Domácí NAS na Raspberry Pi - instalace

Co budeme potřebovat?

Hardware

Raspberry Pi 5 4GB a více (zpětně kompatibilní s Raspberry Pi 4 a 3), chladič CPU 

alespoň 16GB microSD kartu (robustnější, například SanDisk High Endurance atp.)

HDD varianta (2019 - 2023)

USB 3.1 hub s externím napájením (počet portů dle počtu disků + 2, doporučujeme USB hub od firmy i-TEC)

2,5" disky (HDD nebo SSD) - 2, 4, 8 nebo více kusů dle potřeby (interní + USB3.0/SATA převodník nebo rovnou externí provedení)

Příslušenství - kabel USB - USB-C, LAN kabel, šroubky

Case - skříň, veliksot dle počtu disků (používáme miniITX od fy Inter-Tech)

SSD varianta (2024 - )

NVME SSD disky s kapacitou max 4 TB 

rozšiřovací deska o požadovaný počet SSD disků (1,2,4)

case

napájecí zdroj USB-C alespoň 5V/4A

Tip: Pokud chceme, aby domácí NAS s HDD nějak vypadal, je nejlepší řešení pořízení co nejmenší počítačové skříně. Výběru designu a barvy se meze nekladou. Do takovéto skříně je možné komponenty poskládat/připevnit a NAS tak bude působit kompaktně. Z našeho domácího NASu povede jenom LAN kabel a napájení externího USB hubu. Pro SSD NAS se prodávají case přímo k rozšiřujícím deskám, SSD bude vždy kompaktní.

Software

V tomto řešení používáme open source řešení Open Media Vault 7 dále jenom OMV. 

Použijeme pro Raspberry přímo Raspberry Pi Imager dostupný pro Linux, Mac i Windows. Je to z toho důvodu, že nově kvůli bezpečnosti na image není defaultní heslo a musíte jej nějak vytvořit. Nejjednodušší je to přes tuto utilitu. Ke stažení viz link níže:

https://www.raspberrypi.com/software/

PiNAS - Pi Imager Download

Po instalaci, spusťte imager a vyberte svoji verzi Raspberry Pi. Pak vyberte Raspberry Pi OS (Other) a Raspberry Pi OS Lite (64-bit) pro svoji verzi Raspberry Pi.

PiNAS - Pi Imager

V posledním kroku vyberte váši SD kartu (dávejte pozor, vyberte správné zařízení, raději odpojte všechny USB disky a flash!) Zvolte Next a na dotaz OS Customization zvolte Edit Settings. Pod záložkou Services, zapněte SSH volbou Enable SSH a  v General nastavte hostname a výchozí uživatelské jméno a heslo pro SSH. Klikněte na Save a pak Yes.

 

PiNAS - Pi Imager SSH

 

 

 

Tip: Pokud chcete aby vám svítila dioda napájení například na přední straně skříně, otevřete si SD kartu, editujte soubor config.txt na disku boot a přidejte řádek:

enable_uart=1

Po té stačí připojit konektor LED na piny Raspberry 6 a 8 (GND a UART) a po zapnutí bude LED svítit.

Pak už stačí jenom zasunout SD kartu do RPi, zapojit LAN kabel ze svého domácího/firemního routeru nebo sítě a spustit RPi. Zelená ikonka by se měla rozblikat. Pokud máme zapojený ethernetový kabel, náš RPi pravděpodobně dostal adresu od DHCP routeru. Připojte se ke svému routeru a podívejte se do seznamu připojených zařízení, jakou IP má zařízení s hostname pinas, případně jiné jaké jste zvolili. U nás je to například 192.168.1.56. Použijeme tedy SSH přístup k našemu RPi. Možná je nejvyšší čas seznámit se pro neznalé s terminálem (příkazový řádek v Linuxu), například v článku Průvodce příkazovým řádkem pro začátečníky v Linuxu. Vypadá to děsivě, ale je to ta nejkrásnější věc na Linuxu. Prostě funguje vždy a všude a hlavně vždy stejně.

