Domácí NAS na Raspberry Pi 4 - instalace

Co budeme potřebovat?

Hardware

Raspberry Pi 4B 2GB a více

alespoň 16GB microSD kartu (robustnější, například SanDisk High Endurance atp.)

USB 3.1 hub s externím napájením (počet portů dle počtu disků, doporučujeme USB HUBY od firmy i-TEC)

2,5" disky (HDD nebo SSD) - 2, 4, 8 nebo více kusů dle potřeby ((interní + USB3.0/SATA převodník nebo rovnou externí provedení)

Příslušenství - kabel USB - USB-C, LAN kabel, šroubky

 Case - skříň, veliksot dle počtu disků (používáme miniITX od fy Inter-Tech)

Tip: Pokud chceme, aby domácí NAS nějak vypadal, je nejlepší řešení pořízení co nejmenší počítačové skříně. Výběru designu a barvy se meze nekladou. Do takovéto skříně je možné komponenty poskládat/připevnit a NAS tak bude působit kompaktně. Z našeho domácího NASu povede jenom LAN kabel a napájení externího USB hubu.

Software

V tomto řešení používáme open source řešení Open Media Vault dále jenom OMV. 

Edit 10/2022

Místo programu Etcher, použijeme pro Raspberry přímo Raspberry Pi Imager dostupný pto Linux, Mac i Windows. Je to z toho důvodu, že nově kvůli bezpečnosti na image není defaultní heslo a musíte jej nějak vytvořit. Nejjednodušší je to přes tuto utilitu. Ke stažení viz link níže:

https://www.raspberrypi.com/software/

PiNAS - Pi Imager Download

Po instalaci, spusťte imager a vyberte Raspberry Pi OS Lite (64-bit) pod volbou Operating System.

PiNAS - Pi Imager

V druhém kroku vyberte SD kartu (dávejte pozor, vyberte správné zařízení, raději odpojte všechny USB disky a flash!) a pod ikonou ozubeného kolečka, zapněte SSH volbou Enable SSH a nastavte výchozí uživatelské jméno a heslo pro SSH. Klikněte na Save a pak Write.

PiNAS - Pi Imager SSH

Tip: Pokud chcete aby vám svítila dioda napájení například na přední straně skříně, otevřete si SD kartu, editujte soubor config.txt na disku boot a přidejte řádek:

enable_uart=1

Po té stačí připojit konektor LED na piny Raspberry 6 a 8 (GND a UART) a po zapnutí bude LED svítit.

Pak už stačí jenom zasunout SD kartu do RPi, zapojit LAN kabel ze svého domácího/firemního routeru nebo sítě a spustit RPi. Zelená ikonka by se měla rozblikat. Pokud máme zapojený ethernetový kabel, náš RPi pravděpodobně dostal adresu od DHCP routeru. Připojte se ke svému routeru a podívejte se do seznamu připojených zařízení, jakou IP má zařízení s hostname raspberrypi. U nás je to například 192.168.1.56. Použijeme tedy SSH přístup k našemu RPi. Možná je nejvyšší čas seznámit se pro neznalé s terminálem (příkazový řádek v Linuxu), například v článku Průvodce příkazovým řádkem pro začátečníky v Linuxu. Vypadá to děsivě, ale je to ta nejkrásnější věc na Linuxu. Prostě funguje vždy a všude a hlavně vždy stejně.

Pro Windows 10 uživatele už existuje SSH podpora zabudovaná přes shell. Pro ostatní Windows uživatele doporučujeme aplikaci Putty. Pro ty, co mají Linux, nemusíme dál nic psát. Připojíme se tedy přes terminál SSH příkazem níže. IP adresu nahraďte tou svou, co jste přečetli v routeru. Uživatelské jméno a heslo zadejte podle toho jak, jste jen napsali v Raspberry Pi Imageru. U nás to je například:

ssh opentux@192.168.1.56

       Po připojení proveďte aktualizaci OS dvěma po sobě jdoucími příkazy:

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

Zabere to pár minut, nakonec proveďte instalaci OMV zkopírováním skriptu:

wget -O - https://github.com/OpenMediaVault-Plugin-Developers/installScript/raw/master/install | sudo bash

Po pár dalších minutách je váš vlastní nekomerční NAS připraven k použití. Originální návod v angličtině naleznete zde. Po instalaci otevřete webový prohlížeč a napište do něj adresu svého RPi. Máte hotovo.

PiNAS - Login screen OMV

V dalším článku se podíváme na základní konfiguraci.

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

Nilan Modbus OpenHAB
Nilan VP18 vs OpenHABHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)

Základ - Winbox, DHCPHodnocení: 
0%

V tomto seriálu se podíváme na postupné nastavení zařízení značky MikroTik pro domácí použití nebo malou firmu (do 10 lidí). V prvním článku se budeme věnovat úvodnímu nastavení - stáhneme si Winbox a nastavíme DHCP pro primární síť a jednu hostovskou síť. Stejně tak upravíme i Wifi.

PiHome - Chytry dum mereni spotreby elektriny
Měření spotřeby domu po fázíchHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku ukážeme jak lze řešit měření aktuální spotřeby po fázích v rodinném domě. Lze použít různé komerční zařízení, bohužel nativní MQTT zařízení jsme nenašli. V našem případě jsme tedy zvolili kvůli existující síti Z-Wave produkt Aeotec Home Energy Meter Gen5.

DIY Alarm
Alarm z existujících PIR senzorů v chytrém doměHodnocení: 
100%

V chytrém domě, kde PIR čidla neslouží jenom ke spínání světel při pohybu, je možné tyto čidla vyžít k zjištění přítomnosti osob v dané místnosti. Na těchto informacích se dá postavit poměrně spolehlivý domácí necertifikovaný zabezpečovací systém. V tomto postupu naleznete logiku jakým způsobem to může fungovat v softwaru OpenHAB 3 na našem demo příkladě chytrého domu.

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
100%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Centrální tablet pro chytrý dům
Centrální tablet pro ovládání chytrého domuHodnocení: 
80%

Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Persistent linux live USB
Vytvoření persistent live USB LinuxuHodnocení: 
100%

Většina distribucí linuxu existuje v "live" provedení, tz. že po rozbalení jej můžete používat přímo z flash disku nebe externiho SSD. Po uložení práce se vám ale klasická live distribuce znovu uvede to výchozího nastavení. Toto řeší tzv. persistent live instalace. Ukážeme si jak jej vytvořit na Linuxu nebo Windows.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Thunderbird vs Exchange email and calendar
Thunderbird vs MS ExchangeHodnocení: 
0%

V tomto článku si ukážeme jak provozovat firemní poštu a kalendář postavenou na MS Exchange 20xx s Thunderbirdem na jakḱoliv distribuci Linuxu. Používám toto řešení k spokojenosti přes 8 let od verze Exchange 2013 - 2016 - 2019.