Linux na zkoušku? Spustíte jej přímo z flashky za 5 minut

Idéalním začátkem je nejbezpečnější cesta seznámení s desktopovým linuxem přímo na vašem PC z flash disku. Připravili jsme pro vás ke stažení malinko upravenou "live persistent" distribuci Ubuntu MATE -  to znamená, že ukládá změněný obsah a můžete používat tento operační systém z flash disku opakovaně. Ihned uvidíte jak je daná distribuce kompatibilní s vaším počítačem a můžete si směle vyzkoušet webový prohlížeč, multimediální přehrávač, videokonferenci nebo si nainstalovat nějakou aplikaci ze SnapStore. Samozřejmostí je kancelářský balík LibreOffice kde otevřete jakékoliv dokumenty, tabulky. Nebo si jenom tak projděte toto svobodné prostředí. Uložte si cokoliv a pak se k tomu vráťte - prostě takový přenosný univerzální systém, který můžete zastrčit do kteréhokoliv počítače a spustit bez vlivu na to, co je tam primárně nainstalováno.

Narazíte-li někdy na omeznou rychlost, vězte že je to určitě tou flashku. Obecně jsou linuxové distribuce na stejném počítači svižnější než Windows a nevyžadují tolik prostředků, tudíž fungují plynule i na starších počítačích. Pro plnohodnotné každodenní použití musí být ale nainstalované také na pevném disku jako ostatní. Trvalou instalaci na pevný disk můžete provést kdykoliv přímo ze zmíněné live distribuce pokud se vám systém zalíbí. Zdarma, bez registrace, bez reklam, bez komerce.

Hardware

Jakýkoliv počítač, notebook nebo jednodeskový počítač typu Raspberry Pi

16GB flash disk

Software

Ubuntu MATE 20.10 Live Persistent

Pro první seznámení jsme vybrali univerzální distribuci podporovanou na různých architekturach jakou je aarch64, armhf, i686, powerpc, x86_64 takže je velmi pravděpodobné, že trefíme hardware na kterém si chcete linux vyzkoušet. Ubuntu MATE je postavené na distribuci Ubuntu a i když rozhodně nepatří mezi nejpoužívanější linuxové distribuce na první seznámení a učení je dle našeho názoru velmi dobrou volbou.

1) Stáhněte si českou live persistance distribuci kde jsme předinstalovali pár aplikací jako VLC, kdenlive, KODI atp.

Ubuntu-MATE-20.10-OpenTUX-CZ

2) Stáhněte si program Etcher. Je to utilita sloužící k správnému nahrání staženého souboru na flashku:

https://www.balena.io/etcher/

Můžete použít i portable verzi, která se neinstaluje jenom se jednorázově spustí. Vložte připravenou flashku, spusťte Etcher, vyberte obraz .img. Zkontrolujte že vám Etcher ukazuje váš Flash disk (pro jistotu odpojte ostatní flashky) a po ujištění dejte Flash!

Po skončení zasuňte flash disk do počítače, kde chcete zkusit používat linuxový operační systém a restartujte počítač. Jakmile se objeví logo počítače mačkejte klávesu pro výběr bootovacího zařízení. Nejčastěji je to klávesa F12 (Lenovo,Toshiba, Dell), ESC (HP, Sony), F8 (Asus). Pokud nic nefunguje zkuste najít výrobce v tabulce na tomto odkazu. Z nabízeného seznamu pak vyberte pro nabootování systému USB nebo USB FLASH zařízení.

Jak bootovat linux z flash

Vítejte! Jste uživatel linuxového operačního systému. Konkrétně je to systém postavený na Debianu s názvem Ubuntu MATE. Máte zde všechny základní programy pro práci a multimédia. Kancelářský balík, prohlížeč, úpravu fotek, střih a přehrávání videa, vzdělávání, videokonference. Pokud vám něco chybí podívejte se do SnapStoru a jedním klikem si nainstalujte jiné zajímavé aplikace nebo hry. Bez nutnosti registrace, bez reklamy, bez nutnosti placení.

