Domácí NAS na Raspberry Pi 4 - záloha, záloha, záloha

Jeden z hlavních důvodů NAS je - kromě komfortu mít vše pohromadě - taky záloha dat. Typicky se v NAS využívá RAID. Dle počtu disků pak volíte typ RAID dle požadovaných vlastností/výhod. Ovšem pozor! RAID není záloha. Typicky použitím RAID 1 v případě dvou otáčivých disků vám zvýší robustnost řešení, tzn. pokud jeden otáčivý disk odejde, máte stejná data na druhém disku. Co ale v případě, že si poškodíte/smažete data na jednom z disků? Tato akce se provede i na váš zrcadlený disk. Co se stane v případě kryptoviru? Zašifruje data na obou discích.

V domácím prostředí, kde na našem NAS nestojí zdraví pacientů nebo obrovské toky peněz, si vystačíme s pouhým automatickým kopírováním dat na druhý disk. Pro tyto účely existuje v Linuxovém světě nástroj RSync. Lze nastavit automatickou zálohu celého obsahu nebo konkrétních složek na každou noc, obden nebo jak je potřeba. Dokonce lze buď zachovávat stejný obsah jako má hlavní disk nebo ponechávat soubory, které už na hlavním disku byly smazány. Při omylu tak svá data máte ještě nějakou dobu k dispozici na druhém disku. Přístup k druhému disku má jen speciální uživatel tudíž se tam kryptovir nedostane. Alespoň ne pro starý obsah.

 

Ani toto řešení ale není plnohodnotná záloha. V každém případě musíte mít po ruce nějaký starý USB disk, kde si jednou za 6 měsíců obsah NAS odzálohujete a disk umístíte nejlépe v trezoru nebo někde v bezpečí mimo svůj dům. Ochráníte tak vaše fotky a data i před požárem a jinými katastrofálními živly.

 

Nastavení Rsync zálohy

Nejdříve musíte mít vytvořené na obou discích Shared Folders. Abych je snadno odlišil, jmenuje se hlavní složka na disku A např. Photo a složka, kam se bude provádět záloha na disku B, PhotoBackup.

V záložce Rsync pak zapněte službu serveru. Potom se přepněte do Jobs a přidejte úlohu, která spustí zálohu v daném čase v týdnu. Na screenshotu níže je nastavení zálohy Photo z disku A do PhotoBackup na disku B, každý den v 3:00 ráno. Přitom nedochází k mazání fotek, které už na disku A neexistují. Toto lze samozřejmě změnit v nastavení v poli Delete.(Screenshot je z verze OMV 5.x)

Pi-NAS - Záloha pomocí  RSync

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

GoodWe a chytrá domácnost
Smart Home a GoodWeHodnocení: 
100%

V příspěvku ukážeme krok po kroku jak komunikovat chytrou domácnosti přímo se střídačem Goodwe a dostávát aktuální informace (narozdíl od SEMS portálu). Tyto informace jsou nezbytné pokud chceme v chytrém domě nějak reagovat na aktuální parametry např. spínání dodatečného chlazení nebo spínání zásuvky se zátěží.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
0%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.

WireGuard na routerech MikroTikHodnocení: 
100%

Článek popisuje svépomocné zprovoznění VPN protokolu WireGuard na zařízeních MikroTik s verzí RouterOS 7 a vyšší. Tato fenomenální VPN je velmi rychlá, bezpečná a snadno nastavitelná v domácem prostředí. Dá se říct že moméntálně je to nejlepší VPN pro domácí použití dostupné široké veřejnosti.

Nilan Modbus OpenHAB
Nilan VP18 vs OpenHABHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)

Základ - Winbox, DHCPHodnocení: 
86.7%

V tomto seriálu se podíváme na postupné nastavení zařízení značky MikroTik pro domácí použití nebo malou firmu (do 25 lidí). V prvním článku se budeme věnovat úvodnímu nastavení - stáhneme si Winbox a nastavíme DHCP pro primární síť a jednu hostovskou síť. Stejně tak upravíme i Wifi.

PiHome - Chytry dum mereni spotreby elektriny
Měření spotřeby domu po fázíchHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku ukážeme jak lze řešit měření aktuální spotřeby po fázích v rodinném domě. Lze použít různé komerční zařízení, bohužel nativní MQTT zařízení jsme nenašli. V našem případě jsme tedy zvolili kvůli existující síti Z-Wave produkt Aeotec Home Energy Meter Gen5.