Pi-NAS - Schéma zapojení

Schéma zapojení

Pi-NAS Schéma zapojení

Ve zkratce

Srdcem je mini-počítač nejčastěji Raspberry Pi. Tento mini-počítač je napájen přímo USB hubem. Do USB hubu jsou připojeny pevné disky. USB hub má externí napájení na 230V. Viz obrázek výše.

Detailněji

Vlastní NAS začíná výběrem mezi 3,5" a 2,5" variantou. Z důvodu přímého napájení přes USB je v tomto případě nejsnazší použití 2,5" HDD, které mají nižší odběr i hlučnost, nicméně i nižší výkon oproti 3,5" diskům. Pro fajnšmekry je možné osadit SSD. Můžete si vybrat mezi interním HDD s redukcí na USB 3.0 nebo rovnou koupit hotový externí HDD.

Základem je najít výkonný USB HUB s externím napájením (alespoň 25W), který utáhne mikropočítač RPi 4 nebo Pine64 a také všechny 2,5" disky. USB HUB je pak jako jediný zapojen v 230V síti. Z RPi pak vede ještě LAN kabel do vnitřní sítě. Je možné jej provozovat i ve WiFi síti, nicméně je to zbytečná ztráta rychlosti přenosu a bezpečnosti.

Poslední, velmi subjektivní věc, je case neboli obal, kam veškerou elektroniku umístíme. Pro ty, co nechtějí experimentovat (přijdete o hodně zábavy), nabízíme hotový Pi-NAS s ekonomickou variantou case s čistým designem a dostatkem místa uvnitř až na 12 kusů 2.5" disků. Pokud se rozhodnete skládat do vlastního boxu, dbejte na kritérium dobrého odvětrání. Zde se meze nekladou, můžete sáhnout po jiném mini-itx case nebo si přizpůsobit univerzální krabičku, vyrobit vlastní case ze dřeva, vytisknout na 3D tiskárně nebo složit z Lega.

Potřebný software a průvodce instalací naleznete v sekci Jak na to.  

Doporučeno z blogu