KODI na Raspberry Pi

Pro KODI jsme v tomto případě zvolili desku Raspberry Pi, konkrétně Raspberry Pi 4. Je to jedno z nejpopulárnějších mini PC, výkonově bohatě dostačující pro naše použitíi a s odběrem ~ 5 W. Díky jeho příznivé ceně a miniaturním rozměrům se vleze nad projektor, za televizi atp.

Aktuálně:

Bohužel od začátku roku 2022 je dostupnost desek Raspberry Pi kritická. Zlepšení se očekává v Q2-Q3 letošního roku. Zatím je možné objednat o něco dražší kusy. Doporučuji hledat přes idealo.de

Co budeme potřebovat:

RPi 4 B (ideálně s nějakým obalem) + napájecí adaptér (USB-C, min. 5V/3A)

16GB microSD kartu (kvalitnější SanDisk Extreme PRO/PLUS atp.) anebo SSD disk pokud chcete média ukládat přímo v KODI

        Kabel s redukcí microHDMI - HDMI (nebo jinou dle toho, co podporuje vaše televize/projektor)

        Bezdrátovou miniklávesnici s myší (např. Rii Mini X1 nebo K12) anebo usb dálkový ovladač (např. Rii Mini Air mouse)

Napájení a propojení

Raspberry Pi propojíme s televizí/projektorem pomocí HDMI kabelu. Zvukový výstup lze zabezpečit pomocí HDMI nebo použít analogový výstup jack 3,5 mm, případně Bluetooth. Do Raspberry Pi dále zapojte LAN kabel z routeru vaší domácí sítě pro připojení k internetu/domácí síti. Zbylé USB můžete využít na bezdrátovou klávesnici a případně připojení flash disku s multimediálním obsahem.

Software

V řešení open source multimediálního centra používáme projekt OSMC.

Níže naleznete podrobný postup, jak jej zprovoznit.

1) Stáhněte si nejnovější image OSMC v sekci Disk images pro Rasbperry 4

https://osmc.tv/download/

2) Připojte microSD kartu nebo SSD disk do svého počítače a stáhněte si prográmek Etcher (případně Raspberry imager). Pro Linux na Debian je tu přímo .deb. Pro Windows doporučuji Portable verzi. Jednoduše spusťte Etcher, rozbalte stažený zip a vyberte image .img.xz a dejte Flash! (Pokud chcete image rozbalit na SSD USB disk a nevidíte jej, nastavte si v konfiguraci Etcheru - Unsafe "mód". Buďte opatrní, abyste nepřepsali nějaký jiný disk, doporučuji veškeré ostatní externí disky odpojit a dvakrát zkontrolovat!!!)


3) Zapojte microSD kartu s OSMC do Raspberry Pi 4, Zapojte také ethernetový kabel, HDMI do televize/projektoru a napájení. Přepněte na televizi/projektoru zdroj signálu "Source" na HDMI. Po chvíli by měla naběhnout obrazovka projektu OSMC. Vyberte si jazyk a časové pásmo. Vzhled použítý v návodech je  Estuary.

Konfigurace

Nejdříve si zjednodušte nabídku. Asi nebudete potřebovat všechny položky v levém menu. Nastavení najdete v Settings -> Rozhraní -> Konfigurovat vzhled

Sdílení je jednoduché. Pro spouštění fotek a videí z NAS nebo jiného úložiště, stačí nastavit cestu v síti. Například pokud máte NAS a povolené sdílení přes Sambu (CIFS) nastavíte cestu k obsahu NAS následovně. Zvolíte Přidat videa -> Síťové úlžiště a zadáte si IP adresu NAS nebo hostname

Doplňky

Představíme ještě návod na nejpopulárnější doplňek, kterým je v našich CZ/SK končinách SCC - Stream Cinema Community.

Umožňuje přehrávání obsahu z Webshare.cz přes doplňek přímo v KODI. Výhodou je možnost prohledávání dle názvů filmů, herců, kategorizované katalogy atd. nebo prohlížení trendů a příme streamování dle kvality, kterou si zvolíte.

