Instalace Pi-Cloud na Raspberry Pi 5

Co budeme potřebovat?

Raspberry Pi 5 s předinstalovaným OMV - viz tutoriál Pi-NAS.

OMV budeme ale instalovat na SSD disk kvůli výkonu! Bez SSD karty. Postup je ale identický jako na SD kartu.

 

Software

Po instalaci a konfiguraci OMV dle tutoriálu musíme provést pár změn. První je změna výchozího portu OMV, jelikoz Casa OS používá také prot 80.

Provedeme to připojením přes SSH a zadáním příkazu:

sudo omv-firstaid

PiCloud - Změna portu OMV

 kde změníme v sekci Configure workbench port z 80 na 81.

PiCloud - OMV firstaaid change port

Potvrdíme. Restartujeme

sudo reboot

 

      1) Instalace Casa OS

Po připojení proveďte aktualizaci OS dvěma po sobě jdoucími příkazy:

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

Zabere to pár minut. Nakonec proveďte instalaci Casa OS zkopírováním skriptu:

wget -qO- https://get.casaos.io | sudo bash

Po pár dalších minutách je apliakce Casa OS připravena k použití. Po instalaci otevřete webový prohlížeč a napište do něj adresu svého Raspberry Pi. V našem případě http://192.168.1.56 Vytvořte si admin účet do Casa OS. OMV pak máte na portu 81, tz. http://192.168.1.56:81

Casa OS - První přihlášení

Co je to vlastně CasaOS?

open-source operační systém navržený pro provoz na domácích serverech a zařízeních typu NAS (Network Attached Storage). Umožňuje snadnou instalaci a správu kontejnerizovaných aplikací pomocí Dockeru, což zjednodušuje nasazení různých služeb jako mediální servery, VPN nebo aplikace pro synchronizaci dat. Podporuje instalaci různých aplikací a rozšíření, což umožňuje přizpůsobit systém potřebám uživatele. 

 2) Instalace MariaDB

 Po přihlášení do Casa OS zvolte Apps a vyhledejte mariadb. Rozklikněte (neklikejte na Install) a vyberte volbu Custom install pod šipkou vedle Install.

 

Casa OS - MariaDB

Vyplňte následující údaje. Prakticky vyberte jenom network mariadb a změňte název databáze a údaje k přihlášení. Použijte vlasšní heslo!

PiCloud - CasaOS - mariadb

 

Klikněte na install. Po chvíli je hotovo.

4) Instalace Nextcloud

zvolte Apps a vyhledejte nextcloud. Rozklikněte (neklikejte na Install) a vyberte volbu Custom install pod šipkou vedle Install.

 Casa OS - NextCloud

 

Vyplňte následující údaje. Prakticky vyberte jenom network mariadb.

PiCloud - NextCloud installation

Po instalaci přejděte do Nextcloudu. Jednoduše zadejte stejnou IP ale jiný port. Jak je vidět z obrázku výše port je 10081. V našem případě tedy zadáme   http://192.168.1.56:10081 a nastavíme prvního uživatele. Níže pak vyplníme uživatele pro databázi a název databáze. Důležitý je hostname mariadb

PiCloud - NextCloud First Login Database

 

 A je to! Nextcloud máte funkční. Zatím jsou ale data Nextcloudu na jednom SSD disku spolu se systémem. Pokud máte jenom jeden SSD disk a chcete to takto používat, můžete. Když se ale něco s diskem stane a nebudete mít zálohu, o data přijdete. My ale pro vás máme postup jak to vylepšit a to přesunout data Nextcloudu na separatní SSD disk a přidat ještě jeden SSD pro zrcadlení/zálohu. K tomu využijeme Open Media Vault.

 

PiCloud - schéma záloh a disků

 Připojíme se do Open Media Vaultu (např: http://192.168.1.56:81) a nasatvíme SSD disky. Pokud nemáte, vytvoříme tam ext4 oddíly pro druhý a třetí disk s tagy diskA a diskB. Postup viz v tutoriálu Pi- NAS. Nastavte taky zálohování diskuA na diskB. Mělo by to vypadat nějak takto:

PiCloud - OMV disks

 PiCloud - Shared folders

PiCloud - Rsync

 

Přihlašte se do Casa OS (např: http://192.168.1.56) a spusťte Terminal (příkazový řádek v Linuxu) třetí ikonou zleva nahoře.