Screenshoty z live distribuce

Ja na linux - Ubuntu MATE Jak na linux - bluetooth, dotyková klávesnice Jak na linux - instalace aplikaci snapstore Jak na linux - ZOOM Jak na linux - Teams Ubuntu MATE - VLC player Linux - kancelářský balík Libreoffice Linux - kreslení diagramů a schémat draw.io Linux -multimediální prohlížeč KODI Linux - střih videa Kdenlive

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

SmartHome WhatsApp notifikace OpenHAB, Home Assistant
WhatsApp - notifikace zdarmaHodnocení: 
0%

Rádi byste dostávali notifikace z chytré domácnosti formou zpráv do WhatsApp messengeru? Ačkoliv z tohoto messengeru nejsme nadšení, mnoho lidí jej používá a je zbytečné instalovat jiný pouze kvůli chytrému domu. Pro daný kontakt je pak možné nastavit specifické zvonění, takže budete hned vědět, že zpráva přišla z vašeho domu. Našli jsme možnost, jak toto využívat bez poplatku. Jmenuje se CallMeBot...

Tailscale - VPN bez veřejné IP
Tailscale - přístup bez veřejné IP adresyHodnocení: 
100%

Služba Tailscale řeší přístup mezi jednotlivými zařízeními, pokud nemáte možnost veřejné IP adresy. Pro jednoho uživatele je zdarma s podporou max 100 zařízení. Ukážeme si jak Tailscale nainstalovat na Raspberry Pi, které budeme mít někde doma a do klienta (Android, iPhone) ze kterého budeme chtít přistupovat k domácímu Raspberry Pi. Náším příkladem bude vzdálený přístup k OpenHAB běžícím na Raspberry Pi. Nicméně stejné nastavení platí pro spoustu jiných aplikací - domácí NAS, PiHole, Home Assistant, Domoticz, NextCloud a jiné.

Shelly MQTT implementace
Shelly a OpenHABHodnocení: 
100%

Značka Shelly je známa svými produkty komunikujicími hlavně přes WiFi a zahrnujicími ovládané zásuvky, relé pod vypínače, relé pro ovládaní žaluzíí a mnoho dalších produktů. Jedna z výhod pro nasazení je možnost načítat a taky ovládat tyto zařízení pomocí univerzálního protokolu MQTT. Napříč existujícímu addonu pro OpenHAB i Home Assistant si ukážeme jak používat Shelly zařízení bez instalace jakéhokoliv rozšíření.

Victron & OpenHAB
Victron a chytrý důmHodnocení: 
100%

V tomto příspěvku si ukážeme jak načítat informace z fotovoltaické elektrárny od firmy Victron. Propojíme se s jednotkou Cerbo přes MQTT. Na základě těchto hodnot pak můžeme spínat různé spotřebiče (topení, bojler atp.) a předejít plýtvání baterie pro velké spotřebiče v době, kdy nemusí běžet atp.

GoodWe a chytrá domácnost
Smart Home a GoodWeHodnocení: 
100%

V příspěvku ukážeme krok po kroku jak komunikovat chytrou domácnosti přímo se střídačem Goodwe a dostávát aktuální informace (narozdíl od SEMS portálu). Tyto informace jsou nezbytné pokud chceme v chytrém domě nějak reagovat na aktuální parametry např. spínání dodatečného chlazení nebo spínání zásuvky se zátěží.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
100%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.

WireGuard na routerech MikroTikHodnocení: 
84%

Článek popisuje svépomocné zprovoznění VPN protokolu WireGuard na zařízeních MikroTik s verzí RouterOS 7 a vyšší. Tato fenomenální VPN je velmi rychlá, bezpečná a snadno nastavitelná v domácem prostředí. Dá se říct že moméntálně je to nejlepší VPN pro domácí použití dostupné široké veřejnosti.