Pro Windows 10 uživatele už existuje SSH podpora zabudovaná přes shell. Pro ostatní Windows uživatele doporučujeme aplikaci Putty. Pro ty, co mají Linux, nemusíme dál nic psát. Připojíme se tedy přes terminál SSH příkazem níže. IP adresu nahraďte tou svou, co jste přečetli v routeru. Uživatelské jméno a heslo zadejte podle toho jak, jste jen napsali v Raspberry Pi Imageru. U nás to je například:

ssh opentux@192.168.1.56

       Po připojení proveďte aktualizaci OS dvěma po sobě jdoucími příkazy:

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

Zabere to pár minut, nakonec proveďte instalaci OMV zkopírováním skriptu:

wget -O - https://github.com/OpenMediaVault-Plugin-Developers/installScript/raw/master/install | sudo bash

Po pár dalších minutách je váš vlastní nekomerční NAS připraven k použití. Originální návod v angličtině naleznete zde. Po instalaci otevřete webový prohlížeč a napište do něj adresu svého RPi. Máte hotovo.

PiNAS - Login screen OMV

 

V dalším článku se podíváme na základní konfiguraci.

 

 

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

Linux Live Distribution Persistent USB
Vytvoření Persistent Live USBHodnocení: 
0%

Jak si vyzkoušet Linux? Přímo na vašem notebooku nebo počítači nabootováním z USB flash disku, nebo ještě lépe z externího SSD. Pokud se vám to zalíbí, v tomto návodu naleznete postup, jak vytvořit persistentní live distribuci, což znamená, že všechny změny, které v Linuxu uložíte, tam zůstanou. Můžete si tedy nainstalovat aplikace, ukládat dokumenty atd. Prostě takový přenositelný Linux v kapse, který lze spustit na jakémkoliv podporovaném počítači nebo notebooku.

SmartHome WhatsApp notifikace OpenHAB, Home Assistant
WhatsApp - notifikace zdarmaHodnocení: 
0%

Rádi byste dostávali notifikace z chytré domácnosti formou zpráv do WhatsApp messengeru? Ačkoliv z tohoto messengeru nejsme nadšení, mnoho lidí jej používá a je zbytečné instalovat jiný pouze kvůli chytrému domu. Pro daný kontakt je pak možné nastavit specifické zvonění, takže budete hned vědět, že zpráva přišla z vašeho domu. Našli jsme možnost, jak toto využívat bez poplatku. Jmenuje se CallMeBot...

Tailscale - VPN bez veřejné IP
Tailscale - přístup bez veřejné IP adresyHodnocení: 
100%

Služba Tailscale řeší přístup mezi jednotlivými zařízeními, pokud nemáte možnost veřejné IP adresy. Pro jednoho uživatele je zdarma s podporou max 100 zařízení. Ukážeme si jak Tailscale nainstalovat na Raspberry Pi, které budeme mít někde doma a do klienta (Android, iPhone) ze kterého budeme chtít přistupovat k domácímu Raspberry Pi. Náším příkladem bude vzdálený přístup k OpenHAB běžícím na Raspberry Pi. Nicméně stejné nastavení platí pro spoustu jiných aplikací - domácí NAS, PiHole, Home Assistant, Domoticz, NextCloud a jiné.

Shelly MQTT implementace
Shelly a OpenHABHodnocení: 
100%

Značka Shelly je známa svými produkty komunikujicími hlavně přes WiFi a zahrnujicími ovládané zásuvky, relé pod vypínače, relé pro ovládaní žaluzíí a mnoho dalších produktů. Jedna z výhod pro nasazení je možnost načítat a taky ovládat tyto zařízení pomocí univerzálního protokolu MQTT. Napříč existujícímu addonu pro OpenHAB i Home Assistant si ukážeme jak používat Shelly zařízení bez instalace jakéhokoliv rozšíření.

Victron & OpenHAB
Victron a chytrý důmHodnocení: 
100%

V tomto příspěvku si ukážeme jak načítat informace z fotovoltaické elektrárny od firmy Victron. Propojíme se s jednotkou Cerbo přes MQTT. Na základě těchto hodnot pak můžeme spínat různé spotřebiče (topení, bojler atp.) a předejít plýtvání baterie pro velké spotřebiče v době, kdy nemusí běžet atp.

GoodWe a chytrá domácnost
Smart Home a GoodWeHodnocení: 
100%

V příspěvku ukážeme krok po kroku jak komunikovat chytrou domácnosti přímo se střídačem Goodwe a dostávát aktuální informace (narozdíl od SEMS portálu). Tyto informace jsou nezbytné pokud chceme v chytrém domě nějak reagovat na aktuální parametry např. spínání dodatečného chlazení nebo spínání zásuvky se zátěží.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
100%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.