Linux na zkoušku? Spustíte jej přímo z flashky za 5 minut

Idéalním začátkem je nejbezpečnější cesta seznámení s desktopovým linuxem přímo na vašem PC z flash disku. Připravili jsme pro vás ke stažení malinko upravenou "live persistent" distribuci Ubuntu MATE -  to znamená, že ukládá změněný obsah a můžete používat tento operační systém z flash disku opakovaně. Ihned uvidíte jak je daná distribuce kompatibilní s vaším počítačem a můžete si směle vyzkoušet webový prohlížeč, multimediální přehrávač, videokonferenci nebo si nainstalovat nějakou aplikaci ze SnapStore. Samozřejmostí je kancelářský balík LibreOffice kde otevřete jakékoliv dokumenty, tabulky. Nebo si jenom tak projděte toto svobodné prostředí. Uložte si cokoliv a pak se k tomu vráťte - prostě takový přenosný univerzální systém, který můžete zastrčit do kteréhokoliv počítače a spustit bez vlivu na to, co je tam primárně nainstalováno.

Narazíte-li někdy na omeznou rychlost, vězte že je to určitě tou flashku. Obecně jsou linuxové distribuce na stejném počítači svižnější než Windows a nevyžadují tolik prostředků, tudíž fungují plynule i na starších počítačích. Pro plnohodnotné každodenní použití musí být ale nainstalované také na pevném disku jako ostatní. Trvalou instalaci na pevný disk můžete provést kdykoliv přímo ze zmíněné live distribuce pokud se vám systém zalíbí. Zdarma, bez registrace, bez reklam, bez komerce.

Hardware

Jakýkoliv počítač, notebook nebo jednodeskový počítač typu Raspberry Pi

16GB flash disk

Software

Ubuntu MATE 20.10 Live Persistent

Pro první seznámení jsme vybrali univerzální distribuci podporovanou na různých architekturach jakou je aarch64, armhf, i686, powerpc, x86_64 takže je velmi pravděpodobné, že trefíme hardware na kterém si chcete linux vyzkoušet. Ubuntu MATE je postavené na distribuci Ubuntu a i když rozhodně nepatří mezi nejpoužívanější linuxové distribuce na první seznámení a učení je dle našeho názoru velmi dobrou volbou.

1) Stáhněte si českou live persistance distribuci kde jsme předinstalovali pár aplikací jako VLC, kdenlive, KODI atp.

Ubuntu-MATE-20.10-OpenTUX-CZ

2) Stáhněte si program Etcher. Je to utilita sloužící k správnému nahrání staženého souboru na flashku:

https://www.balena.io/etcher/

Můžete použít i portable verzi, která se neinstaluje jenom se jednorázově spustí. Vložte připravenou flashku, spusťte Etcher, vyberte obraz .img. Zkontrolujte že vám Etcher ukazuje váš Flash disk (pro jistotu odpojte ostatní flashky) a po ujištění dejte Flash!

Po skončení zasuňte flash disk do počítače, kde chcete zkusit používat linuxový operační systém a restartujte počítač. Jakmile se objeví logo počítače mačkejte klávesu pro výběr bootovacího zařízení. Nejčastěji je to klávesa F12 (Lenovo,Toshiba, Dell), ESC (HP, Sony), F8 (Asus). Pokud nic nefunguje zkuste najít výrobce v tabulce na tomto odkazu. Z nabízeného seznamu pak vyberte pro nabootování systému USB nebo USB FLASH zařízení.

Jak bootovat linux z flash

Vítejte! Jste uživatel linuxového operačního systému. Konkrétně je to systém postavený na Debianu s názvem Ubuntu MATE. Máte zde všechny základní programy pro práci a multimédia. Kancelářský balík, prohlížeč, úpravu fotek, střih a přehrávání videa, vzdělávání, videokonference. Pokud vám něco chybí podívejte se do SnapStoru a jedním klikem si nainstalujte jiné zajímavé aplikace nebo hry. Bez nutnosti registrace, bez reklamy, bez nutnosti placení.

Screenshoty z live distribuce

Ja na linux - Ubuntu MATE Jak na linux - bluetooth, dotyková klávesnice Jak na linux - instalace aplikaci snapstore Jak na linux - ZOOM Jak na linux - Teams Ubuntu MATE - VLC player Linux - kancelářský balík Libreoffice Linux - kreslení diagramů a schémat draw.io Linux -multimediální prohlížeč KODI Linux - střih videa Kdenlive

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

GoodWe a chytrá domácnost
Smart Home a GoodWeHodnocení: 
100%

V příspěvku ukážeme krok po kroku jak komunikovat chytrou domácnosti přímo se střídačem Goodwe a dostávát aktuální informace (narozdíl od SEMS portálu). Tyto informace jsou nezbytné pokud chceme v chytrém domě nějak reagovat na aktuální parametry např. spínání dodatečného chlazení nebo spínání zásuvky se zátěží.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
0%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.

WireGuard na routerech MikroTikHodnocení: 
100%

Článek popisuje svépomocné zprovoznění VPN protokolu WireGuard na zařízeních MikroTik s verzí RouterOS 7 a vyšší. Tato fenomenální VPN je velmi rychlá, bezpečná a snadno nastavitelná v domácem prostředí. Dá se říct že moméntálně je to nejlepší VPN pro domácí použití dostupné široké veřejnosti.

Nilan Modbus OpenHAB
Nilan VP18 vs OpenHABHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)

Základ - Winbox, DHCPHodnocení: 
86.7%

V tomto seriálu se podíváme na postupné nastavení zařízení značky MikroTik pro domácí použití nebo malou firmu (do 25 lidí). V prvním článku se budeme věnovat úvodnímu nastavení - stáhneme si Winbox a nastavíme DHCP pro primární síť a jednu hostovskou síť. Stejně tak upravíme i Wifi.

PiHome - Chytry dum mereni spotreby elektriny
Měření spotřeby domu po fázíchHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku ukážeme jak lze řešit měření aktuální spotřeby po fázích v rodinném domě. Lze použít různé komerční zařízení, bohužel nativní MQTT zařízení jsme nenašli. V našem případě jsme tedy zvolili kvůli existující síti Z-Wave produkt Aeotec Home Energy Meter Gen5.