8. díl - Bezdrátové standardy: Z-Wave

Dříve nebo později narazíme na potřebu rozšíření drátového systému se základní funkcionalitou o další vychytávky. Z našich zkušeností se jedná zejména o různe měřiče spotřeb, ovládáné zásuvky nebo žárovky například v zahradě a případně jiných místech kde jsme na drátové ovládání zapoměli. Bezdrátové standardy jsou ideální pro byty a všude tam kde již není možné natáhnout dráty. Většinou mají ale nevýhody v podobě výměny baterií, nižší spolehlivost nebo případně bezpečnotní riziko.

Co budeme potřebovat:

2. díl - OpenHAB na Raspberry Pi

Z-Wave Controller

Napájení a propojení

Z-Wave Controller se zapojuje do USB portu na Raspberry Pi. Můžete koupit levnější variantu (ZMEEUZB1) nebo dražší variantu (AEOTEC). Obě jsou v OpenHAB 3 funkční. Po zapojení do USB portu nainstalujte v OpenHAB rozšíření binding Z-Wave. V Settings -> Bindings vpravo dole zvolte Search a napište Z-Wave. Nainstalujte rozšíření.

PiHome - OpenHAB 3 Z-Wave

Pak přejděte do Things, vpravo dole modrou ikonu + a následně Z-Wave Binding -> Z-Wave Serial Controller. Zadejte nějaké ID a dole vyberte název portu. Po kliknutí se vám nabídnou dostupné zařízení, většinou AMA0 a ACM0 atd. Zkuste vytáhnout controller a dejte refresh, jeden z nich by měl zmizet. Budete tak vědět název. Zapojte controller zpět, udělejte refresh a uložte. Z-Wave controller by měl zezelenat.

PiHome - Z-Wave new Controller

Přidání zařízení

V Things opět vyberte modrou ikonu + a Z-Wave Binding. Po té zmáčkněte párovací tlačítko na vašem zařízení a zvolte Scan. Zařízení by se mělo spárovat a můžete jej vybrat a přidat ze seznamu.

PiHome - OpenHAB 3 Z-Wave Example Device

Komentáře

Your profile picture

Dobrý den,
zkoušel jsem přidání ZW095 dle Vašeho návodu, bohužel se identifikovala jako neznámé zařízení (Z-Wave Node 003,zwave_class_generic -GENERIC_TYPE_METER), které není v DB Openhabu, jakou verzi openhubu prosím používáte? jen pro info jako Serial Controller mám Z-Stick 7. Děkuji za odpověď. Silverf

Your profile picture

Dobrý den,

manuál byl psán u verze OpenHAB 3.3. USB dongle je ZMEEUZB1. S neidentifikovanými zařízeními jsem dříve měl problémy u OpenHAB 2. Vždy pomohla aktualizace OpenHAB. Někdy se po načtení musí pár krát zařízení probudit, vyšle signál a OpenHAB jej znovu zkusí prohledat v DB. (tady to řešili https://community.openhab.org/t/oh-3-0-unknown-z-wave-devices/110768/6) případně odebrat, vyresetovat a zkusit opakovaně přidat.

Your profile picture

děkuji vyzkouším

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

SmartHome WhatsApp notifikace OpenHAB, Home Assistant
WhatsApp - notifikace zdarmaHodnocení: 
0%

Rádi byste dostávali notifikace z chytré domácnosti formou zpráv do WhatsApp messengeru? Ačkoliv z tohoto messengeru nejsme nadšení, mnoho lidí jej používá a je zbytečné instalovat jiný pouze kvůli chytrému domu. Pro daný kontakt je pak možné nastavit specifické zvonění, takže budete hned vědět, že zpráva přišla z vašeho domu. Našli jsme možnost, jak toto využívat bez poplatku. Jmenuje se CallMeBot...

Tailscale - VPN bez veřejné IP
Tailscale - přístup bez veřejné IP adresyHodnocení: 
100%

Služba Tailscale řeší přístup mezi jednotlivými zařízeními, pokud nemáte možnost veřejné IP adresy. Pro jednoho uživatele je zdarma s podporou max 100 zařízení. Ukážeme si jak Tailscale nainstalovat na Raspberry Pi, které budeme mít někde doma a do klienta (Android, iPhone) ze kterého budeme chtít přistupovat k domácímu Raspberry Pi. Náším příkladem bude vzdálený přístup k OpenHAB běžícím na Raspberry Pi. Nicméně stejné nastavení platí pro spoustu jiných aplikací - domácí NAS, PiHole, Home Assistant, Domoticz, NextCloud a jiné.

Shelly MQTT implementace
Shelly a OpenHABHodnocení: 
100%

Značka Shelly je známa svými produkty komunikujicími hlavně přes WiFi a zahrnujicími ovládané zásuvky, relé pod vypínače, relé pro ovládaní žaluzíí a mnoho dalších produktů. Jedna z výhod pro nasazení je možnost načítat a taky ovládat tyto zařízení pomocí univerzálního protokolu MQTT. Napříč existujícímu addonu pro OpenHAB i Home Assistant si ukážeme jak používat Shelly zařízení bez instalace jakéhokoliv rozšíření.

Victron & OpenHAB
Victron a chytrý důmHodnocení: 
100%

V tomto příspěvku si ukážeme jak načítat informace z fotovoltaické elektrárny od firmy Victron. Propojíme se s jednotkou Cerbo přes MQTT. Na základě těchto hodnot pak můžeme spínat různé spotřebiče (topení, bojler atp.) a předejít plýtvání baterie pro velké spotřebiče v době, kdy nemusí běžet atp.

GoodWe a chytrá domácnost
Smart Home a GoodWeHodnocení: 
100%

V příspěvku ukážeme krok po kroku jak komunikovat chytrou domácnosti přímo se střídačem Goodwe a dostávát aktuální informace (narozdíl od SEMS portálu). Tyto informace jsou nezbytné pokud chceme v chytrém domě nějak reagovat na aktuální parametry např. spínání dodatečného chlazení nebo spínání zásuvky se zátěží.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
100%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.

WireGuard na routerech MikroTikHodnocení: 
88.6%

Článek popisuje svépomocné zprovoznění VPN protokolu WireGuard na zařízeních MikroTik s verzí RouterOS 7 a vyšší. Tato fenomenální VPN je velmi rychlá, bezpečná a snadno nastavitelná v domácem prostředí. Dá se říct že moméntálně je to nejlepší VPN pro domácí použití dostupné široké veřejnosti.