřeberné množství otevřených i komerčních zařízení.

Základní funkcionalita:

Spínání silnoproudých obvodů s vysokým odběrem (zásuvkové okruhy, čerpada, motory, elektrické topení, atd.)

Použiváme kombinaci Arduino kompatibilní desky až s 8x 230V/2A SSR relé v kombinaci s vysokozátěžovým instalačním relé 230V/20A v silnoproudé části rozvaděče. Pomocí těchto relé je spínán příslušný obvod zásuvek, čerpadel, motorů anebo jiných výkonnějších zařízení. Pro vícefázové okruhy (indukce, sauna, dílna atp.) lze použít vícefázové instalační relé a spínat jej jednofázovým Arduino relé.

Spínání LED osvětlení

Kvůli vysokým náběhovým proudům kondenzátoru u LED světelných zdrojů se nedoporučuje příme napojení na Arduino 230V/2A relé. Řešením je přidání instalačního 230V/20A relé jako v předchozím odstavci.

Spínání silnoproudých obvodů s nízkým odběrem a bez náběhových proudů (odtahové ventilátory, topné hlavice, rolety, žaluzie)

Ovládání lze připojit přímo na 230V/2A SSR relé, kompatibilní s deskami Arduino. Je k dispozici deska s dvěma, čtyřmi nebo osmi relé.

Senzory, čidla, vypínače

Senzory i vypínače (tlačítka) jsou připojeny pomocí UTP kabelů. UTP kabely jsou ukončeny v rozvaděči na KRONE svorkách typu DATA, GND a 5V. Od KRONE svorek pak vede propojení do příslušných pozic na deskách Arduino Mega, kde senzory nbeo tlačítka odevzdávají hodnotu a Arduino již dále tuto hodnotu zpracuje nebo rovnou posílá do OpenHAB přes protokol MQTT. Podporována je široká nabídka různých Arduino-kompatibilních senzorů. Vybírat můžete například zde.

Bezdrátová komunikace

Pro byty, apartmány anebo hotové objekty lze OpenHAB kombinovat s bezdrátovými standardy. Námi ověřený je protokol Z-Wave. K RPi se připojí USB Z-Wave kontroler a jednotlivé Z-Wave prvky se pak jednoduše konfigurují v OpenHAB. Výhodou je použití stávajících elektrických rozvodů, Z-Wave prvky se pak umísťují před vlastním zařízením nebo přímo podoprují tenot protokol (Z-Wave žárovky). Z-Wave zvláda několik stovek zařízení a každé zařízení zlepšuje pokrytí této bezdrátové technologie v rámci objektu.

Doporučeno z blogu

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
100%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Jak nastavit pevnou IP adresu v linuxu
Nastavení pevné IP adresy pro OpenHABHodnocení: 
90%

Potřebujete pevnou adresu pro svůj Pi-Home? Jednoduchým postupem se naučíte změnit IP adresu na statickou pro jakýkoliv "linux Debian based" operační systém, včetně Raspbian nebo Ubuntu.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Meteostanice v chytrém domě
Meteostanice v inteligentním doměHodnocení: 
100%

Vlastní meteostanice vám umožní sledovat přesný směr a rychlost větru, množství spadnutých srážek, ale také intenzitu slunečního záření. Tyto informace lze mimo jiné využít k vlastnímu stínění domu před sluncem nebo větrem a rozhodování o zálivce zahrady. Více v článku.

Centrální tablet pro chytrý dům
Wall tablet to controll your smart homeHodnocení: 
100%

Wall tablet or older smartphone is perfectly suited as a central indicator of the state of the home, as well as controlling it. It usually replaces the video doorbell and as example, you can play your favorite music or read recipes on it during cooking in your kitchen. In the article, we describe a functional example of such a "wall" tablet and its settings in so-called kiosk mode so, display doesn't run at night and only reacts when someone is nearby. Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Měření hladiny vody v nádrži
Měření aktuálního objemu vody v nádržiHodnocení: 
80%

V tomto článku si ukážeme, jak lze řešit měření výšky hladiny vody v nádrži (např. zásobník dešťové vody). Hodnoty si budeme přepočítávat na objem v litrech.

Centrální tablet pro chytrý dům
Centrální tablet pro ovládání chytrého domuHodnocení: 
80%

Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Pi-Home - videovrátny v chytrém domě
Videovrátný Doorbird v OpenHABHodnocení: 
80%

Nativní podporu pro OpenHAB má videovrátný firmy Doorbird. Řešení je napájeno a připojeno UTP kabelem a má vlastní IP adresu, co vám usnadní instalaci u brány. OpenHAB je pak schopný importovat obrázky z vrátného, historii návštěv, řídit otevírání branky na tlačítko i přes telefon, v noci nerušit, sloužit jako alarm atd. atd. V návodu vás provedeme zapojením videovrátneého Doorbird D101.

Ovládaní DALI v chtyrém domě
Ovládání DALI zařízení přes MQTTHodnocení: 
0%

DALI (Digital Addressable Lighting Interface) je otevřené rozhraní pro ovládání osvětlení v domácnosti, průmyslových budovách, stadionech apod. Pro napojení na náš systém OpenHAB lze využít komerčního převodníku od firmy ADFWEB s názvem HD67941-B2 - DALI / MQTT - Converter. V článku ukážeme, jak tento převodník používat ve spojení s MQTT.