Nilan VP18 vs OpenHAB

Nilan VP18 vs OpenHAB

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)

Hardware

USB to RS485 adapter

Pi-Home - pokud nemáte, viz sekci Jak na to

Software

OpenHAB 3

Propojení Nilan a převodníku USB -> RS485

V našem příkladu máme jednotku Nilan a USB-RS485 převodník vzdálené zhruba 5 metrů. Na propojení jsme použili klasický UTP Cat 5.

Hnědý vodič - > A1 - A

Oranžový vodič -> B1 - B

Modrý vodič GND - GND

Nilan Modbus Wiring

Konfigurace USB -> RS485

V tomto tutoriálu máme odzkoušenou desku Raspberry Pi 4 8GB s nainstalovaným OpenHAB 3.4. Převodník máme přesně tento model ovšem fungovat by měli i ostatní podobné modely. Kritické je nastavení UDEV pravidla pro vytovření symlinku na /dev/tty*. Při výběru defaultu (např. /dev/ttyUSB0) nám to v OpenHAB 3 nefungovalo a vypisovalo to chybu.

Pojďme na to. Připojte USB-RS485 převodník do Rpi. Připojte se na Rpi přes SSH. Přidejte uživatele openhab do skupiny dialout a tty:

$ sudo adduser openhab dialout

$ sudo adduser openhab tty

pak si zobrazte detaily o vašem zařízení:

$ sudo lsusb -v | grep 'idVendor\|idProduct\|iProduct\|iSerial'

Dostanete něco podobného. Zajímá nás zelený čtvereček.

RS485-USB-Raspberry Pi

Zapamatujeme si hodnoty idVendor, idProduct a iserial. Pak přidáme pravidlo UDEV, který nám vytvoří symlink

a pojmenuje jej "ttyUSB-RS485"

$ sudo nano /etc/udev/rules.d/99-usb-serial.rules

a zde nakopírujte v našem případě tento řádek (upravte dle vašich hodnot) 

SUBSYSTEM=="tty", ATTRS{idVendor}=="0403", ATTRS{idProduct}=="6001", ATTRS{serial}=="AG0JHQYU", SYMLINK+="ttyUSB-RS485"

Restartujte Rpi.

Aplikace

Po restartu přejděte do OpenHAB. V sekci Settings -> Bindings nainstalujte binding Modbus. Na záložce Other, nainstalujte ještě rozšíření Javascript Transformation. Můžete použít Search.

Modbus Binding OpenHAB  Javascript Transformation OpenHAB

Po nainstalování rozšíření, přejděte do Things a přidejte nový záznam ikonou + -> Modbus Binding -> Modbus Serial Slave

Zde vyplňte dle obrázku níže:

Modbus Serial Slave OpenHAB

Modbus Serial Slave by měl být v stavu "Online". Pak si přidáme další thing, ikona + -> Modbus Binding -> Regular Poll. Vyplníme následovně:

Modbus Regular Poll

Nakonec přidáme dvě položky ikona + -> Modbus Binding ->Modbus Data.

První položkou budeme Nilan vypínat a zapínat:

Modbus OpenHAB Nilan On/Off

Modbus OpenHAB Nilan On/Off

Druhou položkou budeme moci nastavovat stupeň větrání:

Modbus OpenHAB Nilan Vent

Modbus OpenHAB Nilan Vent

Nezbývá než přidat vlastní položky Items. Když kliknete na Channel a zvolíte dole Add Equipment to Model, můžete rovnou vytvořit Item. Vyberte typ "Value as Switch" a vyplňte Name a Label, můžete přidat ikonu (Category)

Modbus Nilan Control Run Set

Stejně pak pro stupeň ventilace:

Nilan Vent Set

Výsledek:

NIlan OpenHAB Integration

Samozřejmě můžete přidat spoustu dalších Regular Poll a Modbus Data. Kompletní seznam hodnot, které lze číst nebo nastavovat naleznete v Modbus Protocol Guidu pro VP18 níže. Pokud je hodnot více, nemusíte to klikat v Things a Items, ale vždy lze přidat tyto hodnoty hromadně ať už importem nebo nakopírováním souboru *.items a *.things do příslušných adresářů v OpenHAB conf. V příloze přikládám konfiguráky, kde je více hodnot. Jsou tam i transformace, které upravují hodnoty z Nilanu (teplota se načíta *100)

Zdroj

https://www.en.nilan.dk/

https://community.openhab.org/t/how-to-connect-nilan-cts602-modbus-interface/71263

 

Přílohy

PDF icon ct602_modbus_protocol.pdf

PDF icon nilanvp18_openhab_things_items_transformation.zip

Hodnocení článku:

Průměr: 4 (20 hlasů)

Podpořte nás:

Přidat komentář:

Přidat komentář

Nejnovější články v blogu

Nilan Modbus OpenHAB
Nilan VP18 vs OpenHABHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)

Základ - Winbox, DHCPHodnocení: 
0%

V tomto seriálu se podíváme na postupné nastavení zařízení značky MikroTik pro domácí použití nebo malou firmu (do 10 lidí). V prvním článku se budeme věnovat úvodnímu nastavení - stáhneme si Winbox a nastavíme DHCP pro primární síť a jednu hostovskou síť. Stejně tak upravíme i Wifi.

PiHome - Chytry dum mereni spotreby elektriny
Měření spotřeby domu po fázíchHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku ukážeme jak lze řešit měření aktuální spotřeby po fázích v rodinném domě. Lze použít různé komerční zařízení, bohužel nativní MQTT zařízení jsme nenašli. V našem případě jsme tedy zvolili kvůli existující síti Z-Wave produkt Aeotec Home Energy Meter Gen5.

DIY Alarm
Alarm z existujících PIR senzorů v chytrém doměHodnocení: 
100%

V chytrém domě, kde PIR čidla neslouží jenom ke spínání světel při pohybu, je možné tyto čidla vyžít k zjištění přítomnosti osob v dané místnosti. Na těchto informacích se dá postavit poměrně spolehlivý domácí necertifikovaný zabezpečovací systém. V tomto postupu naleznete logiku jakým způsobem to může fungovat v softwaru OpenHAB 3 na našem demo příkladě chytrého domu.

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
98.5%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Centrální tablet pro chytrý dům
Centrální tablet pro ovládání chytrého domuHodnocení: 
80%

Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Persistent linux live USB
Vytvoření persistent live USB LinuxuHodnocení: 
0%

Většina distribucí linuxu existuje v "live" provedení, tz. že po rozbalení jej můžete používat přímo z flash disku nebe externiho SSD. Po uložení práce se vám ale klasická live distribuce znovu uvede to výchozího nastavení. Toto řeší tzv. persistent live instalace. Ukážeme si jak jej vytvořit na Linuxu nebo Windows.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Thunderbird vs Exchange email and calendar
Thunderbird vs MS ExchangeHodnocení: 
0%

V tomto článku si ukážeme jak provozovat firemní poštu a kalendář postavenou na MS Exchange 20xx s Thunderbirdem na jakḱoliv distribuci Linuxu. Používám toto řešení k spokojenosti přes 8 let od verze Exchange 2013 - 2016 - 2019.