Linux - Popis a funkce

POPIS a FUNKCE

 

GNU/Linux - slovo na první pohled evokující spleť jedniček a nul ve stylu matrixu, který používá okrajová menšina počítačových šílenců. Dnes je tato představa značné zkreslující, i když existují distribuce s čistým příkazovým řádkem, má většina moderních desktopových distribucí přívětivé grafické uživatelské prostředí a je velmi snadno ovládatelná podobně jako chytré telefony, televize a mnoho dalších zařízení na Linuxu. Dnes GNU/Linux v různých podobách vládne superpočítáčům, webserverům, smartphonům, tabletům a většině domácí elektroniky. Pokulháva na desktopech a ve firemním prostředí kde je dominantní zastoupení dvou neznámejších firem. Je to ale jako s ropou, síla komerce je obrovská a i když dnes existuje alternativa, chce to čas a osvětu pro uživatele. Čím dříve přesedláte, tím více zkušeností navrch budete mít.  

 

Zdroj: https://netmarketshare.com

 

Za posledních 5 let mainstremové distribuce jako je Ubuntu, Manjaro, Suse nebo Fedora zrobustnili natolik, že cesta k linuxovému operačnímu systému pro běžného uživatele se zjednodušila na pár minut klikání. V dnešním světě má pro běžného uživatele přechod na GNU/Linux dost zásadních výhod. V dalších částech naleznete pár zásadních argumentů proč se touto cestou vydat a co vám to přinese. Dále jsme pro vás přichystali "kuchařky" jak přejít na linuxovou distribuci ať už bude uživatelem dítě, student, babička nebo kdokoliv jiný kdo používá počítač pro práci a kreativitu.

Linus Said - A SUSE Music Parody

 

Za zkoušku nic nedáš! (a za stálé používání taky ne Smile)

To může být rovnou první zásadní výhoda linuxových distribucí. Víte jak jsem se poprvé dostal k Linuxu? Potřeboval jsem opravit rozpadlý Windows 7. Většina linuxových distribucí existuje v provedení Live což znamená, že po stažení obrazu si jej nahrajete na flashku, strčíte do počítače a po restartu a nabootování z flash jste uživatelem Linuxu. Jednoduché, bezpečné. Návod na první seznámení s linuxovým desktopem najdete v článkuLinux na zkoušku? Spustíte jej přímo z flashky za 5 minut. Jednoduše a bezpečně.

 

 

Výhody GNU/Linuxu na osobním počítači

- open source - otevřená bezplatná licence

- stabilita, nízke požadavky na procesor, ram a disk

- bezpečný systém - není potřeba antivir

- ready to use -  bez manuální instalace driverů, základních programů

 

Nevýhody GNU/Linuxu

- slabší podpora her - lze ale použít Steam, Wine nebo Lutris

- nelze používat balík Microsoft Office

alternativa LibreOffice + Thunderbird

- nelze přímo používat některé specifické programy 

např. Photoshop, AutoCAD

 

 

Screenshoty z běžných distribucí

 

  

 

Doporučeno z blogu

Nastavení OpenVPN v iOS
Nastavení OpenVPN připojení v iOSHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k OpenVPN v iOS.

Konfigurace OpenVPN na MikroTiku
OpenVPN na routerech MikroTikHodnocení: 
97.5%

Máte-li doma smart-home, NAS atp., je dobré myslet na bezpečný přístup do vaší sítě zvenku. Zde bych aktuálně volil komerční router jako Turris, nebo levnější variantu routerů MikroTik. V tomto článku ukážeme postup, jak si zřídit zabezpečený přístup do domácí sítě z venku jak z počítače tak z mobilu pomocí OpenVPN na routerech MikroTik.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.

Thunderbird vs Exchange email and calendar
Thunderbird vs MS ExchangeHodnocení: 
0%

V tomto článku si ukážeme jak provozovat firemní poštu a kalendář postavenou na MS Exchange 20xx s Thunderbirdem na jakḱoliv distribuci Linuxu. Používám toto řešení k spokojenosti přes 8 let od verze Exchange 2013 - 2016 - 2019.

Persistent linux live USB
Vytvoření persistent live USB LinuxuHodnocení: 
100%

Většina distribucí linuxu existuje v "live" provedení, tz. že po rozbalení jej můžete používat přímo z flash disku nebe externiho SSD. Po uložení práce se vám ale klasická live distribuce znovu uvede to výchozího nastavení. Toto řeší tzv. persistent live instalace. Ukážeme si jak jej vytvořit na Linuxu nebo Windows.

Klonování disků pomocí dd na zmenšený obraz
Pokročilé klonování disků Hodnocení: 
100%

Klasickým nástrojem na klonování disků v linuxu je příkaz dd. Tímto příkazem vytvoříte bitovou kopii disku, nebo naopak z obrazu disku rozbalíte obsah na požadovaný disk. S nástrojem dd je potřeba pracovat opatrně a musíte rozumět jeho použití. My si ukážeme pokročilejší techniku, kdy budeme vytvářet obraz disku, který obsahuje nealokované místo. Klasický příklad je, když mám operační systém Raspbian nainstalovaný na disku 250 GB, ale jsou tam jenom malinký bootovací oddíl (např. sda1) a vlastní oddíl operačního systému (sda2), které mají dohromady 15 GB. Místo ukládání 250 GB image bych chtěl uložit jenom dva oddíly s 15 GB, aby image byl menší a šlo ho rozbalit i na 16 nebo 32 GB flash.

Základ - Winbox, DHCPHodnocení: 
98.5%

V tomto seriálu se podíváme na postupné nastavení zařízení značky MikroTik pro domácí použití nebo malou firmu (do 25 lidí). V prvním článku se budeme věnovat úvodnímu nastavení - stáhneme si Winbox a nastavíme DHCP pro primární síť a jednu hostovskou síť. Stejně tak upravíme i Wifi.

Nastavení OpenVPN na Androidu
Nastavení OpenVPN připojení v AndroiduHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k OpenVPN na Androidu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.