Pi-Home - Jak na to

JAK NA TO

1. díl - Modelový dům a projekt

 

Jako nejlepší variantu na učení jsme zvolili variantu postupného nastavení chtyrého modelového domu. V tomto návodu naleznete jak naš modelový dům vypadá, jak jsou označené místnosti a co všechno budeme v modelovém domě ovládat. Naučíte-li se nastavit modelový dům, bude pro vás hračka upravit počet světel a jejich označení tak aby nastavení sedlo na váš projekt bydlení. Směle do toho!

2. díl - OpenHAB na Raspberry Pi

 

Srdcem našeho řešení je otevřený projekt OpenHAB, který běží v našem případě na desce Raspberry Pi. V tomto článku si připravíme krok po kroku image, spustíme OpenHAB a nastavíme základní služby. Tímto dostaneme stabilní základ ať už budeme používat drátové senzory, relé nebo bezdrátový standard jako Z-Wave atd.

3.díl - Konfigurace - Things, Items

 

Článek Vás provede základním nastavením OpenHAB na našem modelovém příkladě chytrého domu. Vysvětlíme si co znamenají Things a Items - základní stavební jednotky v OpenHAB. Ukážeme pár tipů na hromadné úpravy v UI a jak si vlastně "naklikat" svůj dům nebo byt v tomto prostředí. Nedílnou součástí je nastavení propojení s MQTT příkazy, které je základním komunikačním protokolem v našem aplikačním projektu Pi-Home.

4. díl - Konfigurace - Rules

 

V tomto článku se podívame na pravidla v OpenHAB 3. Pravidla nám řídí celý ekosystém akcí reagujících na různé stavy. V OpenHAB 3 lze pravidla vytvářet manuálně přes uživatelské rozhraní nebo přes soubory .rules. Pro náš modelový dům si ukážeme jak zadávat pravidlá v grafickém rohzraní Main UI. Pravidla lze i kopírovat pomocí copy-paste z jednoho do druhého nebo použíat .rules soubory s větším počtem pravidel najednou. Více informací naleznete po rozkliknutí tohoto tutoriálu.

Spínání silových obvodů - zásuvek, světel, žaluzií, čerpadel a dalších zařízení na 230V je jedním za základních funkcí inteligentního domu. V Pi-Home používáme desky Arduino Mega s Ethernet Shieldem, které ovládají Arduino kompatibilní SSR relé a ty uzavírají kontakt silnoproudých relé v silové části rozvaděče. Více v návodu.

6. díl - Ovládací tlačítka (vypínače)

 

V projektu Pi-Home můžete použít jakékoliv standardní tlačítka a vypínače pro 230 V nebo speciální pro 24 V atp. V inteligentních domech se namísto vypínačů (klasické polohy vypnuto/zapnuto) používají designově úplně stejné krabičky, akorát mechanizmus je tlačítko (pružinka a po stisku vrácení do původní polohy) . Důvod je zřejmý, na tlačítko můžeme navázat víc ruzných funkcí (opakované stlačení, podržení atd). V naších realizacích máme velmi dobrou zkušenost s klasickými 230V tlačítky od firmy Hager/Berker, ale samozřejmě je možné použít jakékoliv jiné značky.

7. díl - Senzory (teplota, vlhkost, pir) v chytrém domě

 

Následující návod vám nabídne rozšíření základní instalace OpenHAB o nepřeberné množství senzorů kompatibilních s deskami Arduino. Jako základ vám ukážeme použitelný kód pro sběr informací ze senzorů teploty a vlhkosti (DHT22,DS18B30) a pohybového senzoru (HC-SR501).

8. díl - Bezdrátové standardy: Z-Wave

 

Dříve nebo později narazíme na potřebu rozšíření drátového systému se základní funkcionalitou o další vychytávky. Z našich zkušeností se jedná zejména o různe měřiče spotřeb, ovládáné zásuvky nebo žárovky například v zahradě a případně jiných místech kde jsme na drátové ovládání zapoměli. Bezdrátové standardy jsou ideální pro byty a všude tam kde již není možné natáhnout dráty. Většinou mají ale nevýhody v podobě výměny baterií, nižší spolehlivost nebo případně bezpečnotní riziko.

Doporučeno z blogu