Domácí NAS na Raspberry Pi 4 - základní nastavení

Konfigurace

Základní

Základní nutná konfigurace je jednoduchá. Přihlaste se přes webové rozhraní pomocí účtu admin s výchozím heslem openmediavault. Návod předpokládá anglické prostředí, je to univerzální varianta, ale nic vám nebrání používat v OMV češtinu.

Po prvním přihlášení opět změňte výchozí heslo pro uživatele admin v pravém horním rohu pod ikonou ozubeného kolečka -> Change password.

PiNAS - Change admin password

Pak nastavte Auto Logout alespoň na 60 minut pod menu System -> Workbench. 

PiNAS - Autologout

V záložce System -> Date/Time můžete nastavit časové pásmo. V záložce Network > General změňte libovolně hostname - tzn. název domácího NASu v síti.

PiNAS - Change hostname

Základ máme hotový, restartujte NAS a přihlaste se s novým heslem.

Úložiště

V záložce Storage->Discs uvidíte svoji SD kartu, připojte libovolný počet USB disků a proveďte Scan. Načtou se další disky - v linuxu většinou označené jako sda, sdb, sdc atd.

PiNAS - Scan disks

Tip: Když přejdete do nastavení Edit (ikona tužky) můžete u otáčivých disků nastavit Advanced Power Management dle následujícího obrázku. Disky se budou uspávat při nečinnosti. Sníží se hluk z otáčivých disků (noc) a sníží ještě více spotřeba celého řešení.

PiNAS - Sleep discs

Dále na záložce File Systems uvidíte, které oddíly jsou k dispozici. Pro Open Media Vault potřebujeme linuxový formát ext4. Pokud jsou vaše disky nové, zvolte Create, pak zvolte požadovaný disk a dejte novému oddílu libovolný název/label. V případě, že už disk nějaký oddíl obsahoval, smažte tento oddíl (přijdete o data!) a vytvořte nový s formátem ext4. (Disk lze úplně smazat v záložce Disks volbou Wipe).

Cílem je vytvořit něco podobného jako na obrázku níže. Platí např. pro 2 otáčivé disky.

Pi-NAS - Filesystem

Založte si nějakého nového uživatele v záložce Users->Users. Jako příklad si přidáme uživatele kodi, který bude využíván pro přehrávání multimédií z našeho NAS.

PiNAS - Users OMV

A samozřejmě musíme vytvořit nějakou sdílenou složku v Storage->Shared Folders. Typické pro domácí NAS jsou multimédia, tedy složky jako Filmy, Hudba, Fotky atd. (Screenshot je z verze OMV 5.x)

Pi-NAS - Sílené složky

Nakonec musíme nastavit, jak se k těmto složkám z jiných zařízení dostaneme v menu Services. K dispozici je řada standardních protokolů jako SMB, FTP, NFS atd. Například pro televizi nebo mutimediální centrum Kodi nám v domácí síti klidně postačí jednoduché SMB. Zvolíme záložku SMB a aktivujeme službu.(Screenshot je z verze OMV 5.x)

Pi-NAS - Zapnutí sdílení SMB

Shares pak zvolte, kterou sdílenou složku chcete přes SMB sdílet a jaké tam mají být práva.(Screenshot je z verze OMV 5.x)

Pi-NAS - Nastavení sdílené složky a práv

Po uložení si ve Windows otevřete File Explorer a napište adresu RPi, v mém případě například \\192.168.4.30\  Po zadání uživatele kodi a správného hesla byste měli vidět obsah složky a můžete ji vesele začít plnit. V chytré televizi nebo kodi si pak tuto sdílenou složku přidejte jako zdroj multimédií.

OMV- SMB share

Komentáře

Your profile picture

Prosím o radu: jak zrychlit přenos souborů do NAS na Raspberry?
Na synology přesunu 400GB z PC za pár hodin, zde mi stejný přesun trvá už druhý den. Na synology se nastavuje SMB2, případně SMB3 a pak to sviští. Prosím, kde se něco podobného nastavuje zde? Děkuji.

Your profile picture

Jaký OS máš na PC, Widle? Zkusil bych vypnout SMB1.x pokud máš Win 10 viz https://www.youtube.com/watch?v=gwM9RaemCvE Jinak pro jednorázové přehrání 400 GB bych asi volil FTP místo Samby. Obecně je ale Samba v OMV rychlá, podporuje SMB1,2,3. Když pošleš jeden větší soubor kolik vidíš rychlost přenosu?

Your profile picture

Dobrý den, mam rpi4 s OMV. Mám ovšem problém se kterým si nevím rady: Mám nonstop puštěný rpi s OMV a OMV mám nainstalovaný na Ext SSD disku. K rpi mám připojený i externí box s HDD (ORICO Honeycomb RAID 4x 3.5" HDD box USB-C). I když není důvod lézt na server třeba týden, tak se disky roztáčí v nějkých intervalech a už opravdu nevím jak tomu zamezit. Prosím o radu.  Děkuji

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

Nilan Modbus OpenHAB
Nilan VP18 vs OpenHABHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)

Základ - Winbox, DHCPHodnocení: 
0%

V tomto seriálu se podíváme na postupné nastavení zařízení značky MikroTik pro domácí použití nebo malou firmu (do 10 lidí). V prvním článku se budeme věnovat úvodnímu nastavení - stáhneme si Winbox a nastavíme DHCP pro primární síť a jednu hostovskou síť. Stejně tak upravíme i Wifi.

PiHome - Chytry dum mereni spotreby elektriny
Měření spotřeby domu po fázíchHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku ukážeme jak lze řešit měření aktuální spotřeby po fázích v rodinném domě. Lze použít různé komerční zařízení, bohužel nativní MQTT zařízení jsme nenašli. V našem případě jsme tedy zvolili kvůli existující síti Z-Wave produkt Aeotec Home Energy Meter Gen5.

DIY Alarm
Alarm z existujících PIR senzorů v chytrém doměHodnocení: 
100%

V chytrém domě, kde PIR čidla neslouží jenom ke spínání světel při pohybu, je možné tyto čidla vyžít k zjištění přítomnosti osob v dané místnosti. Na těchto informacích se dá postavit poměrně spolehlivý domácí necertifikovaný zabezpečovací systém. V tomto postupu naleznete logiku jakým způsobem to může fungovat v softwaru OpenHAB 3 na našem demo příkladě chytrého domu.

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
100%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Centrální tablet pro chytrý dům
Centrální tablet pro ovládání chytrého domuHodnocení: 
80%

Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Persistent linux live USB
Vytvoření persistent live USB LinuxuHodnocení: 
100%

Většina distribucí linuxu existuje v "live" provedení, tz. že po rozbalení jej můžete používat přímo z flash disku nebe externiho SSD. Po uložení práce se vám ale klasická live distribuce znovu uvede to výchozího nastavení. Toto řeší tzv. persistent live instalace. Ukážeme si jak jej vytvořit na Linuxu nebo Windows.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Thunderbird vs Exchange email and calendar
Thunderbird vs MS ExchangeHodnocení: 
0%

V tomto článku si ukážeme jak provozovat firemní poštu a kalendář postavenou na MS Exchange 20xx s Thunderbirdem na jakḱoliv distribuci Linuxu. Používám toto řešení k spokojenosti přes 8 let od verze Exchange 2013 - 2016 - 2019.