1) Přidejte si v Nastavení -> Správce souborů zdroj https://repo.sc2.zone

2) V Nastavení -> Doplňky -> Instalovat ze souboru vyberte repository.hacky.zip (V případě okna ohledně Nepovolených neznámých zdrojů, klikněte Nastavení a Povolte instalaci z neznámých zdrojů)

3) V Nastavení > Doplňky > Instalovat z repozitáře > Hacky's repository > Video doplňky zvolte Stream Cinema Community Doplňek se nainstaluje.

4) Nyní již zbývá finálně jenom založit si VIP účet na Webshare.cz a zadat přihlašování do doplňku.

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

Linux Live Distribution Persistent USB
Vytvoření Persistent Live USBHodnocení: 
20%

Jak si vyzkoušet Linux? Přímo na vašem notebooku nebo počítači nabootováním z USB flash disku, nebo ještě lépe z externího SSD. Pokud se vám to zalíbí, v tomto návodu naleznete postup, jak vytvořit persistentní live distribuci, což znamená, že všechny změny, které v Linuxu uložíte, tam zůstanou. Můžete si tedy nainstalovat aplikace, ukládat dokumenty atd. Prostě takový přenositelný Linux v kapse, který lze spustit na jakémkoliv podporovaném počítači nebo notebooku.

SmartHome WhatsApp notifikace OpenHAB, Home Assistant
WhatsApp - notifikace zdarmaHodnocení: 
0%

Rádi byste dostávali notifikace z chytré domácnosti formou zpráv do WhatsApp messengeru? Ačkoliv z tohoto messengeru nejsme nadšení, mnoho lidí jej používá a je zbytečné instalovat jiný pouze kvůli chytrému domu. Pro daný kontakt je pak možné nastavit specifické zvonění, takže budete hned vědět, že zpráva přišla z vašeho domu. Našli jsme možnost, jak toto využívat bez poplatku. Jmenuje se CallMeBot...

Tailscale - VPN bez veřejné IP
Tailscale - přístup bez veřejné IP adresyHodnocení: 
100%

Služba Tailscale řeší přístup mezi jednotlivými zařízeními, pokud nemáte možnost veřejné IP adresy. Pro jednoho uživatele je zdarma s podporou max 100 zařízení. Ukážeme si jak Tailscale nainstalovat na Raspberry Pi, které budeme mít někde doma a do klienta (Android, iPhone) ze kterého budeme chtít přistupovat k domácímu Raspberry Pi. Náším příkladem bude vzdálený přístup k OpenHAB běžícím na Raspberry Pi. Nicméně stejné nastavení platí pro spoustu jiných aplikací - domácí NAS, PiHole, Home Assistant, Domoticz, NextCloud a jiné.

Shelly MQTT implementace
Shelly a OpenHABHodnocení: 
100%

Značka Shelly je známa svými produkty komunikujicími hlavně přes WiFi a zahrnujicími ovládané zásuvky, relé pod vypínače, relé pro ovládaní žaluzíí a mnoho dalších produktů. Jedna z výhod pro nasazení je možnost načítat a taky ovládat tyto zařízení pomocí univerzálního protokolu MQTT. Napříč existujícímu addonu pro OpenHAB i Home Assistant si ukážeme jak používat Shelly zařízení bez instalace jakéhokoliv rozšíření.

Victron & OpenHAB
Victron a chytrý důmHodnocení: 
100%

V tomto příspěvku si ukážeme jak načítat informace z fotovoltaické elektrárny od firmy Victron. Propojíme se s jednotkou Cerbo přes MQTT. Na základě těchto hodnot pak můžeme spínat různé spotřebiče (topení, bojler atp.) a předejít plýtvání baterie pro velké spotřebiče v době, kdy nemusí běžet atp.

GoodWe a chytrá domácnost
Smart Home a GoodWeHodnocení: 
100%

V příspěvku ukážeme krok po kroku jak komunikovat chytrou domácnosti přímo se střídačem Goodwe a dostávát aktuální informace (narozdíl od SEMS portálu). Tyto informace jsou nezbytné pokud chceme v chytrém domě nějak reagovat na aktuální parametry např. spínání dodatečného chlazení nebo spínání zásuvky se zátěží.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
100%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.