Pokročilé klonování disků

Pokročilé klonování disků

Klasickým nástrojem na klonování disků v linuxu je příkaz dd. Tímto příkazem vytvoříte bitovou kopii disku, nebo naopak z obrazu disku rozbalíte obsah na požadovaný disk. S nástrojem dd je potřeba pracovat opatrně a musíte rozumět jeho použití. My si ukážeme pokročilejší techniku, kdy budeme vytvářet obraz disku, který obsahuje nealokované místo. Klasický příklad je, když máme operační systém Raspbian nainstalovaný na disku 250 GB, ale je tam jenom bootovací oddíl (např. sda1) a vlastní oddíl operačního systému (sda2), které mají dohromady např. 15 GB. Zbylých 235 GB je prázdných. Můžeme udělat Resize např. pomocí nástroje GParted a stáhnout to jenom na 15GB. Zbývající místo bude nealokované. Místo ukládání 250 GB image bychom chtěl uložit jenom dva oddíly s 15 GB, aby image byl menší a šlo ho rozbalit i na 16 nebo 32 GB flash.

Spusťte terminál, připojte disk a zobrazte si informace o oddílech:

sudo fdisk -u -l

Pokročilé klonování disků - fdisk

Na příkladu výše vidíme dva oddíly, jeden 41,8 MB (boot) a pak vlastní OS (14,7 GB). Důležité je to poslední číslo ve sloupci End. Říká nám, jakým sektorem po 512 bytech končí druhý oddíl. Náš image, ale ukončíme až za ním, tedy 30932991+1

A teď k příkazu dd. Základní tvar vypadá takto:

sudo dd if = /dev/sdx of = ~/image.img



kde if reprezentuje vstupní soubor (v případě backupu beru disk např. /dev/sdd) a chci vytvořit of výstupní soubor image.img. U rozbalování image na cílový disk to prohodíme. Příkaz dd je možné doplnit o zobrazování statusu a právě o parametr count=, který nám ořeže zdrojový disk pouze na existující oddíly dle určených pozic. V praxi pro výše uvedený disk použijeme tento příkaz:

sudo dd bs=512 count=30932992 if=/dev/sdd of=~/pihome_20200615.img status=progress




Hodnocení článku:

Průměr: 5 (2 hlasů)

Podpořte nás:

Přidat komentář:

Přidat komentář

Nejnovější články v blogu

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
0%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
80%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.

WireGuard na routerech MikroTikHodnocení: 
100%

Článek popisuje svépomocné zprovoznění VPN protokolu WireGuard na zařízeních MikroTik s verzí RouterOS 7 a vyšší. Tato fenomenální VPN je velmi rychlá, bezpečná a snadno nastavitelná v domácem prostředí. Dá se říct že moméntálně je to nejlepší VPN pro domácí použití dostupné široké veřejnosti.

Nilan Modbus OpenHAB
Nilan VP18 vs OpenHABHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)

Základ - Winbox, DHCPHodnocení: 
86.7%

V tomto seriálu se podíváme na postupné nastavení zařízení značky MikroTik pro domácí použití nebo malou firmu (do 25 lidí). V prvním článku se budeme věnovat úvodnímu nastavení - stáhneme si Winbox a nastavíme DHCP pro primární síť a jednu hostovskou síť. Stejně tak upravíme i Wifi.

PiHome - Chytry dum mereni spotreby elektriny
Měření spotřeby domu po fázíchHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku ukážeme jak lze řešit měření aktuální spotřeby po fázích v rodinném domě. Lze použít různé komerční zařízení, bohužel nativní MQTT zařízení jsme nenašli. V našem případě jsme tedy zvolili kvůli existující síti Z-Wave produkt Aeotec Home Energy Meter Gen5.

DIY Alarm
Alarm z existujících PIR senzorů v chytrém doměHodnocení: 
100%

V chytrém domě, kde PIR čidla neslouží jenom ke spínání světel při pohybu, je možné tyto čidla využít k zjištění přítomnosti osob v dané místnosti. Na těchto informacích se dá postavit poměrně spolehlivý domácí necertifikovaný zabezpečovací systém. V tomto postupu naleznete logiku jakým způsobem to může fungovat v softwaru OpenHAB 3 na našem demo příkladě chytrého domu.