Pi-Home - Popis a funkce

Popis a funkce

Pi-Home je alternativa komerčních systémů pro domácí automatizaci neboli "chytrou domácnost"  v rodinných domech, bytech nebo malých komerčních objektech. Spočívá v jednoduché aplikaci co nejvíce otevřeného hardware a software v rozvaděči pro ovládání elektrických obvodů, sběr dat z různých senzorů a řízení logiky chování jednotlivých prvků. Řešení kterému říkáme "Pi-Home" je postaveno na open source platformě OpenHAB (https://www.openhab.org) a vývojových deskách Raspberry Pi a Arduino. Je možné jej kombinovat se spoustou otevřených i komerčních zařízení včetně bezdrátových standardů jako Z-Wave nebo ZigBee atd. Výchozí komunikační protokol pro naší aplikaci je MQTT.

 

Nespornou výhodou otevřeného řešení je nezávislost na dodavateli a možnost vlastní konfigurace. V případě řízení inteligentního rodinného domu je to alfa a omega úspěšného používání, jelikož v čase se objeví nespočet situací kdy bude nutné provést úpravu nastavení. Potěší také cenová relace hardwarových komponent, za zlomek ceny proprietárních řešení. Můžeme si proto dovolit zdvojovat prvky za účelem vyšší robustnosti řešení než u běžných proprietárních řešení.

 

Funkcionalita

 • Řízení silových obvodů - světla, zásuvky, topení, žaluzie, atd.
 • Sběr a ukládání hodnot ze senzorů - teplota, vlhkost, pohyb, spotřeby, CO2, počasí, atd.
 • Řízení logiky typu "pokud toto tak tamto"
 • Široké spektrum podporovaných zařízení a technologií (viz OpenHAB Bindings)
 • Webové, lehce upravitelné responzivní rozhraní MainUI (OpenHAB3), případně Habpanel/Grafana
 • Neomezená možnost přizpůsobení vzhledu a chování

 

 

Přednosti

 • univerzálnost
 • komunita
 • přijatelné náklady
 • otevřenost

Zápory

 • necertifikované řešení
 • bez záruky na software
 • větší časová náročnost při svépomocné instalaci

 

 

Screenshoty

OpenHAB 3

Screenshot OpenHAB 3 UI Screenshot OpenHAB 3 UI Screenshot OpenHAB 3 UI Screenshot OpenHAB 3 UI Screenshot OpenHAB 3 UI Screenshot OpenHAB 3 UI  OpenHAB3 - Tablet Overview Example

 

Doporučeno z blogu

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
99.9%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Jak nastavit pevnou IP adresu v linuxu
Nastavení pevné IP adresy pro OpenHABHodnocení: 
98%

Potřebujete pevnou adresu pro svůj Pi-Home? Jednoduchým postupem se naučíte jak změnit IP adresu na statickou pro jakýkoliv "linux Debian based" operační systém, včetně Raspbian nebo Ubuntu.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Měření hladiny vody v nádrži
Měření aktuálního objemu vody v nádržiHodnocení: 
97.5%

V tomto článku si ukážeme, jak lze řešit měření výšky hladiny vody v nádrži (např. zásobník dešťové vody). Hodnoty si budeme přepočítávat na objem v litrech. V OpenHAB 3 zobrazíme aktuální hodnotu a procentualní hodnotu. K dispozici bude i graf historie hodnot.

Meteostanice v chytrém domě
Meteostanice v inteligentním doměHodnocení: 
100%

Vlastní meteostanice vám umožní sledovat přesný směr a rychlost větru, množství spadnutých srážek, ale také intenzitu slunečního záření. Tyto informace lze mimo jiné využít k vlastnímu stínění domu před sluncem nebo větrem a rozhodování o zálivce zahrady. Více v článku.

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
0%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

Centrální tablet pro chytrý dům
Centrální tablet pro ovládání chytrého domuHodnocení: 
80%

Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Nilan Modbus OpenHAB
Nilan VP18 vs OpenHABHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)

Pi-Home - videovrátny v chytrém domě
Videovrátný Doorbird v OpenHABHodnocení: 
80%

Nativní podporu pro OpenHAB má videovrátný firmy Doorbird. Řešení je napájeno a připojeno UTP kabelem a má vlastní IP adresu, co vám usnadní instalaci u brány. OpenHAB je pak schopný importovat obrázky z vrátného, historii návštěv, řídit otevírání branky na tlačítko i přes telefon, v noci nerušit, sloužit jako alarm atd. atd. V návodu vás provedeme zapojením videovrátneého Doorbird D101.