Pi-NAS - Jak na to

Jak na to

Domácí NAS na Raspberry Pi - instalace

 

Provedeme vás krok po kroku instalací Open Media Vault na váš hardware, primárně Raspberry Pi 5. Dozvíte se co vše budete potřebovat, jak rozbalit image operačního systému na SD kartu, a provedeme základní nastavení.

Domácí NAS na Raspberry Pi - základní nastavení

 

Základní nutná konfigurace je jednoduchá. Naučíte se, jak změnit defaultní heslo, jazyk a připojit disky, kam chcete ukládat svá data. Založíme si také uživatele, kteří budou mít na NAS přístup, a můžeme jim nastavit přístup pouze na specifické složky. Poslední a nejdůležitější část je věnována replikaci dat na další disk pomocí nástroje RSync - ochrání vaše data před poškozením jednoho z disků a také poskytuje ochranu proti kryptovirům - a to zamezením přístupu na záložní disk pro jakýkoliv účet. RSync data nezrcadlí (nemaže) ale dělá tzv. "update". Více informací v článku.

Domácí NAS na Raspberry Pi - záloha, záloha, záloha

 

Jeden z hlavních důvodů NAS je - kromě komfortu mít vše pohromadě - taky záloha dat. Typicky se v NAS využívá RAID. Dle počtu disků pak volíte typ RAID dle požadovaných vlastností/výhod. Prefeujeme automatické kopírování dat pomocí RSync z primárního dsku na disk sekundární. Ochrání to před kryptoviry a zároveň umožní obnovit smazaná data ze sekundárního disku po nějakou dobu.

Pi-NAS Rychlý Návod

 

V tomto manuálu se dozvíte jak co nejrychelji začít používat zakoupený open source Pi-NAS z dílny OpenTUX. Software na kterém běží uživatelské rozhraní ovládání a nastavení našeho Pi-NAS se jmenuje Open Media Vault ve zkratce OMV. Aktuální instalovaná verze pro mini počítače Raspberry Pi je OMV6. Kompletní dokumentaci k tomuto open source produktu naleznete zde https://docs.openmediavault.org/

 

1) Rozbalte krabici a postavte si NAS na stůl.

Doporučeno z blogu