Pi-Wiki - Popis a funkce

Popis a funkce

Pi-Wiki je open source řešení umožňující bezpečnou elektronizaci domácnosti nebo použitelné jako intranet v malé firmě. Je založeno na webovém serveru běžícím ve vaší lokální síti. Použitý je Drupal CMS a je založen na distribuci Open Atrium. Je možné jej různě modifikovat a tvořit obsah bez licencí a bez znalosti programovacího jazyka.

Pi-Wiki ScreenShot

K čemu je to dobré?

Byt, dům, malá firma - všechno jsou to místa, kde spolu tráví čas skupina lidí. Vlastní intranet Pi-Wiki umožňuje ukládání a správu obsahu i jeho sdílení s ostatními. V domácím prostředí šetří čas s hledáním informací jako jsou smlouvy, účty, návody, telefonní čísla, seznamy na dovolené, recepty atd. Ve firmách je intranet využíván k popsání interních procesů, ukládaní různých dokumentů a návodů sdílenými mezi zaměstnanci.

Co znamená zabezpečený?

Nejbezpečnějším řešením je soukromý webový server neotevírat vůbec do internetu. Přístup zvenčí je v případě potřeby možný pouze přes VPN. I kdyby se někomu podařilo do síťe dostat, obsah je ještě uložen v zabezpečené databázi a webové stránky jsou přístupné jenom pro registrované uživatele. O bezpečnost se stará jádro Drupal CMS. Je dost komplikované se pak k takovému obsahu dostat. Na Drupalu jsou postavené například webové stránky Tesla , NASA anebo Českého rozhlasu.

Co to znamená mít vlastní webový server?

Na internetu je to o placení hostingu od 25 Kč/měsíc.  Tento webový prostor ale není váš, pouze si jej pronajímáte a pro soukromá data tedy z principu není vhodný. Navíc je ve výchozím stavu otevřen do internetu. Vlastní webový server se dnes dá velmi jednoduše provozovat na miniPC o velikosti kreditní karty a spotřebě 5 W. Pořizovací náklady na takové zařízení jsou cca ~ 1000 Kč, provoz cca 100 Kč za elektřinu ročně (provoz 24x7). Software je zdarma, stažení a instalace nezabere ani půl hodiny a můžete začít.

Screenshoty

Pi-Wiki - přihlášení Pi-Wiki - screen- sekce Pi-Wiki - screen- dovolená  Pi-Wiki - screen - spotřeby

Doporučeno z blogu