Náš Pi-Home

Náš Pi-HOME

 

Pi-Home je Ready-To-Use řešení s předinstalovaným a předkonfigurovaným systémem OpenHAB nebo Home Assistant včetně slaboproudého hardware odpovídající konfiguraci modelového domu v sekci Jak na to. Dle schématu zapojení a instalačního postupu jste schopni tuto slaboproudou část osadit a zprovoznit svépomocí. Instalací a propojení silnoproudé částí (není součástí Pi-Home) nechte na vašem elektrikáři!

K dispozici máte tutoriál pro kompletní stavbu svépomoci, stavebnici PiHome Kit nebo rovnou celý vydrátovány rozvaděč na míru PiHome Pro.

Nezapomeňte, že pro domácí automatizaci svépomocí je téměr nezbytné nechat si udělat prováděcí projekt elektroinstalace, kde projektantovi dodáte podklady jakým způsobem bude fungovat logika a projektant dle toho upraví silnoproudou část, doporučí velikost rozvaděče atd.

 

 Demo PiHome Standard

 

 PiHome Pro

 

PiHome - Domácí automatizace svépomocí

 Schéma zapojení Pi-Home pro modelový dům

PiHome Pro

PiHome Pro

Příprava

Pro úspěšné zprovoznění a používání tohoto systému je doporučeno splnit následující podmínky:

Strukturovaná kabeláž do hvězdy

  •  jedná se o topologii silnoproudé a slaboproudé kabeláže, kde jsou všechny ovládané zařízení/okruhy svedeny do jednoho rozvaděče
  •  každé světlo nebo skupina světel, která se má ovládat samostatně má separátní kabel, např. CYKY 3x1.5 až do rozvaděče
  •  u zásuvek lze spojovat více na jeden ovládaný okruh, každý okruh separátní kabel, např. CYKY 3x2.5 až do rozvaděče
  •  žaluzie/rolety - každý motor separátní kabel, např. CYKY 5x1.5 až do rozvaděče
  •  topení - elektrické = každá zóna separátní kabel do rozvaděče, u teplovodního = regulační hlavice, každá hlavice svedena do rozvaděče
  •  zahrada - vánoční osvětlení, osvětlení domu, zahrady, sauna, bazén každý ovládaný okruh separátní kabel do rozvaděče dle projektu
  •  tlačítka -  vlastní kabel UTP nebo lépe FTP CAT 5E nebo vyšší. Na jeden UTP kabel lze dát až 7 tlačítek, lepší je projektovat 4 a nechat rezervu
  •  senzory - vlastní kabel UTP nebo lépe FTP CAT 5E nebo vyšší. Teplota, vlhkost, PIR, CO2 - lze slučovat, opět 2 - 3 senzory na jeden kabel, počítat s rezervou

Tip: V případě, že na něco zapomenete dá se to vždy řešit bezdrátovými relé a senzory, nicméně kabel je kabel. Je spolehlivější, bezpečnější a v konečném důsledku je to i levnější varianta.

Rozvaděč

  • v případě svémpomocné stavby nebo starter kitu potřebujeme slaboproudý rozvaděč o rozměrech minimálně 1200 mm x 800 mm x 300 mm (v x š x h) (PiHome Pro je včetně rozvaděče)
  • tato velikost stačí na cca 100 ovládaných okruhů, 50 senzorů a 50 tlačítek
  • u silnoproudého rozvaděče je pak potřeba počítat s instalačními relé pro každý ovládaný vývod s vyšší zatěží (kromě např. regulačních hlavic, odtahových ventilatorů atd.) aktuálně doporučujeme typ HAGER ERC125S. Zohledněte toto zapojení v elektroinstalačním projektu s vašim elektrikářem a počítejte s místem v silnoproudém rozvaděči.

 

Znalosti

  • určitě není podmínkou být programátor, vývojář ani linuxák :)
  • nabízíme školení na instalaci, nastavení a používání tohoto typu instalace případně oživení systému v úvodu
  • pokud chcete využít chytrý dům co nejvíce měli by jste být alespoň technologický nadšenec, umět používat smartphone nebo např. umět zapojit světlo, vše ostatní se dá lehce naučit a získáné zkušenosti zůročíte v nezávislosti a určitě je aplikujete v dalších činnostech (FVE atd.)

