Centrální tablet pro ovládání chytrého domu

Centrální tablet pro ovládání chytrého domu

Hardware

Tablet s Androidem

Držák na zeď + nabíječka

Software

OpenHAB Habpanel UI

nebo jakákoliv jiná webová aplikace

Požadavky na funkionalitu

V tomto článku je pro příklad použitý tablet Lenovo TAB M10 Plus s LTE, samozřejmě lze použít i levnější variatny s nižším rozlišením a bez LTE. V tomto případě je využití tabletu následovné:

  • Ovládací panel s výchozí obrazovkou přehledu stavu domu a zahrady
  • Prohlížení receptů/videoreceptů
  • Přístup k internímu Pi-Wiki
  • Lze vysunout a brát sebou na dovolenou atp. (proto LTE)

Další věc je specifikovat jak chcete takové zařízení používat v režimu 24/7 na nabíječce. V tomto případě byl požadavek:

  • Zapnutí Battery Protection Mode které ukončí nabíjení při 60%
  • Vypnout display v čase od 23:00 do 6:00
  • Během dne spustit šetřič displaye po 30 sekundách
  • Zobrazit display pokud přední kamera zachytí pohyb

Instalace a konfigurace

Rozmyslete si kam tablet pověsíte, existují komerční držáky ale je poměrně snadné si také vyrobit držák svépomocí dle barvy doplňku v místnosti atp. jako v našem případě z kusu dřeva. Nabíjecí konektor je přilepen tavnou pistolí. Hlavní je mít poblíž zásuvku nebo si vyvést nějakým jiným způsobem potřebné napájení. Odběr může být při 5V až 2A takže pozor na dlouhá vedení.

Držák na tablet dřevěný svépomocí

Tip:

Zapněte si funkci Battery protection mode, která pomáha ochránit baterii při trvalém připojení k nabíjení. Udržuje baterii nabitou okolo 60%. Naleznete to v nastavení systému Android pod Settings -> Battery.

Nastavte automatické vypnutí displaye např. po 30 vteřinách. Pokud nikdo kolem tabletu nebude je zbytečné nechat svítit display. Provedete to v nastavení systému Android pod Settings -> Display pod položkou Screen timeout:

Tablet inteligentní dům - zamykání

Po úvodním nastavení tabletu přejděte do Play Store nebo si stáhněte APK instalačku programu Fully Kiosk Browser. Je možné si zakoupit za ~ 8 € PLUS licenci, jelikož budeme využívat PLUS funkce. Doporučuji zakoupit licenci až po pár týdnech používání, vše je dostupné i bez licence jenom budete mít přes aplikaci vodotisk demo licence.

Spusťte Full Kiosk Browser, vpravo si vytáhněte postranní lištu a zvolte Settings. Hned první položka je Web Content Settings. Otevřete a jako Start URL nastavte požadovanou stránku OpenHAB:

Fully Kiosk Browser nastavení

Dále pod Power Settings -> Schedule Wakeup and Sleep (PLUS) nastavte dobu, kdy ma dojít k uspání a vzbuzení tabletu:

Tablet na zdi - uspávání

Nakonec pod položkou Motion Detection (PLUS), zapněte detekci pohybu a zapínání displaye pokud kamera zaznamená pohyb.

Viz screenshot níže.

Ovládací tablet inteligentní dům - reakce na pohyb

Nyní by jste měli mít tablet nastaven. Aplikace nabízí celou škálu dalších užitečných funkcí ať už napojení na MQTT, vzdálenou správu nebo úplné zavření tzv. Kiosk mode.

OpenHAB 2 (HABPanel):

Tablet inteligentní dům ukázka  Tablet chytrý dům ukázka  Tablet smart home preview

OpenHAB 3:

PiHome - OpenHAB 3 Overview PiHome - OpenHAB 3 Locations PiHome - OpenHAB 3 Properties PiHome - OpenHAB 3 Example room

Hodnocení článku:

Průměr: 4 (2 hlasů)

Podpořte nás:

Přidat komentář:

Přidat komentář

Nejnovější články v blogu

Nilan Modbus OpenHAB
Nilan VP18 vs OpenHABHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)

Základ - Winbox, DHCPHodnocení: 
0%

V tomto seriálu se podíváme na postupné nastavení zařízení značky MikroTik pro domácí použití nebo malou firmu (do 10 lidí). V prvním článku se budeme věnovat úvodnímu nastavení - stáhneme si Winbox a nastavíme DHCP pro primární síť a jednu hostovskou síť. Stejně tak upravíme i Wifi.

PiHome - Chytry dum mereni spotreby elektriny
Měření spotřeby domu po fázíchHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku ukážeme jak lze řešit měření aktuální spotřeby po fázích v rodinném domě. Lze použít různé komerční zařízení, bohužel nativní MQTT zařízení jsme nenašli. V našem případě jsme tedy zvolili kvůli existující síti Z-Wave produkt Aeotec Home Energy Meter Gen5.

DIY Alarm
Alarm z existujících PIR senzorů v chytrém doměHodnocení: 
100%

V chytrém domě, kde PIR čidla neslouží jenom ke spínání světel při pohybu, je možné tyto čidla vyžít k zjištění přítomnosti osob v dané místnosti. Na těchto informacích se dá postavit poměrně spolehlivý domácí necertifikovaný zabezpečovací systém. V tomto postupu naleznete logiku jakým způsobem to může fungovat v softwaru OpenHAB 3 na našem demo příkladě chytrého domu.

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
100%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Centrální tablet pro chytrý dům
Centrální tablet pro ovládání chytrého domuHodnocení: 
80%

Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Persistent linux live USB
Vytvoření persistent live USB LinuxuHodnocení: 
100%

Většina distribucí linuxu existuje v "live" provedení, tz. že po rozbalení jej můžete používat přímo z flash disku nebe externiho SSD. Po uložení práce se vám ale klasická live distribuce znovu uvede to výchozího nastavení. Toto řeší tzv. persistent live instalace. Ukážeme si jak jej vytvořit na Linuxu nebo Windows.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Thunderbird vs Exchange email and calendar
Thunderbird vs MS ExchangeHodnocení: 
0%

V tomto článku si ukážeme jak provozovat firemní poštu a kalendář postavenou na MS Exchange 20xx s Thunderbirdem na jakḱoliv distribuci Linuxu. Používám toto řešení k spokojenosti přes 8 let od verze Exchange 2013 - 2016 - 2019.