Kategorie
Instalace Pi-Cloud S na Raspberry Pi 5
Instalace Pi-Cloud S na Raspberry Pi 5
Co budeme potřebovat?
Raspberry Pi 5 s SSD diskem. Kompaktní řešení je k dispozici u nás na eshopu
Napájecí adaptér alespoň 25W
Software
Pro Raspberry Pi použijeme přímo Raspberry Pi Imager dostupný pro Linux, Mac i Windows. Je to z toho důvodu, že nově kvůli bezpečnosti na image není defaultní heslo a musíte jej nějak vytvořit. Nejjednodušší je to přes tuto utilitu. Ke stažení viz link níže:
https://www.raspberrypi.com/software/
Po instalaci, spusťte imager a vyberte svoji verzi Raspberry Pi. Pak vyberte Raspberry Pi OS (Other) a Raspberry Pi OS Lite (64-bit) pro svoji verzi Raspberry Pi.
V posledním kroku vyberte váš SSD disk (dávejte pozor, vyberte správné zařízení, raději odpojte všechny USB disky a flash!) Zvolte Next a na dotaz OS Customization zvolte Edit Settings. Pod záložkou Services, zapněte SSH volbou Enable SSH a v General nastavte hostname a výchozí uživatelské jméno a heslo pro SSH. Klikněte na Save a pak Yes.
Pak už stačí jenom zasunout SSD disk do Raspberry Pi, zapojit LAN kabel ze svého domácího/firemního routeru nebo sítě a zapojit napájení.. Zelená ikonka by se měla rozblikat. Pokud máme zapojený ethernetový kabel, náš RPi pravděpodobně dostal adresu od DHCP routeru. Připojte se ke svému routeru a podívejte se do seznamu připojených zařízení, jakou IP má zařízení s hostname picloud, případně jiné jaké jste zvolili. U nás je to například 192.168.1.56. Použijeme tedy SSH přístup k našemu RPi. Možná je nejvyšší čas seznámit se pro neznalé s terminálem (příkazový řádek v Linuxu), například v článku Průvodce příkazovým řádkem pro začátečníky v Linuxu. Vypadá to děsivě, ale je to ta nejkrásnější věc na Linuxu. Prostě funguje vždy a všude a hlavně po desetiletí stejně.
Pro Windows 10 uživatele už existuje SSH podpora zabudovaná přes shell. Pro ostatní Windows uživatele doporučujeme aplikaci Putty. Pro ty, co mají Linux, nemusíme dál nic psát. Připojíme se tedy přes terminál SSH příkazem níže. IP adresu nahraďte tou svou, co jste přečetli v routeru. Uživatelské jméno a heslo zadejte podle toho jak, jste jen napsali v Raspberry Pi Imageru. U nás to je například:
ssh opentux@192.168.1.56
1) Instalace Casa OS
Po připojení proveďte aktualizaci OS dvěma po sobě jdoucími příkazy:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Zabere to pár minut. Nakonec proveďte instalaci Casa OS zkopírováním skriptu:
wget -qO- https://get.casaos.io | sudo bash
Po pár dalších minutách je aplikace Casa OS připravena k použití. Po instalaci otevřete webový prohlížeč a napište do něj adresu svého Raspberry Pi. V našem případě http://192.168.1.56 Jako první budete vyzvání k založení admin účtu do Casa OS.
Co je to vlastně CasaOS?
open-source operační systém navržený pro provoz na domácích serverech a zařízeních typu NAS (Network Attached Storage). Umožňuje snadnou instalaci a správu kontejnerizovaných aplikací pomocí Dockeru, což zjednodušuje nasazení různých služeb jako mediální servery, VPN nebo aplikace pro synchronizaci dat. Podporuje instalaci různých aplikací a rozšíření, což umožňuje přizpůsobit systém potřebám uživatele bez nutnosti podrobných znalostí Docker a kontejnerů.
Pro instalaci vlastních aplikací postupujte dle návodu jednotlivých aplikací v sekci Jak na to.
Přidat komentář