Domácí NAS na Raspberry Pi 4 - instalace

Co budeme potřebovat?

Hardware

Raspberry Pi 4B 2GB a více

16GB microSD kartu (kvalitnější SanDisk Extreme PRO/PLUS atp.)

USB 3.1 hub s externím napájením (počet portů dle počtu disků)

2,5" disky (HDD nebo SSD) - 2, 4, 8 nebo více kusů dle potřeby

Příslušenství - kabel USB - USB-C, LAN kabel, šroubky

Case (obal)

Tip: Pokud chceme, aby domácí NAS nějak vypadal, je nejlepší řešení pořízení co nejmenší počítačové skříně. Výběru designu a barvy se meze nekladou. Do takovéto skříně je možné komponenty poskládat/připevnit a NAS tak bude působit kompaktně. Z našeho domácího NASu povede jenom LAN kabel a napájení externího USB hubu.

Software

V tomto řešení používáme open source řešení Open Media Vault dále jenom OMV. Stáhněte si originální obraz operačního systému Raspberry OS Lite z oficiálních stránek Raspberry Pi

Donwload Raspberry OS

Zasuňte SD kartu pro Rasberry Pi 4 B do svého počítače a stáhněte si prográmek EtcherPro Linux na Debian je tu přímo .deb. Pro Windows doporučuji Portable verzi (bez instalace). Jednoduše spusťte Etcher, vyberte image (.iso nebo .zip), vyberte SD kartu a dejte Flash!

Po rozbalení vysuňte a zasuňte SD kartu do počítače. Měly by se vám objevit dva oddíly. Oddíl boot a rootfs. Otevřete oddíl boot a v něm vytvořte nový prázdný soubor s názvem ssh bez jakékoliv přípony.

Zapnutí SSH na Raspberry 4 Pi

Zapnutí SSH na Raspberry 4 Pi

Tip: Pokud chcete aby vám svítila dioda napájení například na přední straně skříně, editujte soubor config.txt na disku boot a přidejte řádek:

enable_uart=1

Po té stačí připojit konektor LED na piny Raspberry 6 a 8 (GND a UART) a po zapnutí bude LED svítit.

Pak už stačí jenom zasunout SD kartu do RPi, zapojit LAN kabel ze svého domácího/firemního routeru nebo sítě a spustit RPi. Zelená ikonka by se měla rozblikat. Pokud máme zapojený ethernetový kabel, náš RPi pravděpodobně dostal adresu od DHCP routeru. Připojte se ke svému routeru a podívejte se do seznamu připojených zařízení, jakou IP má zařízení s hostname raspberrypi. U nás je to například 192.168.1.56. Použijeme tedy SSH přístup k našemu RPi. Možná je nejvyšší čas seznámit se pro neznalé s terminálem (příkazový řádek v Linuxu), například v článku Průvodce příkazovým řádkem pro začátečníky v Linuxu. Vypadá to děsivě, ale je to ta nejkrásnější věc na Linuxu. Prostě funguje vždy a všude a hlavně vždy stejně.

Pro Windows 10 uživatele už existuje SSH podpora zabudovaná přes shell. Pro ostatní Windows uživatele doporučujeme aplikaci Putty. Pro ty, co mají Linux, nemusíme dál nic psát. Připojíme se tedy přes terminál SSH příkazem níže. IP adresu nahraďte tou svou, co jste přečetli v routeru.

ssh pi@192.168.1.56

Výchozí heslo je raspberry. Po připojení jako první krok změňte výchozí heslo uživatele pi pomocí příkazu níže.

sudo raspi-config

Změna výchozího hesla na Raspberry Pi

Zvolte Change User Password a budete vyzváni ke změně hesla pro uživatele pi. Ukončete tuto utilitu označením volby Finish, nemusíte restartovat, a proveďte aktualizaci OS dvěma po sobě jdoucími příkazy:

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

Zabere to pár minut, nakonec proveďte instalaci OMV zkopírováním skriptu:

wget -O - https://github.com/OpenMediaVault-Plugin-Developers/installScript/raw/master/install | sudo bash

Po pár dalších minutách je váš vlastní nekomerční NAS připraven k použití. Originální návod v angličtině naleznete zde. Po instalaci otevřete webový prohlížeč a napište do něj adresu svého RPi. Máte hotovo.

PiNAS - Login screen OMV

V dalším článku se podíváme na základní konfiguraci.

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

PiHome - Chytry dum mereni spotreby elektriny
Měření spotřeby domu po fázíchHodnocení: 
0%

V tomto příspěvku ukážeme jak lze řešit měření aktuální spotřeby po fázích v rodinném domě. Lze použít různé komerční zařízení, bohužel nativní MQTT zařízení jsme nenašli. V našem případě jsme tedy zvolili kvůli existující síti Z-Wave produkt Aeotec Home Energy Meter Gen5.

DIY Alarm
Alarm z existujících PIR senzorů v chytrém doměHodnocení: 
0%

V chytrém domě, kde PIR čidla neslouží jenom ke spínání světel při pohybu, je možné tyto čidla vyžít k zjištění přítomnosti osob v dané místnosti. Na těchto informacích se dá postavit poměrně spolehlivý domácí necertifikovaný zabezpečovací systém. V tomto postupu naleznete logiku jakým způsobem to může fungovat v softwaru OpenHAB 3 na našem demo příkladě chytrého domu.

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
100%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Centrální tablet pro chytrý dům
Centrální tablet pro ovládání chytrého domuHodnocení: 
80%

Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Persistent linux live USB
Vytvoření persistent live USB LinuxuHodnocení: 
0%

Většina distribucí linuxu existuje v "live" provedení, tz. že po rozbalení jej můžete používat přímo z flash disku nebe externiho SSD. Po uložení práce se vám ale klasická live distribuce znovu uvede to výchozího nastavení. Toto řeší tzv. persistent live instalace. Ukážeme si jak jej vytvořit na Linuxu nebo Windows.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Thunderbird vs Exchange email and calendar
Thunderbird vs MS ExchangeHodnocení: 
0%

V tomto článku si ukážeme jak provozovat firemní poštu a kalendář postavenou na MS Exchange 20xx s Thunderbirdem na jakḱoliv distribuci Linuxu. Používám toto řešení k spokojenosti přes 8 let od verze Exchange 2013 - 2016 - 2019.

Konfigurace OpenVPN na MikroTiku
OpenVPN na routerech MikroTikHodnocení: 
90%

Máte-li doma smart-home, NAS atp., je dobré myslet na bezpečný přístup do vaší sítě zvenku. Zde bych aktuálně volil komerční router jako Turris, nebo levnější variantu routerů MikroTik. V tomto článku ukážeme postup, jak si zřídit zabezpečený přístup do domácí sítě z venku jak z počítače tak z mobilu pomocí OpenVPN na routerech MikroTik.

Nastavení OpenVPN v iOS
Nastavení OpenVPN připojení v iOSHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k OpenVPN v iOS.

Nastavení OpenVPN na Androidu
Nastavení OpenVPN připojení v AndroiduHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k OpenVPN na Androidu.