Pi-NAS Rychlý Návod

V tomto manuálu se dozvíte jak co nejrychelji začít používat zakoupený open source Pi-NAS z dílny OpenTUX. Software na kterém běží uživatelské rozhraní ovládání a nastavení našeho Pi-NAS se jmenuje Open Media Vault ve zkratce OMV. Aktuální instalovaná verze pro mini počítače Raspberry Pi je OMV6. Kompletní dokumentaci k tomuto open source produktu naleznete zde https://docs.openmediavault.org/

 

1) Rozbalte krabici a postavte si NAS na stůl.

Tip: Pro verzi s předinstalovanými disky přeskočte na bod 2)

Pro verzi bez disků vyjměte dva šrouby v horní části zadní strany NAS a zvedněte vrchní kryt. Vyberte kovový rošt pro připojení disků.

 

  

Obecně můžete použít 2.5" interní nebo externí disky. Pokud disponujete staršími interními disky, stačí vám pro zapojení do NAS redukce SATA to USB3.0. Doporučujeme vybrat co nejkompaktnější variantu, která zároveň podporuje UASP a S.M.A.R.T. Dobré zkušenosti máme s redukcí značky UGREEN. Externí disky se připojují přímo do USB HUBU.

  • Pro připojení jednoho až dvou 2.5" interních disků můžete disky ukotvit přímo přibalenými šrouby (imbus H2) nebo přes přibalené adaptéry.
  • Pro připojení jednoho až čtyř exerních disků použijte přibalené stahovací pásky.
  • Pro připojení třech až čtyřech interních 2.5" disků použijte přibalené adaptéry na uchycení interních disků.

 

Zkuste si zapojit napájecí konektor. Zkontrolujte zda LED diody u připojených disků na USB HUBU svítí, případné je zapněte stlačením příslušného tlačítka.

Tip: Vádí-li vám modrá led indikující běh na přední straně NAS, je možné jí vypnout pouhým vytažením kabelu dupont z GPIO na desce Raspberry Pi.

Vypněte NAS odpojením napájecího konektoru a NAS znovu poskládejte.

 

2) Připojte NAS k domácí síti a zapojte napájecí konektor. Po chvíli by jste měli NAS vidět na svém routeru. Výchozí nastavení přiřazování síťových adres je nastaveno na DHCP, tedy adresu automaticky přiřazuje váš router. Zjištění adresy se může lišit v závislosti na značce routeru. Doporučujeme vyhledat návod na internetu. Vyhledávací dotaz použijte ve tvaru "dhcp client list vaše značka routeru". V naši ukázce používáme router MikroTik. Seznam adres se nachází pod volbami IP->DHCP Server->Leases. Najdeme zařízení s hostname Pi-NAS a zapamatujeme si IP adresu.

3) Zadáme nalezenou IP adresu do prohlížeče ve tvaru: http://x.x.x.x

Přihlašte se výchozími přihlašovacími údaji login: admin a heslo openmediavault

Je k dispozici i čeština ale pozor, veškeré návody jsou obrázky v angličtině! Jazyk je vždy při přihlášení možné změnit.

Jako první krok provedeme změnu výchozího hesla v General Settings -> Web Administrator Password. Můžeme také změnit nastavení časové zóny v Date & Time

 

 

4) V sekci Disks uvidíte SD kartu a také vaše vložené disky. Přidané disky je možné smazat (naformátovat) tlačítkem Wipe.

!Pozor přijdete o všechna data na daných discích! 

Dále na záložce File Systems uvidíte, které oddíly jsou k dispozici. Pro Open Media Vault potřebujeme linuxový formát ext4. Pokud jsou vaše disky nové, zvolte Create, pak zvolte požadovaný disk a dejte novému oddílu libovolný název/label. V případě, že už disk nějaký oddíl obsahuje, smažte tento oddíl a vytvořte nový s formátem ext4. Cílem je vytvořit něco podobného jako na obrázku níže. Platí pro 2 disky.

Tip: Když přejdete do nastavení Edit u otáčivých disků, můžete nastavit v Advanced Power Management dle následujícího obrázku. Disky se budou uspávat při nečinnosti. Sníží se hluk z otáčivých disků (noc) a sníží ještě více spotřeba.

