Pi-NAS Rychlý Návod

V tomto manuálu se dozvíte jak co nejrychelji začít používat zakoupený open source Pi-NAS z dílny OpenTUX. Software na kterém běží uživatelské rozhraní ovládání a nastavení našeho Pi-NAS se jmenuje Open Media Vault ve zkratce OMV. Aktuální instalovaná verze pro mini počítače Raspberry Pi je OMV5. Kompletní dokumentaci k tomuto open source produktu naleznete zde https://docs.openmediavault.org/

1) Rozbalte krabici a postavte si NAS na stůl.

Tip: Pro verzi s předinstalovanými disky přeskočte na bod 2)

Pro verzi bez disků vyjměte dva šrouby v horní části zadní strany NAS a zvedněte vrchní kryt. Vyberte kovový rošt pro připojení disků.

 

  

Obecně můžete použít 2.5" interní nebo externí disky. Pokud disponujete staršími interními disky, stačí vám pro zapojení do NAS redukce SATA to USB3.0. Doporučujeme vybrat co nejkompaktnější variantu, která zároveň podporuje UASP a S.M.A.R.T. Dobré zkušenosti máme s redukcí značky UGREEN. Externí disky se připojují přímo do USB HUBU.

  • Pro připojení jednoho až dvou 2.5" interních disků můžete disky ukotvit přímo přibalenými šrouby (imbus H2) nebo přes přibalené adaptéry.
  • Pro připojení jednoho až čtyř exerních disků použijte přibalené stahovací pásky.
  • Pro připojení třech až čtyřech interních 2.5" disků použijte přibalené adaptéry na uchycení interních disků.

 

Zkuste si zapojit napájecí konektor. Zkontrolujte zda LED diody u připojených disků na USB HUBU svítí, případné je zapněte stlačením příslušného tlačítka.

Tip: Vádí-li vám modrá led indikující běh na přední straně NAS, je možné jí vypnout pouhým vytažením kabelu dupont z GPIO na desce Raspberry Pi.

Vypněte NAS odpojením napájecího konektoru a NAS znovu poskládejte.

2) Připojte NAS k domácí síti a zapojte napájecí konektor. Po chvíli by jste měli NAS vidět na svém routeru. Výchozí nastavení přiřazování síťových adres je nastaveno na DHCP, tedy adresu automaticky přiřazuje váš router. Zjištění adresy se může lišit v závislosti na značce routeru. Doporučujeme vyhledat návod na internetu. Vyhledávací dotaz použijte ve tvaru "dhcp client list vaše značka routeru". V naši ukázce používáme router MikroTik. Seznam adres se nachází pod volbami IP->DHCP Server->Leases. Najdeme zařízení s hostname Pi-NAS a zapamatujeme si IP adresu.

3) Zadáme nalezenou IP adresu do prohlížeče ve tvaru: http://x.x.x.x

Přihlašte se výchozími přihlašovacími údaji login: admin a heslo openmediavault

Je k dispozici i čeština ale pozor, veškeré návody jsou obrázky v angličtině! Jazyk je vždy při přihlášení možné změnit.

Jako první krok provedeme změnu výchozího hesla v General Settings -> Web Administrator Password. Můžeme také změnit nastavení časové zóny v Date & Time

 

4) V sekci Disks uvidíte SD kartu a také vaše vložené disky. Přidané disky je možné smazat (naformátovat) tlačítkem Wipe.

!Pozor přijdete o všechna data na daných discích! 

Dále na záložce File Systems uvidíte, které oddíly jsou k dispozici. Pro Open Media Vault potřebujeme linuxový formát ext4. Pokud jsou vaše disky nové, zvolte Create, pak zvolte požadovaný disk a dejte novému oddílu libovolný název/label. V případě, že už disk nějaký oddíl obsahuje, smažte tento oddíl a vytvořte nový s formátem ext4. Cílem je vytvořit něco podobného jako na obrázku níže. Platí pro 2 disky.

Tip: Když přejdete do nastavení Edit u otáčivých disků, můžete nastavit v Advanced Power Management dle následujícího obrázku. Disky se budou uspávat při nečinnosti. Sníží se hluk z otáčivých disků (noc) a sníží ještě více spotřeba.

Založte si nějakého nového uživatele v záložce Users. Jako příklad si přidáme uživatele kodi, který bude využíván pro přehrávání multimédií z našeho NAS.

A samozřejmě musíme vytvořit nějakou sdílenou složku v Shared Folders. Typické pro domácí NAS jsou multimédia, tedy složky jako Filmy, Hudba, Fotky atd.

Nakonec musíme nastavit, jak se k těmto složkám z jiných zařízení dostaneme. K dispozici je řada standardních protokolů jako SMB, FTP, NFS atd. Například pro televizi nebo mutimediální centrum Kodi nám v domácí síti klidně postačí jednoduché SMB. Zvolíme záložku SMB a aktivujeme službu.

Shares pak zvolte, kterou sdílenou složku chcete přes SMB sdílet a jaké tam mají být práva.

Po uložení si ve Windows otevřete File Explorer a napište adresu RPi, v mém případě adresu \\192.168.4.30\  Po zadání uživatele kodi a správného hesla byste měli vidět obsah složky a můžete ji vesele začít plnit. V chytré televizi nebo kodi si pak tuto sdílenou složku přidejte jako zdroj multimédií obdobným způsobem.

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

Centrální tablet pro chytrý dům
Centrální tablet pro ovládání chytrého domuHodnocení: 
80%

Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Persistent linux live USB
Vytvoření persistent live USB LinuxuHodnocení: 
0%

Většina distribucí linuxu existuje v "live" provedení, tz. že po rozbalení jej můžete používat přímo z flash disku nebe externiho SSD. Po uložení práce se vám ale klasická live distribuce znovu uvede to výchozího nastavení. Toto řeší tzv. persistent live instalace. Ukážeme si jak jej vytvořit na Linuxu nebo Windows.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Thunderbird vs Exchange email and calendar
Thunderbird vs MS ExchangeHodnocení: 
0%

V tomto článku si ukážeme jak provozovat firemní poštu a kalendář postavenou na MS Exchange 20xx s Thunderbirdem na jakḱoliv distribuci Linuxu. Používám toto řešení k spokojenosti přes 8 let od verze Exchange 2013 - 2016 - 2019.

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
100%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Konfigurace OpenVPN na MikroTiku
OpenVPN na routerech MikroTikHodnocení: 
90%

Máte-li doma smart-home, NAS atp., je dobré myslet na bezpečný přístup do vaší sítě zvenku. Zde bych aktuálně volil komerční router jako Turris, nebo levnější variantu routerů MikroTik. V tomto článku ukážeme postup, jak si zřídit zabezpečený přístup do domácí sítě z venku jak z počítače tak z mobilu pomocí OpenVPN na routerech MikroTik.

Nastavení OpenVPN v iOS
Nastavení OpenVPN připojení v iOSHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k OpenVPN v iOS.

Nastavení OpenVPN na Androidu
Nastavení OpenVPN připojení v AndroiduHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k OpenVPN na Androidu.