KODI na Raspberry Pi

Pro KODI jsme zvolili opět kvůli univerzálnosti desku Raspberry Pi, konkrétně Raspberry Pi 4. Je to jedno z nejpopulárnějších mini PC, výkonově bohatě dostačující pro naše použitíi a s odběrem ~ 5 W. Díky jeho příznivé ceně a miniaturním rozměrům se vleze nad projektor, za televizi atp.

Co budeme potřebovat:

RPi 4 B (ideálně s nějakým obalem) + napájecí adaptér (USB-C, min. 5V/3A)

16GB microSD kartu (kvalitnější SanDisk Extreme PRO/PLUS atp.) anebo SSD disk pokud chcete média ukládat přímo v KODI

         Kabel s redukcí microHDMI - HDMI (nebo jinou dle toho, co podporuje vaše televize/projektor)

         Bezdrátovou miniklávesnici s myší (např. Rii Mini X1 nebo K12) anebo usb dálkový ovladač (např. Rii Mini Air mouse)

Napájení a propojení

Raspberry Pi propojíme s televizí/projektorem pomocí HDMI kabelu. Zvukový výstup lze zabezpečit pomocí HDMI nebo použít analogový výstup jack 3,5 mm. Do Raspbery Pi dále zapojte LAN kabel z routeru vaší domácí sítě pro připojení k internetu/domácí síti. Zbylé USB můžete využít na připojení Flash disku s multimediálním obsahem, je-li potřeba.

Schém zapojení - KODI na Raspberry Pi

Software

V řešení open source multimediálního centra používáme projekt RaspEX KODI. Jde o distribuci Debian s předinstalovaným desktop rozhraním LXDE a aplikacemi jako Firefox a VLC. Nedílnou součástí je projekt KODI, který se po spuštění přepne do celoobrazovkového režimu.

Níže naleznete podrobný postup, jak jej zprovoznit.

1) Stáhněte si image RaspEX KODI ze stránek SourceForge.net. Distribuce je kombatibilní s Raspberry Pi 4 (2,4,8 GB) nebo Raspberry Pi 3.

https://sourceforge.net/projects/raspex-kodi/files/raspex-rpi4-kodi18.7-lxde-netflix-plex-amazon-video-2560mb-200713.zip/download

2) Připojte microSD kartu nebo SSD disk do svého počítače a stáhněte si prográmek EtcherPro Linux na Debian je tu přímo .deb. Pro Windows doporučuji Portable verzi. Jednoduše spusťte Etcher, rozbalte stažený zip a vyberte image .img.xz a dejte Flash! (Pokud chcete image rozbalit na SSD USB disk a nevidíte jej, nastavte si v konfiguraci Etcheru - Unsafe "mód". Buďte opatrní, abyste nepřepsali nějaký jiný disk, doporučuji veškeré ostatní externí disky odpojit a dvakrát zkontrolovat!!!)

3) Zapojte microSD kartu s KODI do Raspberry Pi 4, Zapojte také ethernetový kabel, HDMI do televize/projektoru a napájení. Přepněte na televizi/projektoru zdroj signálu "Source" na HDMI. Po chvíli by měla naběhnout obrazovka LXDE projektu RaspEX.

Základní nastavení Raspberry

Raspberry Pi - LXDE

Po naběhnutí plochy můžete přejít do Settings, kde můžete změnit výchozí jazyk distribuce např. na češtinu. Lze také změnit hostname.

Raspberry Pi - LXDE - Settings Raspberry Pi - LXDE - Settings

Nyní můžete spustit KODI kliknutím na ikonu.

Pi-TV - KODI ikona

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

Nilan Modbus OpenHAB
Nilan VP18 vs OpenHABHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)

Základ - Winbox, DHCPHodnocení: 
0%

V tomto seriálu se podíváme na postupné nastavení zařízení značky MikroTik pro domácí použití nebo malou firmu (do 10 lidí). V prvním článku se budeme věnovat úvodnímu nastavení - stáhneme si Winbox a nastavíme DHCP pro primární síť a jednu hostovskou síť. Stejně tak upravíme i Wifi.

PiHome - Chytry dum mereni spotreby elektriny
Měření spotřeby domu po fázíchHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku ukážeme jak lze řešit měření aktuální spotřeby po fázích v rodinném domě. Lze použít různé komerční zařízení, bohužel nativní MQTT zařízení jsme nenašli. V našem případě jsme tedy zvolili kvůli existující síti Z-Wave produkt Aeotec Home Energy Meter Gen5.

DIY Alarm
Alarm z existujících PIR senzorů v chytrém doměHodnocení: 
100%

V chytrém domě, kde PIR čidla neslouží jenom ke spínání světel při pohybu, je možné tyto čidla vyžít k zjištění přítomnosti osob v dané místnosti. Na těchto informacích se dá postavit poměrně spolehlivý domácí necertifikovaný zabezpečovací systém. V tomto postupu naleznete logiku jakým způsobem to může fungovat v softwaru OpenHAB 3 na našem demo příkladě chytrého domu.

Arduino PIR - možnost deaktivace, časovač a denní doba
Pokročilé nastavení PIR čidel pro řízení světel v OpenHABHodnocení: 
98.5%

PIR čidlo HC-SR501 obsahuje mechanické nastavení dosahu záběru a délky sepnutí. V inteligentním domě ale chceme mít možnost variabilně parametry PIR měnit. Ukážeme jak PIR čidlo nastavit tak, aby šlo v aplikaci nebo vypínačem deaktivovat a volitelně nastavovat délku svícení.

Centrální tablet pro chytrý dům
Centrální tablet pro ovládání chytrého domuHodnocení: 
80%

Centrální tablet nebo starší smartphone se perfektně hodí jako centrální ukazatel informací o stavu v domě a také k jeho ovládání. Zpravidla nahrazuje videovrátného a můžete si na něm pustit například oblíbenou hudbu při vaření nebo číst recepty. V článku popíšeme funkční příklad takového "wall" tabletu a jeho nastavení v tzv. kiosk módu, aby nesvítíl po nocích a reagoval jenom když je někdo poblíž.

Persistent linux live USB
Vytvoření persistent live USB LinuxuHodnocení: 
0%

Většina distribucí linuxu existuje v "live" provedení, tz. že po rozbalení jej můžete používat přímo z flash disku nebe externiho SSD. Po uložení práce se vám ale klasická live distribuce znovu uvede to výchozího nastavení. Toto řeší tzv. persistent live instalace. Ukážeme si jak jej vytvořit na Linuxu nebo Windows.

Jabltron propojení s chytrou domácností
Propojení Jablotronu s OpenHABHodnocení: 
0%

V tomto článku si představíme užitečný "binding" pro OpenHAB hlavně v tuzemských instalacích kde je hodně zastoupen alarm od firmy Jablotron. Propojení alarmu s chytrou domácností nám umožní reagovat na stav zakódování/odkodování domu. Typicky při zákodování domu zhasnout všechna světla, zavřít přívod vody, vypnout cirkulaci TUV, vypnout spínáne zásuvky a cokoliv dalšího co nepotřebujete v provozu nejste-li doma.

Thunderbird vs Exchange email and calendar
Thunderbird vs MS ExchangeHodnocení: 
0%

V tomto článku si ukážeme jak provozovat firemní poštu a kalendář postavenou na MS Exchange 20xx s Thunderbirdem na jakḱoliv distribuci Linuxu. Používám toto řešení k spokojenosti přes 8 let od verze Exchange 2013 - 2016 - 2019.