Domácí NAS na Raspberry Pi - základní nastavení

Konfigurace

Základní

Základní nutná konfigurace je jednoduchá. Přihlaste se přes webové rozhraní pomocí účtu admin s výchozím heslem openmediavault. Návod předpokládá anglické prostředí, je to univerzální varianta, ale nic vám nebrání používat v OMV češtinu.

Po prvním přihlášení opět změňte výchozí heslo pro uživatele admin v pravém horním rohu pod ikonou ozubeného kolečka -> Change password.

PiNAS - Change admin password

 

Pak nastavte Auto Logout alespoň na 60 minut pod menu System -> Workbench. 

PiNAS - Autologout

 

 

V záložce System -> Date/Time můžete nastavit časové pásmo. V záložce Network > General změňte libovolně hostname - tzn. název domácího NASu v síti.

PiNAS - Change hostname

Základ máme hotový, restartujte NAS a přihlaste se s novým heslem.

 

Úložiště

V záložce Storage->Discs uvidíte svoji SD kartu, připojte libovolný počet USB disků a proveďte Scan. Načtou se další disky - v linuxu většinou označené jako sda, sdb, sdc atd.

PiNAS - Scan disks

Tip: Když přejdete do nastavení Edit (ikona tužky) můžete u otáčivých disků nastavit Advanced Power Management dle následujícího obrázku. Disky se budou uspávat při nečinnosti. Sníží se hluk z otáčivých disků (noc) a sníží ještě více spotřeba celého řešení.

PiNAS - Sleep discs

Dále na záložce File Systems uvidíte, které oddíly jsou k dispozici. Pro Open Media Vault potřebujeme linuxový formát ext4. Pokud jsou vaše disky nové, zvolte Create, pak zvolte požadovaný disk a dejte novému oddílu libovolný název/label. V případě, že už disk nějaký oddíl obsahoval, smažte tento oddíl (přijdete o data!) a vytvořte nový s formátem ext4. (Disk lze úplně smazat v záložce Disks volbou Wipe).

Cílem je vytvořit něco podobného jako na obrázku níže. Platí např. pro 2 otáčivé disky.

Pi-NAS - Filesystem

Založte si nějakého nového uživatele v záložce Users->Users. Jako příklad si přidáme uživatele kodi, který bude využíván pro přehrávání multimédií z našeho NAS.

PiNAS - Users OMV

A samozřejmě musíme vytvořit nějakou sdílenou složku v Storage->Shared Folders. Typické pro domácí NAS jsou multimédia, tedy složky jako Filmy, Hudba, Fotky atd. (Screenshot je z verze OMV 5.x)

 

Pi-NAS - Sílené složky

Nakonec musíme nastavit, jak se k těmto složkám z jiných zařízení dostaneme v menu Services. K dispozici je řada standardních protokolů jako SMB, FTP, NFS atd. Například pro televizi nebo mutimediální centrum Kodi nám v domácí síti klidně postačí jednoduché SMB. Zvolíme záložku SMB a aktivujeme službu.(Screenshot je z verze OMV 5.x)

Pi-NAS - Zapnutí sdílení SMB

Shares pak zvolte, kterou sdílenou složku chcete přes SMB sdílet a jaké tam mají být práva.(Screenshot je z verze OMV 5.x)

Pi-NAS - Nastavení sdílené složky a práv

 

Po uložení si ve Windows otevřete File Explorer a napište adresu RPi, v mém případě například \\192.168.4.30\  Po zadání uživatele kodi a správného hesla byste měli vidět obsah složky a můžete ji vesele začít plnit. V chytré televizi nebo kodi si pak tuto sdílenou složku přidejte jako zdroj multimédií.

OMV- SMB share

 

Komentáře

Your profile picture

Prosím o radu: jak zrychlit přenos souborů do NAS na Raspberry?
Na synology přesunu 400GB z PC za pár hodin, zde mi stejný přesun trvá už druhý den. Na synology se nastavuje SMB2, případně SMB3 a pak to sviští. Prosím, kde se něco podobného nastavuje zde? Děkuji.

Your profile picture

Jaký OS máš na PC, Widle? Zkusil bych vypnout SMB1.x pokud máš Win 10 viz https://www.youtube.com/watch?v=gwM9RaemCvE Jinak pro jednorázové přehrání 400 GB bych asi volil FTP místo Samby. Obecně je ale Samba v OMV rychlá, podporuje SMB1,2,3. Když pošleš jeden větší soubor kolik vidíš rychlost přenosu?

Your profile picture

Dobrý den, mam rpi4 s OMV. Mám ovšem problém se kterým si nevím rady: Mám nonstop puštěný rpi s OMV a OMV mám nainstalovaný na Ext SSD disku. K rpi mám připojený i externí box s HDD (ORICO Honeycomb RAID 4x 3.5" HDD box USB-C). I když není důvod lézt na server třeba týden, tak se disky roztáčí v nějkých intervalech a už opravdu nevím jak tomu zamezit. Prosím o radu.  Děkuji

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

Shelly MQTT implementace
Shelly a OpenHABHodnocení: 
100%

Značka Shelly je známa svými produkty komunikujicími hlavně přes WiFi a zahrnujicími ovládané zásuvky, relé pod vypínače, relé pro ovládaní žaluzíí a mnoho dalších produktů. Jedna z výhod pro nasazení je možnost načítat a taky ovládat tyto zařízení pomocí univerzálního protokolu MQTT. Napříč existujícímu addonu pro OpenHAB i Home Assistant si ukážeme jak používat Shelly zařízení bez instalace jakéhokoliv rozšíření.

Victron & OpenHAB
Victron a chytrý důmHodnocení: 
100%

V tomto příspěvku si ukážeme jak načítat informace z fotovoltaické elektrárny od firmy Victron. Propojíme se s jednotkou Cerbo přes MQTT. Na základě těchto hodnot pak můžeme spínat různé spotřebiče (topení, bojler atp.) a předejít plýtvání baterie pro velké spotřebiče v době, kdy nemusí běžet atp.

GoodWe a chytrá domácnost
Smart Home a GoodWeHodnocení: 
100%

V příspěvku ukážeme krok po kroku jak komunikovat chytrou domácnosti přímo se střídačem Goodwe a dostávát aktuální informace (narozdíl od SEMS portálu). Tyto informace jsou nezbytné pokud chceme v chytrém domě nějak reagovat na aktuální parametry např. spínání dodatečného chlazení nebo spínání zásuvky se zátěží.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
100%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.

WireGuard na routerech MikroTikHodnocení: 
88.6%

Článek popisuje svépomocné zprovoznění VPN protokolu WireGuard na zařízeních MikroTik s verzí RouterOS 7 a vyšší. Tato fenomenální VPN je velmi rychlá, bezpečná a snadno nastavitelná v domácem prostředí. Dá se říct že moméntálně je to nejlepší VPN pro domácí použití dostupné široké veřejnosti.

Nilan Modbus OpenHAB
Nilan VP18 vs OpenHABHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)