Domácí NAS na Raspberry Pi 4 - záloha, záloha, záloha

Jeden z hlavních důvodů NAS je - kromě komfortu mít vše pohromadě - taky záloha dat. Typicky se v NAS využívá RAID. Dle počtu disků pak volíte typ RAID dle požadovaných vlastností/výhod. Ovšem pozor! RAID není záloha. Typicky použitím RAID 1 v případě dvou otáčivých disků vám zvýší robustnost řešení, tzn. pokud jeden otáčivý disk odejde, máte stejná data na druhém disku. Co ale v případě, že si poškodíte/smažete data na jednom z disků? Tato akce se provede i na váš zrcadlený disk. Co se stane v případě kryptoviru? Zašifruje data na obou discích.

V domácím prostředí, kde na našem NAS nestojí zdraví pacientů nebo obrovské toky peněz, si vystačíme s pouhým automatickým kopírováním dat na druhý disk. Pro tyto účely existuje v Linuxovém světě nástroj RSync. Lze nastavit automatickou zálohu celého obsahu nebo konkrétních složek na každou noc, obden nebo jak je potřeba. Dokonce lze buď zachovávat stejný obsah jako má hlavní disk nebo ponechávat soubory, které už na hlavním disku byly smazány. Při omylu tak svá data máte ještě nějakou dobu k dispozici na druhém disku. Přístup k druhému disku má jen speciální uživatel tudíž se tam kryptovir nedostane. Alespoň ne pro starý obsah.

 

Ani toto řešení ale není plnohodnotná záloha. V každém případě musíte mít po ruce nějaký starý USB disk, kde si jednou za 6 měsíců obsah NAS odzálohujete a disk umístíte nejlépe v trezoru nebo někde v bezpečí mimo svůj dům. Ochráníte tak vaše fotky a data i před požárem a jinými katastrofálními živly.

 

Nastavení Rsync zálohy

Nejdříve musíte mít vytvořené na obou discích Shared Folders. Abych je snadno odlišil, jmenuje se hlavní složka na disku A např. Photo a složka, kam se bude provádět záloha na disku B, PhotoBackup.

V záložce Rsync pak zapněte službu serveru. Potom se přepněte do Jobs a přidejte úlohu, která spustí zálohu v daném čase v týdnu. Na screenshotu níže je nastavení zálohy Photo z disku A do PhotoBackup na disku B, každý den v 3:00 ráno. Přitom nedochází k mazání fotek, které už na disku A neexistují. Toto lze samozřejmě změnit v nastavení v poli Delete.(Screenshot je z verze OMV 5.x)

Pi-NAS - Záloha pomocí  RSync

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

Nilan Modbus OpenHAB
Nilan VP18 vs OpenHABHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)

Základ - Winbox, DHCPHodnocení: 
0%

V tomto seriálu se podíváme na postupné nastavení zařízení značky MikroTik pro domácí použití nebo malou firmu (do 10 lidí). V prvním článku se budeme věnovat úvodnímu nastavení - stáhneme si Winbox a nastavíme DHCP pro primární síť a jednu hostovskou síť. Stejně tak upravíme i Wifi.

PiHome - Chytry dum mereni spotreby elektriny
Měření spotřeby domu po fázíchHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku ukážeme jak lze řešit měření aktuální spotřeby po fázích v rodinném domě. Lze použít různé komerční zařízení, bohužel nativní MQTT zařízení jsme nenašli. V našem případě jsme tedy zvolili kvůli existující síti Z-Wave produkt Aeotec Home Energy Meter Gen5.

DIY Alarm
Alarm z existujících PIR senzorů v chytrém doměHodnocení: 
100%

V chytrém domě, kde PIR čidla neslouží jenom ke spínání světel při pohybu, je možné tyto čidla vyžít k zjištění přítomnosti osob v dané místnosti. Na těchto informacích se dá postavit poměrně spolehlivý domácí necertifikovaný zabezpečovací systém. V tomto postupu naleznete logiku jakým způsobem to může fungovat v softwaru OpenHAB 3 na našem demo příkladě chytrého domu.

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
100%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Centrální tablet pro chytrý dům
Centrální tablet pro ovládání chytrého domuHodnocení: 
80%

Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Persistent linux live USB
Vytvoření persistent live USB LinuxuHodnocení: 
100%

Většina distribucí linuxu existuje v "live" provedení, tz. že po rozbalení jej můžete používat přímo z flash disku nebe externiho SSD. Po uložení práce se vám ale klasická live distribuce znovu uvede to výchozího nastavení. Toto řeší tzv. persistent live instalace. Ukážeme si jak jej vytvořit na Linuxu nebo Windows.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Thunderbird vs Exchange email and calendar
Thunderbird vs MS ExchangeHodnocení: 
0%

V tomto článku si ukážeme jak provozovat firemní poštu a kalendář postavenou na MS Exchange 20xx s Thunderbirdem na jakḱoliv distribuci Linuxu. Používám toto řešení k spokojenosti přes 8 let od verze Exchange 2013 - 2016 - 2019.