Nextcloud defaultně ukladá data do složky /DATA/AppData/nextcloud/var/www/html/data. Open Media Vault nám disky namapoval dle zadání v Shared Folders. My musíme manuálně nalinkovat disky ještě do složek /DATA/AppData/nextcloud/var/www/html/diskA /DATA/AppData/nextcloud/var/www/html/diskB a změníme konfiguraci Nextcloud aby pracoval s těmito složkami.

1) Přejděte do složky /DATA/AppData/nextcloud/var/www/html/ napsaním příkazu do Terminálu

cd /DATA/AppData/nextcloud/var/www/html/

Nextcloud data folder

2) Vytvořte složky diskA a diskB

mkdir diskA

mkdir diskB

Nextcloud Custom Data Folder

3) Editujte /etc/fstab a přidejte automatické mapování ještě do složek v Nextcloud rootu

sudo nano /etc/fstab

a přidejte nakonec souboru dva řádky (zaměňte dle vašich uuid). Viz příklad níže:

PiCloud - fstab mount

my jsme přidali tyto. /srv/dev-* zkopirujte dle vašich UUID výše:

# Toto jsme pridali manualne
/srv/dev-disk-by-uuid-de29ff0b-9530-479d-95a3-20777880dd7e  /DATA/AppData/nextcloud/var/www/html/diskA  none  bind  0  0
/srv/dev-disk-by-uuid-4e8605ff-1148-4f89-9743-d02df1ffd14a  /DATA/AppData/nextcloud/var/www/html/diskB  none  bind  0  0

 

Uložte stisknutím CTRL+O, potvrďte Enter a vyskočte z editoru nano CTRL+X.

Restartujte Raspberry Pi.

4) Nakonec nejkomplikovanější úkol:

a) Překopírujeme obsah složky /data do složky /diskA

přepněte se do roota příkazem:

sudo -s

přejděte do složky /data (cd /data) a zkopírujte obsah příkazem:

cp -r * ../diskA

 

Chybí nám tam ještě jeden skrytý soubor. Zkopírujeme jej manuálně

cp .ocdata ../diskA

 

PiCloud - NextCloud - ocdata

Finálně ještě nastavte práva pro užiavtele www-data pro složku diskA a všechny podsložky a soubory příkazem:

chown -R www-data:www-data diskA

5) Nyní změníme konfiguraci Nextcloudu:

Opět otevřete terminál v Casa OS, přejděte do složky /DATA/AppData/nextcloud/var/www/html/config  a editujte soubor config.php

sudo nano config.php

PiCloud - change Nextcloud default directory

Změníme defaultní složku data na diskA

PiCloud - change Nextcloud default directory

6) Restartujte Nextcloud, třeba přes ikonu v Casa OS:

 

 Nextcloud by teď měl najet a používat složky na separátním SSD disku. Dle nastavení rsync by se tyto složky měli zálohovat i na diskB. Můžete si to ověřit i v Casa OS ve Files

PiCloud - Disk A

 

PiCloud - Disk B

 Stane-li se něco s diskemA. Stačí změnit konfiguraci Nextcloud na diskB a jede se dál!

Tip: Z hlediska bezpečnostní doporučujeme používat strategii zálohování 3-2-1. To znamená mít po ruce jeden externí, v tomto případě stačí HDD pro manuální zálohu. Tu provádět třeba 1x za 6 měsícu nebo častěji dle potřeby. Strategie 3-2-1 znamená, že máte 3 kopie dat. Jednu produkční, dvě zálohy a z toho jednu zálohu mimo lokalitu (budovu) kvůli požáru, vykradení a ukradení celého Pi-Cloud atd.

Přidat komentář

Nejlepší články z blogu

Linux Live Distribution Persistent USB
Vytvoření Persistent Live USBHodnocení: 
20%

Jak si vyzkoušet Linux? Přímo na vašem notebooku nebo počítači nabootováním z USB flash disku, nebo ještě lépe z externího SSD. Pokud se vám to zalíbí, v tomto návodu naleznete postup, jak vytvořit persistentní live distribuci, což znamená, že všechny změny, které v Linuxu uložíte, tam zůstanou. Můžete si tedy nainstalovat aplikace, ukládat dokumenty atd. Prostě takový přenositelný Linux v kapse, který lze spustit na jakémkoliv podporovaném počítači nebo notebooku.

