KODI na Raspberry Pi

Pro KODI jsme v tomto případě zvolili desku Raspberry Pi, konkrétně Raspberry Pi 4. Je to jedno z nejpopulárnějších mini PC, výkonově bohatě dostačující pro naše použitíi a s odběrem ~ 5 W. Díky jeho příznivé ceně a miniaturním rozměrům se vleze nad projektor, za televizi atp.

Aktuálně:

Bohužel od začátku roku 2022 je dostupnost desek Raspberry Pi kritická. Zlepšení se očekává v Q2-Q3 letošního roku. Zatím je možné objednat o něco dražší kusy. Doporučuji hledat přes idealo.de

Co budeme potřebovat:

RPi 4 B (ideálně s nějakým obalem) + napájecí adaptér (USB-C, min. 5V/3A)

16GB microSD kartu (kvalitnější SanDisk Extreme PRO/PLUS atp.) anebo SSD disk pokud chcete média ukládat přímo v KODI

        Kabel s redukcí microHDMI - HDMI (nebo jinou dle toho, co podporuje vaše televize/projektor)

        Bezdrátovou miniklávesnici s myší (např. Rii Mini X1 nebo K12) anebo usb dálkový ovladač (např. Rii Mini Air mouse)

Napájení a propojení

Raspberry Pi propojíme s televizí/projektorem pomocí HDMI kabelu. Zvukový výstup lze zabezpečit pomocí HDMI nebo použít analogový výstup jack 3,5 mm, případně Bluetooth. Do Raspberry Pi dále zapojte LAN kabel z routeru vaší domácí sítě pro připojení k internetu/domácí síti. Zbylé USB můžete využít na bezdrátovou klávesnici a případně připojení flash disku s multimediálním obsahem.

Software

V řešení open source multimediálního centra používáme projekt OSMC.

Níže naleznete podrobný postup, jak jej zprovoznit.

1) Stáhněte si nejnovější image OSMC v sekci Disk images pro Rasbperry 4

https://osmc.tv/download/

2) Připojte microSD kartu nebo SSD disk do svého počítače a stáhněte si prográmek Etcher (případně Raspberry imager). Pro Linux na Debian je tu přímo .deb. Pro Windows doporučuji Portable verzi. Jednoduše spusťte Etcher, rozbalte stažený zip a vyberte image .img.xz a dejte Flash! (Pokud chcete image rozbalit na SSD USB disk a nevidíte jej, nastavte si v konfiguraci Etcheru - Unsafe "mód". Buďte opatrní, abyste nepřepsali nějaký jiný disk, doporučuji veškeré ostatní externí disky odpojit a dvakrát zkontrolovat!!!)


3) Zapojte microSD kartu s OSMC do Raspberry Pi 4, Zapojte také ethernetový kabel, HDMI do televize/projektoru a napájení. Přepněte na televizi/projektoru zdroj signálu "Source" na HDMI. Po chvíli by měla naběhnout obrazovka projektu OSMC. Vyberte si jazyk a časové pásmo. Vzhled použítý v návodech je  Estuary.

Konfigurace

Nejdříve si zjednodušte nabídku. Asi nebudete potřebovat všechny položky v levém menu. Nastavení najdete v Settings -> Rozhraní -> Konfigurovat vzhled

Sdílení je jednoduché. Pro spouštění fotek a videí z NAS nebo jiného úložiště, stačí nastavit cestu v síti. Například pokud máte NAS a povolené sdílení přes Sambu (CIFS) nastavíte cestu k obsahu NAS následovně. Zvolíte Přidat videa -> Síťové úlžiště a zadáte si IP adresu NAS nebo hostname

Doplňky

Představíme ještě návod na nejpopulárnější doplňek, kterým je v našich CZ/SK končinách SCC - Stream Cinema Community.

Umožňuje přehrávání obsahu z Webshare.cz přes doplňek přímo v KODI. Výhodou je možnost prohledávání dle názvů filmů, herců, kategorizované katalogy atd. nebo prohlížení trendů a příme streamování dle kvality, kterou si zvolíte.

1) Přidejte si v Nastavení -> Správce souborů zdroj https://repo.sc2.zone

2) V Nastavení -> Doplňky -> Instalovat ze souboru vyberte repository.hacky.zip (V případě okna ohledně Nepovolených neznámých zdrojů, klikněte Nastavení a Povolte instalaci z neznámých zdrojů)

3) V Nastavení > Doplňky > Instalovat z repozitáře > Hacky's repository > Video doplňky zvolte Stream Cinema Community Doplňek se nainstaluje.

4) Nyní již zbývá finálně jenom založit si VIP účet na Webshare.cz a zadat přihlašování do doplňku.

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
0%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
80%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.

WireGuard na routerech MikroTikHodnocení: 
100%

Článek popisuje svépomocné zprovoznění VPN protokolu WireGuard na zařízeních MikroTik s verzí RouterOS 7 a vyšší. Tato fenomenální VPN je velmi rychlá, bezpečná a snadno nastavitelná v domácem prostředí. Dá se říct že moméntálně je to nejlepší VPN pro domácí použití dostupné široké veřejnosti.

Nilan Modbus OpenHAB
Nilan VP18 vs OpenHABHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku si ukážeme propojení aktivní rekuperační jednotky Nilan, v našem případě typ VP18 K WT s OpenHAB 3. Komunikací přes Modbus je možné načítat celou škálu hodnot, ale hlavně také řídit jednotku skrze OpenHAB. To nám umožňuje dálkově nebo programově měnit výkon a nastavení větrání v závislosti na režimu (noc, vaření atd.)

Základ - Winbox, DHCPHodnocení: 
86.7%

V tomto seriálu se podíváme na postupné nastavení zařízení značky MikroTik pro domácí použití nebo malou firmu (do 25 lidí). V prvním článku se budeme věnovat úvodnímu nastavení - stáhneme si Winbox a nastavíme DHCP pro primární síť a jednu hostovskou síť. Stejně tak upravíme i Wifi.

PiHome - Chytry dum mereni spotreby elektriny
Měření spotřeby domu po fázíchHodnocení: 
80%

V tomto příspěvku ukážeme jak lze řešit měření aktuální spotřeby po fázích v rodinném domě. Lze použít různé komerční zařízení, bohužel nativní MQTT zařízení jsme nenašli. V našem případě jsme tedy zvolili kvůli existující síti Z-Wave produkt Aeotec Home Energy Meter Gen5.

DIY Alarm
Alarm z existujících PIR senzorů v chytrém doměHodnocení: 
100%

V chytrém domě, kde PIR čidla neslouží jenom ke spínání světel při pohybu, je možné tyto čidla využít k zjištění přítomnosti osob v dané místnosti. Na těchto informacích se dá postavit poměrně spolehlivý domácí necertifikovaný zabezpečovací systém. V tomto postupu naleznete logiku jakým způsobem to může fungovat v softwaru OpenHAB 3 na našem demo příkladě chytrého domu.