Linux - Popis a funkce

POPIS a FUNKCE

 

GNU/Linux - slovo na první pohled evokující spleť jedniček a nul ve stylu matrixu, který používá okrajová menšina počítačových šílenců. Dnes je tato představa značné zkreslující, i když existují distribuce s čistým příkazovým řádkem, má většina moderních desktopových distribucí přívětivé grafické uživatelské prostředí a je velmi snadno ovládatelná podobně jako chytré telefony, televize a mnoho dalších zařízení na Linuxu. Dnes GNU/Linux v různých podobách vládne superpočítáčům, webserverům, smartphonům, tabletům a většině domácí elektroniky. Pokulháva na desktopech a ve firemním prostředí kde je dominantní zastoupení dvou neznámejších firem. Je to ale jako s ropou, síla komerce je obrovská a i když dnes existuje alternativa, chce to čas a osvětu pro uživatele. Čím dříve přesedláte, tím více zkušeností navrch budete mít.  

 

Zdroj: https://netmarketshare.com

 

Za posledních 5 let mainstremové distribuce jako je Ubuntu, Manjaro, Suse nebo Fedora zrobustnili natolik, že cesta k linuxovému operačnímu systému pro běžného uživatele se zjednodušila na pár minut klikání. V dnešním světě má pro běžného uživatele přechod na GNU/Linux dost zásadních výhod. V dalších částech naleznete pár zásadních argumentů proč se touto cestou vydat a co vám to přinese. Dále jsme pro vás přichystali "kuchařky" jak přejít na linuxovou distribuci ať už bude uživatelem dítě, student, babička nebo kdokoliv jiný kdo používá počítač pro práci a kreativitu.

Linus Said - A SUSE Music Parody

 

Za zkoušku nic nedáš! (a za stálé používání taky ne Smile)

To může být rovnou první zásadní výhoda linuxových distribucí. Víte jak jsem se poprvé dostal k Linuxu? Potřeboval jsem opravit rozpadlý Windows 7. Většina linuxových distribucí existuje v provedení Live což znamená, že po stažení obrazu si jej nahrajete na flashku, strčíte do počítače a po restartu a nabootování z flash jste uživatelem Linuxu. Jednoduché, bezpečné. Návod na první seznámení s linuxovým desktopem najdete v článkuLinux na zkoušku? Spustíte jej přímo z flashky za 5 minut. Jednoduše a bezpečně.

 

 

Výhody GNU/Linuxu na osobním počítači

- open source - otevřená bezplatná licence

- stabilita, nízke požadavky na procesor, ram a disk

- bezpečný systém - není potřeba antivir

- ready to use -  bez manuální instalace driverů, základních programů

 

Nevýhody GNU/Linuxu

- slabší podpora her - lze ale použít Steam, Wine nebo Lutris

- nelze používat balík Microsoft Office

alternativa LibreOffice + Thunderbird

- nelze přímo používat některé specifické programy 

např. Photoshop, AutoCAD

 

 

Screenshoty z běžných distribucí

 

 



 

 

Doporučeno z blogu