Ovládání DALI zařízení přes MQTT

Ovládání DALI zařízení přes MQTT

V tomto článku si ukážeme, jak lze řešit ovládání DALI zařízení pomocí protokolu MQTT. Použijeme na to komerční převodník. Pokud někdo víte, jak to elegantně ovládat na otevřené platformě Arduino, budeme rádi za podnět!

Hardware

DALI světlo nebo pásek, nejlépe 24V

DALI driver - stmívač nebo spínač

Zdroj DC 24V

HD67941-B2 - DALI / MQTT převodník od ADFWEB

Pi-Home - pokud nemáte, viz sekci Jak na to - Pi-Home

Software

OpenHAB

SW67941

Aplikace

MQTT

Nainstalujte Pi-Home a zprovozněte MQTT broker. Otestujte, že MQTT broker je funkční. Připojte se přes SSH ve dvou terminálových oknech:

První okno - publikujte MQTT zprávu

mosquitto_sub -h localhost -t 'DALI'  -u 'openhabian' -P 'yourpassword'

Druhé okno - spusťte následující kód a uvidíte výsledek, zda je zpráva zachycena

mosquitto_pub -h localhost -t 'DALI' -m '{"channel": 3,"value": 230}' -u 'openhabian' -P 'yourpassword'

v tomto případě se v prvním okně objeví:

{"channel": 3,"value": 230}

DALI

DALI/MQTT převodník zapojíme ke zdroji 24 V a propojíme s DALI sběrnicí (v tomto ukázkovém případě s DALI stmívačem, který také napájí LED pásek). DALI stmívač bude tedy také chtít externí napájení dle napětí světla. Viz schéma zapojení na našem testovacím systému níže.

Schéma DALI - MQTT

Po zapojení zapneme zdroj a připojíme do převodníku LAN kabel. Do Windows (bohužel) nainstalujeme prográmek z webu ADFWEB - SW67941. Tento program slouží k tomu, abyste nakonfigurovali převodník. Po spuštění programu zvolte Set Communication a správně vyplňte MQTT část a část pro LAN. V našem případě nepoužijeme Wifi. Viz příklad níže:

MQTT-DALI Communication

Dále přejděte do MQTT Set topic. Zde vyplníme pouze Topic pro příjem příkazů z MQTT v záložce MQTT Subscribe. Viz níže.

MQTT-DALI Set topic

Po správném nastavení proveďte upload kódu do převodníku přes Update Device UDP. Stačí pouze konfiguraci.

MQTT-DALI Configuration

Ověření funkčnosti

Nyní stačí zadat na SSH raspberry pi příkaz, např.:

mosquitto_pub -h localhost -t 'DALI' -m '{"channel": 1,"value": 130}' -u 'openhabian' -P 'yourpassword'

který by měl ztmavit světlo (Device ID 1) z hodnoty 255 na hodnotu 130. Pokud byste chtěli vidět přímo, kolik zařízení je v DALI a s jakými ID, lze použít software z ADFWEB - Test DALI.

Po tomto testu můžete v OpenHABu vytvořit položky items, kterým přiřadíte různé MQTT pro DALI nebo je můžete propojit z Rules pro různé akce.

Hodnotit článek:

Zatím nehodnoceno

Přidat komentář:

Komentáře

Your profile picture

Zdravim,
objednal jsem zarizeni od ADF, rad bych ho rozbehal s home assistantem, coz by melo byt velmi podobne. Poslal jsem PM na info@opentux.cz, mohli bychom se kratce spojit za ucelem konzultace pred zahajenim projektu?
Dekuji.
Petr

Přidat komentář

Nejlépe hodnocené příspěvky

Centrální tablet pro chytrý dům
Centrální tablet pro ovládání chytrého domuHodnocení: 
80%

Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Persistent linux live USB
Vytvoření persistent live USB LinuxuHodnocení: 
0%

Většina distribucí linuxu existuje v "live" provedení, tz. že po rozbalení jej můžete používat přímo z flash disku nebe externiho SSD. Po uložení práce se vám ale klasická live distribuce znovu uvede to výchozího nastavení. Toto řeší tzv. persistent live instalace. Ukážeme si jak jej vytvořit na Linuxu nebo Windows.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Thunderbird vs Exchange email and calendar
Thunderbird vs MS ExchangeHodnocení: 
0%

V tomto článku si ukážeme jak provozovat firemní poštu a kalendář postavenou na MS Exchange 20xx s Thunderbirdem na jakḱoliv distribuci Linuxu. Používám toto řešení k spokojenosti přes 8 let od verze Exchange 2013 - 2016 - 2019.

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
100%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Konfigurace OpenVPN na MikroTiku
OpenVPN na routerech MikroTikHodnocení: 
90%

Máte-li doma smart-home, NAS atp., je dobré myslet na bezpečný přístup do vaší sítě zvenku. Zde bych aktuálně volil komerční router jako Turris, nebo levnější variantu routerů MikroTik. V tomto článku ukážeme postup, jak si zřídit zabezpečený přístup do domácí sítě z venku jak z počítače tak z mobilu pomocí OpenVPN na routerech MikroTik.

Nastavení OpenVPN v iOS
Nastavení OpenVPN připojení v iOSHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k OpenVPN v iOS.

Nastavení OpenVPN na Androidu
Nastavení OpenVPN připojení v AndroiduHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k OpenVPN na Androidu.