Náš Pi-Home

Náš Pi-HOME

 

Naše řešení Pi-Home je Ready-To-Use stavebnice s předinstalovaným a předkonfigurovaným systémem OpenHAB včetně slaboproudého hardware odpovídající konfiguraci modelového domu v sekci Jak na to. Dle schématu zapojení a instalačního postupu jste schopni tuto slaboproudou část osadit a zprovoznit svépomocí. Instalací a propojení silnoproudé částí (není součástí Pi-Home) nechte na vašem elektrikáři!

Nezapomeňte, že pro domácí automatizaci svépomocí je téměr nezbytné nechat si udělat prováděcí projekt elektroinstalace, kde projektantovi dodáte podklady jakým způsobem bude fungovat logika a projektant dle toho upraví silnoproudou část, doporučí velikost rozvaděče atd.

 

 Demo PiHome Standard

 

PiHome - Domácí automatizace svépomocí

 Schéma zapojení Pi-Home pro modelový dům

Video tutoriál sestavení a oživení

Příprava

Pro úspěšné zprovoznění a používání tohoto systému je doporučeno splnit následující podmínky:

Strukturovaná kabeláž do hvězdy

 •  jedná se o topologii silnoproudé a slaboproudé kabeláže, kde jsou všechny ovládané zařízení/okruhy svedeny do jednoho rozvaděče
 •  každé světlo nebo skupina světel, která se má ovládat samostatně má separátní kabel, např. CYKY 3x1.5 až do rozvaděče
 •  u zásuvek lze spojovat více na jeden ovládaný okruh, každý okruh separátní kabel, např. CYKY 3x2.5 až do rozvaděče
 •  žaluzie/rolety - každý motor separátní kabel, např. CYKY 5x1.5 až do rozvaděče
 •  topení - elektrické = každá zóna separátní kabel do rozvaděče, u teplovodního = regulační hlavice, každá hlavice svedena do rozvaděče
 •  zahrada - vánoční osvětlení, osvětlení domu, zahrady, sauna, bazén každý ovládaný okruh separátní kabel do rozvaděče dle projektu
 •  tlačítka -  vlastní kabel UTP nebo lépe FTP CAT 5E nebo vyšší. Na jeden UTP kabel lze dát až 7 tlačítek, lepší je projektovat 4 a nechat rezervu
 •  senzory - vlastní kabel UTP nebo lépe FTP CAT 5E nebo vyšší. Teplota, vlhkost, PIR, CO2 - lze slučovat, opět 2 - 3 senzory na jeden kabel, počítat s rezervou

Tip: V případě, že na něco zapomenete dá se to vždy řešit bezdrátovými relé a senzory, nicméně kabel je kabel. Je spolehlivější, bezpečnější a v konečném důsledku je to i levnější varianta.

Rozvaděč

 • v případě našeho modelového domu potřebujeme slaboproudý rozvaděč o rozměrech minimálně 1200 mm x 800 mm x 300 mm (v x š x h) 
 • tato velikost stačí na cca 100 ovládaných okruhů, 50 senzorů a 50 tlačítek
 • u silnoproudého rozvaděče je pak potřeba počítat s instalačními relé pro každý ovládaný vývod s vyšší zatěží (kromě např. regulačních hlavic, odtahových ventilatorů atd.) aktuálně doporučujeme typ HAGER ERC125S. Zohledněte toto zapojení v elektroinstalačním projektu s vašim elektrikářem a počítejte s místem v silnoproudém rozvaděči.

 

Znalosti

 • určitě není podmínkou být programátor, vývojář ani linuxák :)
 • nabízíme školení na instalaci, nastavení a používání tohoto typu instalace případně oživení systému v úvodu
 • pokud chcete využít chytrý dům co nejvíce měli by jste být alespoň technologický nadšenec, umět používat smartphone nebo např. umět zapojit světlo, vše ostatní se dá lehce naučit a získáné zkušenosti zůročíte v nezávislosti a určitě je aplikujete v dalších činnostech (FVE atd.)

 

Co obsahuje Pi-Home?

 

1x Raspberry Pi 4 4 GB včetně 32 GB High Endurance microSD karty

1x zdroj MeanWell MDR-40-5 5V/40W

1x 8-portový switch NetGear GS308E

1x USB 3.0 HUB i-Tec 7-port (36W)

4x Arduino Mega with Ethernet Shield

12x Relay SSD Board (8x relay 230V/2A)

6x LSA+ Krone svorka 

6x LSA+ Krone svorka zemníci

       12x Senzor DHT22+HC-SR504 (teplota, vlhkost, pohyb) + držák k instalací do stropu (d=67 mm)

       10x Senzor DS18B20 3m (teplota podlahy)

 

schéma zapojení

kabeláž pro propojení komponent

spotřební materiál (dutinky, dupont konektory)

předinstalovaný a ready-to-use nakonfigurovaný software OpenHAB 3

4 hodiny remote poradenství (TeamViewer, videocall)

*všechny komponenty jsou v provedení na DIN lištu

 

Co dalšího budeme potřebovat?

