WireGuard na routerech MikroTik

WireGuard na routerech MikroTik

Článek popisuje svépomocné zprovoznění VPN na WireGuard na zařízeních MikroTik s verzí RouterOS 7 a vyšší. (v nižších verzích RouterOS není k dispozici, musíte upgradovat RouterOS). Tato fenomenální VPN je velmi rychlá, bezpečná a snadno nastavitelná v domácem prostředí.

Pokud patříte mezi domácí uživatele a přemýšlíte jak získat přístup do domácí sítě z internetu je WireGuard v současnosti jednou z nejsnažších voleb. Ideální je zejména pro bezpečný přístup k domácí NAS nebo chytré domácnosti když nejste zrovna doma.

 

Co budeme potřebovat?

 

Hardware

Nějaký MikroTik router (verze Router OS 7, pokud máte starší, upgradujte firmware)

Jakýkoliv Android, iOS telefon

Jakýkoliv PC, NTB s jakýmkoliv OS

Software

WireGuard VPN

Internetové připojení a veřejná IPv4 adresa (pokud nemáte, zažádejte u vašeho poskytovatele internetu)

 

 

Přihlašte se na svůj router MikroTik. Doporučujeme nepoužívat webové rozhraní a používat na správu WinBox (více zde). Nicméně postup je identický. Přejděte na záložku WireGuard a ikonu + pro přidání nového WireGuard připojení. Pojmenujte si nastavení, např. wireguard a zkopírujte si někam Public Key:

Mikrotik WireGuard vytvoření

Dále musíme v IP → Addresses přidat ikonou + novou adresu pro rozhraní WireGuard. Zvolíme unikátní rozsah a začneme např. jedničkou viz příklad:

MIkroTik WireGuard Address

 

V konečném kroku přídáme protistranu tzv. "Peera". Přepněte se na kartu Peers. Zde potřebujete znát Public Key daného klientského zařízení (např. telefon, ntb, pc, tablet - podívejte se do aplikace vašeho klienta viz návody v levém menu). Opište Public Key a přidelíte mu adresu povolenou pro WireGuard síť. Měla by mít unikátní rozsah:

MikroTik WireGuard Add Peer

 

Poslední nastavení na závěr:

Pokud máte v MikroTiku defaultní firewall -> tedy používáte Quick Setup, který vám vygeneruje i výchozí firewall, musíte povolit UDP port pro WireGuard. V našem případě port 33333. Přejděte do IP -> Firewall a přidejdte opět přes ikonu + nové pravidlo, viz příklad níže:

MikroTik WireGuard Firewall

A pokud chcete přistupovat z připojení WireGuard i do lokální sítě (pravděpodobně ano), musíte přidat wireguard interface jako součást vaší lokální sítě. To se dělá v nabídce Interfaces -> Interface List. Klikněte + a přidejte wireguard do lokální sítě, v tomto případě "LAN".

WireGuard Interface List

 

Toď vše!

Nastavte si teď klienta dle typu telefonu nebo počítače. Návody viz v levém menu

PS: Část domácnosti může mít svůj MikroTik router ještě za dalším routerem od poskytovatele internetu. V tomto případě je potřeba přesměrovat port "Port forward" z vnějšího routeru poskytovatele na váš MikroTik. Toto nastavení závisí od typu routeru a pokud si nevíte rady, podpora poskytovatele internetu by vám s tím měla pomoci. Potřebujete přesměrovat zvolený UDP port (v našem případě 33333) na vnitřní router MikroTik opět na port port 33333.

 

Hodnocení článku:

Průměr: 5 (4 hlasů)

Podpořte nás:

Přidat komentář:

Přidat komentář

Nejnovější články v blogu

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
0%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
80%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.

WireGuard na routerech MikroTikHodnocení: 
100%

Článek popisuje svépomocné zprovoznění VPN protokolu WireGuard na zařízeních MikroTik s verzí RouterOS 7 a vyšší. Tato fenomenální VPN je velmi rychlá, bezpečná a snadno nastavitelná v domácem prostředí. Dá se říct že moméntálně je to nejlepší VPN pro domácí použití dostupné široké veřejnosti.

Nilan Modbus OpenHAB
Nilan VP18 vs OpenHABHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)

Základ - Winbox, DHCPHodnocení: 
86.7%

V tomto seriálu se podíváme na postupné nastavení zařízení značky MikroTik pro domácí použití nebo malou firmu (do 25 lidí). V prvním článku se budeme věnovat úvodnímu nastavení - stáhneme si Winbox a nastavíme DHCP pro primární síť a jednu hostovskou síť. Stejně tak upravíme i Wifi.

PiHome - Chytry dum mereni spotreby elektriny
Měření spotřeby domu po fázíchHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku ukážeme jak lze řešit měření aktuální spotřeby po fázích v rodinném domě. Lze použít různé komerční zařízení, bohužel nativní MQTT zařízení jsme nenašli. V našem případě jsme tedy zvolili kvůli existující síti Z-Wave produkt Aeotec Home Energy Meter Gen5.

DIY Alarm
Alarm z existujících PIR senzorů v chytrém doměHodnocení: 
100%

V chytrém domě, kde PIR čidla neslouží jenom ke spínání světel při pohybu, je možné tyto čidla využít k zjištění přítomnosti osob v dané místnosti. Na těchto informacích se dá postavit poměrně spolehlivý domácí necertifikovaný zabezpečovací systém. V tomto postupu naleznete logiku jakým způsobem to může fungovat v softwaru OpenHAB 3 na našem demo příkladě chytrého domu.