Domácí NAS na Raspberry Pi 4 - základní nastavení

Konfigurace

Základní

Základní nutná konfigurace je jednoduchá. Přihlaste se přes webové rozhraní pomocí účtu admin s výchozím heslem openmediavault. Návod předpokládá anglické prostředí, je to univerzální varianta, ale nic vám nebrání používat v OMV češtinu. Po prvním přihlášení opět změňte výchozí heslo pro uživatele admin a nastavte Auto Logout alespoň na 60 minut. Obě volby jsou v záložce General Settings.

Pi-NAS - Základní konfigurace

V záložce Date/Time můžete nastavit časové pásmo. V záložce Network > General změňte libovolně hostname - tzn. název domácího NASu v síti.

Pi-NAS - Hostname

Základ máme hotový, restartujte NAS a přihlaste se s novým heslem.

Úložiště

V záložce Discs uvidíte svoji SD kartu, připojte libovolný počet USB disků a proveďte Scan. Načtou se další disky jako sda, sdb, sdc atd.

Pi-NAS - Nastavení disků

Dále na záložce File Systems uvidíte, které oddíly jsou k dispozici. Pro Open Media Vault potřebujeme linuxový formát ext4. Pokud jsou vaše disky nové, zvolte Create, pak zvolte požadovaný disk a dejte novému oddílu libovolný název/label. V případě, že už disk nějaký oddíl obsahuje, smažte tento oddíl a vytvořte nový s formátem ext4. Cílem je vytvořit něco podobného jako na obrázku níže. Platí pro 2 disky.

Pi-NAS - Filesystem

Tip: Když přejdete do nastavení Edit u otáčivých disků, můžete nastavit v Advanced Power Management dle následujícího obrázku. disky se budou uspávat při neččinosti. Sníží se hluk z otáčivých disků (noc) a sníží ještě více spotřeba.

Pi-NAS - autoamtické vypínání disků

Založte si nějakého nového uživatele v záložce Users. Jako přiklad si přidáme uživatele kodi, který bude využíván pro přehrávání multimédií z našeho NAS.

Pi-NAS - Nastavení uživatelů

A samozřejmě musíme vytvořit nějakou sdílenou složku v Shared Folders. Typické pro domácí NAS jsou multimédia, tedy složky jako Filmy, Hudba, Fotky atd.

Pi-NAS - Sílené složky

Nakonec musíme nastavit, jak se k těmto složkám z jiných zařízení dostaneme. K dispozici je řada standardních protokolů jako SMB, FTP, NFS atd. Například pro televizi nebo mutimediální centrum Kodi nám v domácí síti klidně postačí jednoduché SMB. Zvolíme záložku SMB a aktivujeme službu.

Pi-NAS - Zapnutí sdílení SMB

Shares pak zvolte, kterou sdílenou složku chcete přes SMB sdílet a jaké tam mají být práva.

Pi-NAS - Nastavení sdílené složky a práv

Po uložení si ve Windows otevřete File Explorer a napište adresu RPi, v mém případě adresu \\192.168.4.30\  Po zadání uživatele kodi a správného hesla byste měli vidět obsah složky a můžete ji vesele začít plnit. V chytré televizi nebo kodi si pak tuto sdílenou složku přidejte jako zdroj multimédií.

Pi-NAS - Načtení sdílené složky

Komentáře

Your profile picture

Prosím o radu: jak zrychlit přenos souborů do NAS na Raspberry?
Na synology přesunu 400GB z PC za pár hodin, zde mi stejný přesun trvá už druhý den. Na synology se nastavuje SMB2, případně SMB3 a pak to sviští. Prosím, kde se něco podobného nastavuje zde? Děkuji.

Your profile picture

Jaký OS máš na PC, Widle? Zkusil bych vypnout SMB1.x pokud máš Win 10 viz https://www.youtube.com/watch?v=gwM9RaemCvE Jinak pro jednorázové přehrání 400 GB bych asi volil FTP místo Samby. Obecně je ale Samba v OMV rychlá, podporuje SMB1,2,3. Když pošleš jeden větší soubor kolik vidíš rychlost přenosu?

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

Centrální tablet pro chytrý dům
Centrální tablet pro ovládání chytrého domuHodnocení: 
80%

Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Persistent linux live USB
Vytvoření persistent live USB LinuxuHodnocení: 
0%

Většina distribucí linuxu existuje v "live" provedení, tz. že po rozbalení jej můžete používat přímo z flash disku nebe externiho SSD. Po uložení práce se vám ale klasická live distribuce znovu uvede to výchozího nastavení. Toto řeší tzv. persistent live instalace. Ukážeme si jak jej vytvořit na Linuxu nebo Windows.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Thunderbird vs Exchange email and calendar
Thunderbird vs MS ExchangeHodnocení: 
0%

V tomto článku si ukážeme jak provozovat firemní poštu a kalendář postavenou na MS Exchange 20xx s Thunderbirdem na jakḱoliv distribuci Linuxu. Používám toto řešení k spokojenosti přes 8 let od verze Exchange 2013 - 2016 - 2019.

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
100%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Konfigurace OpenVPN na MikroTiku
OpenVPN na routerech MikroTikHodnocení: 
90%

Máte-li doma smart-home, NAS atp., je dobré myslet na bezpečný přístup do vaší sítě zvenku. Zde bych aktuálně volil komerční router jako Turris, nebo levnější variantu routerů MikroTik. V tomto článku ukážeme postup, jak si zřídit zabezpečený přístup do domácí sítě z venku jak z počítače tak z mobilu pomocí OpenVPN na routerech MikroTik.

Nastavení OpenVPN v iOS
Nastavení OpenVPN připojení v iOSHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k OpenVPN v iOS.

Nastavení OpenVPN na Androidu
Nastavení OpenVPN připojení v AndroiduHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k OpenVPN na Androidu.