SmartHome WhatsApp notifikace OpenHAB, Home Assistant
WhatsApp - notifikace zdarmaHodnocení: 
0%

Rádi byste dostávali notifikace z chytré domácnosti formou zpráv do WhatsApp messengeru? Ačkoliv z tohoto messengeru nejsme nadšení, mnoho lidí jej používá a je zbytečné instalovat jiný pouze kvůli chytrému domu. Pro daný kontakt je pak možné nastavit specifické zvonění, takže budete hned vědět, že zpráva přišla z vašeho domu. Našli jsme možnost, jak toto využívat bez poplatku. Jmenuje se CallMeBot...

Tailscale - VPN bez veřejné IP
Tailscale - přístup bez veřejné IP adresyHodnocení: 
100%

Služba Tailscale řeší přístup mezi jednotlivými zařízeními, pokud nemáte možnost veřejné IP adresy. Pro jednoho uživatele je zdarma s podporou max 100 zařízení. Ukážeme si jak Tailscale nainstalovat na Raspberry Pi, které budeme mít někde doma a do klienta (Android, iPhone) ze kterého budeme chtít přistupovat k domácímu Raspberry Pi. Náším příkladem bude vzdálený přístup k OpenHAB běžícím na Raspberry Pi. Nicméně stejné nastavení platí pro spoustu jiných aplikací - domácí NAS, PiHole, Home Assistant, Domoticz, NextCloud a jiné.

Shelly MQTT implementace
Shelly a OpenHABHodnocení: 
100%

Značka Shelly je známa svými produkty komunikujicími hlavně přes WiFi a zahrnujicími ovládané zásuvky, relé pod vypínače, relé pro ovládaní žaluzíí a mnoho dalších produktů. Jedna z výhod pro nasazení je možnost načítat a taky ovládat tyto zařízení pomocí univerzálního protokolu MQTT. Napříč existujícímu addonu pro OpenHAB i Home Assistant si ukážeme jak používat Shelly zařízení bez instalace jakéhokoliv rozšíření.

Victron & OpenHAB
Victron a chytrý důmHodnocení: 
100%

V tomto příspěvku si ukážeme jak načítat informace z fotovoltaické elektrárny od firmy Victron. Propojíme se s jednotkou Cerbo přes MQTT. Na základě těchto hodnot pak můžeme spínat různé spotřebiče (topení, bojler atp.) a předejít plýtvání baterie pro velké spotřebiče v době, kdy nemusí běžet atp.

GoodWe a chytrá domácnost
Smart Home a GoodWeHodnocení: 
100%

V příspěvku ukážeme krok po kroku jak komunikovat chytrou domácnosti přímo se střídačem Goodwe a dostávát aktuální informace (narozdíl od SEMS portálu). Tyto informace jsou nezbytné pokud chceme v chytrém domě nějak reagovat na aktuální parametry např. spínání dodatečného chlazení nebo spínání zásuvky se zátěží.

Ovládání domu hlasem
Hlasové ovládání domu AlexouHodnocení: 
100%

V tomto článku propojíme hlasového asistenta Amazon Echo Dot s open source domácí automatizací. Nepoužíváme OpenHAB Cloud, tz. vše běží lokálně. V tomto případě je nutných pár nastavení navíc, nicméně výsledek stojí za to!

NFC Tag Chytrý dům
NFC tagy v chytrém doměHodnocení: 
100%

NFC (Near Field Communication) tagy jsou malé plastové nebo papírové nálepky, které mohou být použity k automatizaci různých funkcí v domácnosti. V čláku vám ukážeme příklady použití a návod jak zapsat akci na NFC tag pomocí mobilního telefonu.

WireGuard iOS
Nastavení WireGuard připojení v iOSHodnocení: 
0%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z iOS.

WireGuard z Androidu
Nastavení WireGuard připojení v AndroiduHodnocení: 
100%

V tomto článku najdete podrobný návod, jak se připojit k WireGuard VPN z Androidu.