Linux na zkoušku? Spustíte jej přímo z flashky za 5 minut

Idéalním začátkem je nejbezpečnější cesta seznámení s desktopovým linuxem přímo na vašem PC z flash disku. Připravili jsme pro vás ke stažení malinko upravenou "live persistent" distribuci Ubuntu MATE -  to znamená, že ukládá změněný obsah a můžete používat tento operační systém z flash disku opakovaně. Ihned uvidíte jak je daná distribuce kompatibilní s vaším počítačem a můžete si směle vyzkoušet webový prohlížeč, multimediální přehrávač, videokonferenci nebo si nainstalovat nějakou aplikaci ze SnapStore. Samozřejmostí je kancelářský balík LibreOffice kde otevřete jakékoliv dokumenty, tabulky. Nebo si jenom tak projděte toto svobodné prostředí. Uložte si cokoliv a pak se k tomu vráťte - prostě takový přenosný univerzální systém, který můžete zastrčit do kteréhokoliv počítače a spustit bez vlivu na to, co je tam primárně nainstalováno.

Narazíte-li někdy na omeznou rychlost, vězte že je to určitě tou flashku. Obecně jsou linuxové distribuce na stejném počítači svižnější než Windows a nevyžadují tolik prostředků, tudíž fungují plynule i na starších počítačích. Pro plnohodnotné každodenní použití musí být ale nainstalované také na pevném disku jako ostatní. Trvalou instalaci na pevný disk můžete provést kdykoliv přímo ze zmíněné live distribuce pokud se vám systém zalíbí. Zdarma, bez registrace, bez reklam, bez komerce.

Hardware

Jakýkoliv počítač, notebook nebo jednodeskový počítač typu Raspberry Pi

16GB flash disk

Software

Ubuntu MATE 20.10 Live Persistent

Pro první seznámení jsme vybrali univerzální distribuci podporovanou na různých architekturach jakou je aarch64, armhf, i686, powerpc, x86_64 takže je velmi pravděpodobné, že trefíme hardware na kterém si chcete linux vyzkoušet. Ubuntu MATE je postavené na distribuci Ubuntu a i když rozhodně nepatří mezi nejpoužívanější linuxové distribuce na první seznámení a učení je dle našeho názoru velmi dobrou volbou.

1) Stáhněte si českou live persistance distribuci kde jsme předinstalovali pár aplikací jako VLC, kdenlive, KODI atp.

Ubuntu-MATE-20.10-OpenTUX-CZ

2) Stáhněte si program Etcher. Je to utilita sloužící k správnému nahrání staženého souboru na flashku:

https://www.balena.io/etcher/

Můžete použít i portable verzi, která se neinstaluje jenom se jednorázově spustí. Vložte připravenou flashku, spusťte Etcher, vyberte obraz .img. Zkontrolujte že vám Etcher ukazuje váš Flash disk (pro jistotu odpojte ostatní flashky) a po ujištění dejte Flash!

Po skončení zasuňte flash disk do počítače, kde chcete zkusit používat linuxový operační systém a restartujte počítač. Jakmile se objeví logo počítače mačkejte klávesu pro výběr bootovacího zařízení. Nejčastěji je to klávesa F12 (Lenovo,Toshiba, Dell), ESC (HP, Sony), F8 (Asus). Pokud nic nefunguje zkuste najít výrobce v tabulce na tomto odkazu. Z nabízeného seznamu pak vyberte pro nabootování systému USB nebo USB FLASH zařízení.

Jak bootovat linux z flash

Vítejte! Jste uživatel linuxového operačního systému. Konkrétně je to systém postavený na Debianu s názvem Ubuntu MATE. Máte zde všechny základní programy pro práci a multimédia. Kancelářský balík, prohlížeč, úpravu fotek, střih a přehrávání videa, vzdělávání, videokonference. Pokud vám něco chybí podívejte se do SnapStoru a jedním klikem si nainstalujte jiné zajímavé aplikace nebo hry. Bez nutnosti registrace, bez reklamy, bez nutnosti placení.

Screenshoty z live distribuce

Ja na linux - Ubuntu MATE Jak na linux - bluetooth, dotyková klávesnice Jak na linux - instalace aplikaci snapstore Jak na linux - ZOOM Jak na linux - Teams Ubuntu MATE - VLC player Linux - kancelářský balík Libreoffice Linux - kreslení diagramů a schémat draw.io Linux -multimediální prohlížeč KODI Linux - střih videa Kdenlive

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

Centrální tablet pro chytrý dům
Centrální tablet pro ovládání chytrého domuHodnocení: 
80%

Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Persistent linux live USB
Vytvoření persistent live USB LinuxuHodnocení: 
0%

Většina distribucí linuxu existuje v "live" provedení, tz. že po rozbalení jej můžete používat přímo z flash disku nebe externiho SSD. Po uložení práce se vám ale klasická live distribuce znovu uvede to výchozího nastavení. Toto řeší tzv. persistent live instalace. Ukážeme si jak jej vytvořit na Linuxu nebo Windows.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Thunderbird vs Exchange email and calendar
Thunderbird vs MS ExchangeHodnocení: 
0%

V tomto článku si ukážeme jak provozovat firemní poštu a kalendář postavenou na MS Exchange 20xx s Thunderbirdem na jakḱoliv distribuci Linuxu. Používám toto řešení k spokojenosti přes 8 let od verze Exchange 2013 - 2016 - 2019.

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
100%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Konfigurace OpenVPN na MikroTiku
OpenVPN na routerech MikroTikHodnocení: 
90%

Máte-li doma smart-home, NAS atp., je dobré myslet na bezpečný přístup do vaší sítě zvenku. Zde bych aktuálně volil komerční router jako Turris, nebo levnější variantu routerů MikroTik. V tomto článku ukážeme postup, jak si zřídit zabezpečený přístup do domácí sítě z venku jak z počítače tak z mobilu pomocí OpenVPN na routerech MikroTik.

Nastavení OpenVPN v iOS
Nastavení OpenVPN připojení v iOSHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k OpenVPN v iOS.

Nastavení OpenVPN na Androidu
Nastavení OpenVPN připojení v AndroiduHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k OpenVPN na Androidu.