 

Založte si nějakého nového uživatele v záložce Users. Jako příklad si přidáme uživatele kodi, který bude využíván pro přehrávání multimédií z našeho NAS.

A samozřejmě musíme vytvořit nějakou sdílenou složku v Shared Folders. Typické pro domácí NAS jsou multimédia, tedy složky jako Filmy, Hudba, Fotky atd.

 

Nakonec musíme nastavit, jak se k těmto složkám z jiných zařízení dostaneme. K dispozici je řada standardních protokolů jako SMB, FTP, NFS atd. Například pro televizi nebo mutimediální centrum Kodi nám v domácí síti klidně postačí jednoduché SMB. Zvolíme záložku SMB a aktivujeme službu.

Shares pak zvolte, kterou sdílenou složku chcete přes SMB sdílet a jaké tam mají být práva.

 

Po uložení si ve Windows otevřete File Explorer a napište adresu RPi, v mém případě adresu \\192.168.4.30\  Po zadání uživatele kodi a správného hesla byste měli vidět obsah složky a můžete ji vesele začít plnit. V chytré televizi nebo kodi si pak tuto sdílenou složku přidejte jako zdroj multimédií obdobným způsobem.

 

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

Tailscale - VPN bez veřejné IP
Tailscale - přístup bez veřejné IP adresyHodnocení: 
100%

Služba Tailscale řeší přístup mezi jednotlivými zařízeními, pokud nemáte možnost veřejné IP adresy. Pro jednoho uživatele je zdarma s podporou max 100 zařízení. Ukážeme si jak Tailscale nainstalovat na Raspberry Pi, které budeme mít někde doma a do klienta (Android, iPhone) ze kterého budeme chtít přistupovat k domácímu Raspberry Pi. Náším příkladem bude vzdálený přístup k OpenHAB běžícím na Raspberry Pi. Nicméně stejné nastavení platí pro spoustu jiných aplikací - domácí NAS, PiHole, Home Assistant, Domoticz, NextCloud a jiné.

Shelly MQTT implementace
Shelly a OpenHABHodnocení: 
100%

Značka Shelly je známa svými produkty komunikujicími hlavně přes WiFi a zahrnujicími ovládané zásuvky, relé pod vypínače, relé pro ovládaní žaluzíí a mnoho dalších produktů. Jedna z výhod pro nasazení je možnost načítat a taky ovládat tyto zařízení pomocí univerzálního protokolu MQTT. Napříč existujícímu addonu pro OpenHAB i Home Assistant si ukážeme jak používat Shelly zařízení bez instalace jakéhokoliv rozšíření.

Victron & OpenHAB
Victron a chytrý důmHodnocení: 
100%

V tomto příspěvku si ukážeme jak načítat informace z fotovoltaické elektrárny od firmy Victron. Propojíme se s jednotkou Cerbo přes MQTT. Na základě těchto hodnot pak můžeme spínat různé spotřebiče (topení, bojler atp.) a předejít plýtvání baterie pro velké spotřebiče v době, kdy nemusí běžet atp.

GoodWe a chytrá domácnost
Smart Home a GoodWeHodnocení: 
100%

V příspěvku ukážeme krok po kroku jak komunikovat chytrou domácnosti přímo se střídačem Goodwe a dostávát aktuální informace (narozdíl od SEMS portálu). Tyto informace jsou nezbytné pokud chceme v chytrém domě nějak reagovat na aktuální parametry např. spínání dodatečného chlazení nebo spínání zásuvky se zátěží.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
100%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.

WireGuard na routerech MikroTikHodnocení: 
88.6%

Článek popisuje svépomocné zprovoznění VPN protokolu WireGuard na zařízeních MikroTik s verzí RouterOS 7 a vyšší. Tato fenomenální VPN je velmi rychlá, bezpečná a snadno nastavitelná v domácem prostředí. Dá se říct že moméntálně je to nejlepší VPN pro domácí použití dostupné široké veřejnosti.

Nilan Modbus OpenHAB
Nilan VP18 vs OpenHABHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)