 

Co dalšího budeme potřebovat?

Pi-Home je samostatně funkční celek, nicméně k tomuto základu je potřeba ještě dodat vstupy (tlačítka) a také nějaké obvody se silnoproudými relé, které budeme ovládat. V případě našeho modelového domu bychom tedy ještě potřebovali:

Tlačítka

40x tlačítek - můžete použít jakékoliv jedno, dvou nebo čtyř tlačítka, klasicky na 230V, například od výrobce Berker/Hager

 

Relé (výstupy) pro modelový dům

29x relé pro světla

22x relé pro zásuvkové okruhy

10x relé pro elektricke podlahové topení

26x relé pro žaluzie/rolety

*doporučujeme relé Hager ERC125S (tiché, úsporné (0,8W), lze manuálně ovládat v případě kritické poruchy)

 

Předběžný rozpočet pro modelový dům:

  Cena (včetně DPH)  
Slaboproud    
Pi-Home Kit pro DIY v konfiguraci modelový dům zde  52 450 Kč  
nebo    
Pi-Home Pro na klíč v konfiguraci modelový dům, včetně skříně, vydratování a prvotního oživení na místě zde  106 160 Kč  
Tlačítka - jako v klasické elektroinstalaci, standradní 230V tlačítka, ceny se mohou výrazně lišit dle designu a značky* klasická tržní cena  
Silnoproud    
Elektroinstalace do hvězdy - cca o 20% dražší než klasická elektroinstalace klasická tržní cena  
Instalační relé Hager ERC125S** v počtu dle modelového domu (87 ks) pro spínaní jednotlivých okruhů ~ 45 000 Kč  
     

* k tlačítkám se tahá pouze UTP kabel

** volba relé záleží na umístění rozvaděče (požadovaná hlučnost), lze najít i levnější alternativy (EATON Z-230 nebo Finder) poraďte se s vaším elektrikářem silnoproudu, existuje více variant

 

Doporučeno z blogu

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
100%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
99.9%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Jak nastavit pevnou IP adresu v linuxu
Nastavení pevné IP adresy pro OpenHABHodnocení: 
99.3%

Potřebujete pevnou adresu pro svůj Pi-Home? Jednoduchým postupem se naučíte jak změnit IP adresu na statickou pro jakýkoliv "linux Debian based" operační systém, včetně Raspbian nebo Ubuntu.

GoodWe a chytrá domácnost
Smart Home a GoodWeHodnocení: 
100%

V příspěvku ukážeme krok po kroku jak komunikovat chytrou domácnosti přímo se střídačem Goodwe a dostávát aktuální informace (narozdíl od SEMS portálu). Tyto informace jsou nezbytné pokud chceme v chytrém domě nějak reagovat na aktuální parametry např. spínání dodatečného chlazení nebo spínání zásuvky se zátěží.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Měření hladiny vody v nádrži
Měření aktuálního objemu vody v nádržiHodnocení: 
98.6%

V tomto článku si ukážeme, jak lze řešit měření výšky hladiny vody v nádrži (např. zásobník dešťové vody). Hodnoty si budeme přepočítávat na objem v litrech. V OpenHAB 3 zobrazíme aktuální hodnotu a procentualní hodnotu. K dispozici bude i graf historie hodnot.

Victron & OpenHAB
Victron a chytrý důmHodnocení: 
100%

V tomto příspěvku si ukážeme jak načítat informace z fotovoltaické elektrárny od firmy Victron. Propojíme se s jednotkou Cerbo přes MQTT. Na základě těchto hodnot pak můžeme spínat různé spotřebiče (topení, bojler atp.) a předejít plýtvání baterie pro velké spotřebiče v době, kdy nemusí běžet atp.

Centrální tablet pro chytrý dům
Centrální tablet pro ovládání chytrého domuHodnocení: 
82%

Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Meteostanice v chytrém domě
Meteostanice v inteligentním doměHodnocení: 
100%

Vlastní meteostanice vám umožní sledovat přesný směr a rychlost větru, množství spadnutých srážek, ale také intenzitu slunečního záření. Tyto informace lze mimo jiné využít k vlastnímu stínění domu před sluncem nebo větrem a rozhodování o zálivce zahrady. Více v článku.