Pi-Home je samostatně funkční celek, nicméně k tomuto základu je potřeba ještě dodat vstupy (tlačítka) a také nějaké obvody se silnoproudými relé, které budeme ovládat. V případě našeho modelového domu bychom tedy ještě potřebovali:

Tlačítka

40x tlačítek - můžete použít jakékoliv jedno, dvou nebo čtyř tlačítka, klasicky na 230V, doporučujeme výrobce Berker/Hager

 

Relé (výstupy)

29x relé pro světla

22x relé pro zásuvkové okruhy

10x relé pro elektricke podlahové topení

26x relé pro žaluzie/rolety

*doporučujeme relé Hager ERC125S (tiché, úsporné (0,8W), lze manuálně ovládat v případě kritické poruchy)

 

Předběžný rozpočet pro modelový dům:

  Cena (včetně DPH)  
Slaboproud    
Pi-Home v konfiguraci modelový dům zde 51 000 Kč  
Tlačítka - jako v klasické elektroinstalaci, standradní 230V tlačítka, ceny se mohou výrazně lišit dle designu a značky* -  
Silnoproud    
Elektroinstalace do hvězdy - cca o 20% dražší než klasická elektroinstalace* -  
Instalační relé Hager ERC125S** v počtu dle modelového domu (87 ks) pro spínaní jednotlivých okruhů ~ 45 000 Kč  
     

* k tlačítkám se tahá pouze UTP kabel

** volba relé záleží na umístění rozvaděče (požadovaná hlučnost), lze najít i levnější alternativy (EATON Z-230) poraďte se s vaším elektrikářem silnoproudu, existuje více variant

 

Doporučeno z blogu

Shelly MQTT implementace
Shelly a OpenHABHodnocení: 
100%

Značka Shelly je známa svými produkty komunikujicími hlavně přes WiFi a zahrnujicími ovládané zásuvky, relé pod vypínače, relé pro ovládaní žaluzíí a mnoho dalších produktů. Jedna z výhod pro nasazení je možnost načítat a taky ovládat tyto zařízení pomocí univerzálního protokolu MQTT. Napříč existujícímu addonu pro OpenHAB i Home Assistant si ukážeme jak používat Shelly zařízení bez instalace jakéhokoliv rozšíření.

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
100%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
99.9%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Jak nastavit pevnou IP adresu v linuxu
Nastavení pevné IP adresy pro OpenHABHodnocení: 
99%

Potřebujete pevnou adresu pro svůj Pi-Home? Jednoduchým postupem se naučíte jak změnit IP adresu na statickou pro jakýkoliv "linux Debian based" operační systém, včetně Raspbian nebo Ubuntu.

GoodWe a chytrá domácnost
Smart Home a GoodWeHodnocení: 
100%

V příspěvku ukážeme krok po kroku jak komunikovat chytrou domácnosti přímo se střídačem Goodwe a dostávát aktuální informace (narozdíl od SEMS portálu). Tyto informace jsou nezbytné pokud chceme v chytrém domě nějak reagovat na aktuální parametry např. spínání dodatečného chlazení nebo spínání zásuvky se zátěží.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Měření hladiny vody v nádrži
Měření aktuálního objemu vody v nádržiHodnocení: 
98.2%

V tomto článku si ukážeme, jak lze řešit měření výšky hladiny vody v nádrži (např. zásobník dešťové vody). Hodnoty si budeme přepočítávat na objem v litrech. V OpenHAB 3 zobrazíme aktuální hodnotu a procentualní hodnotu. K dispozici bude i graf historie hodnot.

Victron & OpenHAB
Victron a chytrý důmHodnocení: 
100%

V tomto příspěvku si ukážeme jak načítat informace z fotovoltaické elektrárny od firmy Victron. Propojíme se s jednotkou Cerbo přes MQTT. Na základě těchto hodnot pak můžeme spínat různé spotřebiče (topení, bojler atp.) a předejít plýtvání baterie pro velké spotřebiče v době, kdy nemusí běžet atp.

Meteostanice v chytrém domě
Meteostanice v inteligentním doměHodnocení: 
100%

Vlastní meteostanice vám umožní sledovat přesný směr a rychlost větru, množství spadnutých srážek, ale také intenzitu slunečního záření. Tyto informace lze mimo jiné využít k vlastnímu stínění domu před sluncem nebo větrem a rozhodování o zálivce zahrady. Více v článku.