Formulář pro tvorbu technického listu FVE

Webový formulář pro tvorbu technického listu FVE

Tento formulář Vám umožňuje jednoduše vytvořit přehledný technický list vaší fotovoltaické elektrárny.

Technický list FVE je dokument doporučen dle brožury, na jejímž vypracování se podílel HZS Středočeského kraje. Obsahuje základní schéma, umístění panelů, baterií, hlavního vypínače a další informace ohledně instalované fotovoltaické elektrárny.

Na základě těchto informací může odpovědná osoba v případě krizové situace co nejlépe vyhodnotit situaci a předejít ohrožení na lidském zdraví nebo snížit rozsah majetkových škod na možné minimum.

Po vyplnění formuláře se vytvoří PDF technického listu, který si můžete vytisknout a zalaminovat. Je vhodné jej umístit do rozvaděče na hranici pozemku a také do technické místnosti. Případně lze také předat místně příslušnému HZS (Hasičskému záchrannému sboru) nebo SDH (Sboru dobrovolných hasičů).

 

Ukázka technického listu FVE z brožury
  Zdroj schématu: https://www.hzscr.cz/soubor/firefve-brozura-a5-final-web-pdf.aspx
Schéma nebo obrázek vašeho domu a umístění FVE. Použijte obrázek v poměru 2:1, např. šířka 1000px a výška 500px. Je nezbytné nakreslit hlavní linky, jak jsou fotovoltaické panely připojeny k měničům a kde jsou umístěny baterie. Můžete také specifikovat umístění hlavního vypínače. Pro tipy viz popis v pravém menu.
Specifikujte důležité informace pro přístup k vašemu domu. Zda jsou panely na rodinném domě, stodole nebo garáži atp. Můžete také vložit GPS souřadnice vašeho domu.
Popis vaší FVE. Kolik máte panelů? Stringů? Jaké je napětí DC na stringu? Jaký měnič používáte? Máte baterii? Pokud ano, kolik kWh a jaká je její technologie (LiFePo4, LiPol, Pb, atd.).

 

Poznámky

Technický list bude exportován do formátu PDF. Použití formuláře není nijak zpoplatněno. Pro vytvoření formuláře není nutná žádná registrace. K vyplněným formulářům nemají přístup třetí osoby a obsah není nikde publikován.

 

Tipy

Vložte obrázek v poměru 2:1. např. šířka 1000px a výška 500px. Na popis obrázku můžete použít bezplatný online grafický editor Markup Hero. Stačí vložit půdorys a popsat - viz příklad schématu níže. Pokud nemáte půdorys z projektu, použijte jako podkladový obrázek screenshot z letecké mapy na Mapy.cz.

 

Příklad schématu:

Příklad umístění FVE

 

Příklad umístění:

Ukázka technického listu FVE 

 

Nejnovější příspěvky v blogu

Tailscale - VPN bez veřejné IP
Tailscale - přístup bez veřejné IP adresyHodnocení: 
100%

Služba Tailscale řeší přístup mezi jednotlivými zařízeními, pokud nemáte možnost veřejné IP adresy. Pro jednoho uživatele je zdarma s podporou max 100 zařízení. Ukážeme si jak Tailscale nainstalovat na Raspberry Pi, které budeme mít někde doma a do klienta (Android, iPhone) ze kterého budeme chtít přistupovat k domácímu Raspberry Pi. Náším příkladem bude vzdálený přístup k OpenHAB běžícím na Raspberry Pi. Nicméně stejné nastavení platí pro spoustu jiných aplikací - domácí NAS, PiHole, Home Assistant, Domoticz, NextCloud a jiné.

Shelly MQTT implementace
Shelly a OpenHABHodnocení: 
100%

Značka Shelly je známa svými produkty komunikujicími hlavně přes WiFi a zahrnujicími ovládané zásuvky, relé pod vypínače, relé pro ovládaní žaluzíí a mnoho dalších produktů. Jedna z výhod pro nasazení je možnost načítat a taky ovládat tyto zařízení pomocí univerzálního protokolu MQTT. Napříč existujícímu addonu pro OpenHAB i Home Assistant si ukážeme jak používat Shelly zařízení bez instalace jakéhokoliv rozšíření.

Victron & OpenHAB
Victron a chytrý důmHodnocení: 
100%

V tomto příspěvku si ukážeme jak načítat informace z fotovoltaické elektrárny od firmy Victron. Propojíme se s jednotkou Cerbo přes MQTT. Na základě těchto hodnot pak můžeme spínat různé spotřebiče (topení, bojler atp.) a předejít plýtvání baterie pro velké spotřebiče v době, kdy nemusí běžet atp.

GoodWe a chytrá domácnost
Smart Home a GoodWeHodnocení: 
100%

V příspěvku ukážeme krok po kroku jak komunikovat chytrou domácnosti přímo se střídačem Goodwe a dostávát aktuální informace (narozdíl od SEMS portálu). Tyto informace jsou nezbytné pokud chceme v chytrém domě nějak reagovat na aktuální parametry např. spínání dodatečného chlazení nebo spínání zásuvky se zátěží.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
100%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.

WireGuard na routerech MikroTikHodnocení: 
88.6%

Článek popisuje svépomocné zprovoznění VPN protokolu WireGuard na zařízeních MikroTik s verzí RouterOS 7 a vyšší. Tato fenomenální VPN je velmi rychlá, bezpečná a snadno nastavitelná v domácem prostředí. Dá se říct že moméntálně je to nejlepší VPN pro domácí použití dostupné široké veřejnosti.

Nilan Modbus OpenHAB
Nilan VP18 vs OpenHABHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)