Pi-Home - Schéma zapojení

Schéma zapojení

Pi-Home - princip zapojení na úrovni rozvaděče

 

Pi-Home - Schéma zapojení

 

 

Detailní popis:

Instalace je založena na srdci inteligentního domu - desce Raspberry Pi (dále jen RPi). Na RPi běží centrální software - OpenHAB. Více o OpenHAB a jeho instalaci na RPi naleznete v sekci Jak na to. RPi je dále přes USB HUB napájeno a také propojeno s deskami Arduino Mega. Přes USB rozhraní jsou také napájené desky Arduino Mega a při vývoji je přes USB také uploadován potřebný kód. RPi a Arduina jsou dále propojena pomocí LAN do interní sítě. Komunikace mezi RPi a Arduino probíhá protokolem MQTT, kde se posílají a odposlouchávají příkazy pro konkrétní akce. Systém je možné doplnit o jakékoliv zařízení podporující MQTT případně rozšířit o bezdrátové standardy jako Z-Wave, Zigbee a mnoho dalších.  OpenHAB podporuje nepřeberné množství otevřených i komerčních zařízení.

Základní funkcionalita:

Spínání silnoproudých obvodů s vysokým odběrem (zásuvkové okruhy, čerpada, motory, elektrické topení, atd.)

Použiváme kombinaci Arduino kompatibilní desky až s 8x 230V/2A SSR relé v kombinaci s vysokozátěžovým instalačním relé 230V/20A v silnoproudé části rozvaděče. Pomocí těchto relé je spínán příslušný obvod zásuvek, čerpadel, motorů anebo jiných výkonnějších zařízení. Pro vícefázové okruhy (indukce, sauna, dílna atp.) lze použít vícefázové instalační relé a spínat jej opět jednofázovým Arduino relé.

Spínání LED osvětlení

Kvůli vysokým náběhovým proudům kondenzátoru u LED světelných zdrojů se nedoporučuje příme napojení na Arduino 230V/2A relé. Řešením je přidání instalačního 230V/20A relé jako v předchozím odstavci.

Spínání silnoproudých obvodů s nízkým odběrem a bez náběhových proudů (odtahové ventilátory, topné hlavice, oběhové čerpadla atd.)

Ovládání lze připojit přímo na 230V/2A SSR relé, kompatibilní s deskami Arduino. Je k dispozici deska s dvěma, čtyřmi nebo osmi relé.

Senzory, čidla, vypínače

Senzory i vypínače (v inteligentích instalacích se používají tlačítka) jsou připojeny pomocí UTP kabelů. UTP kabely jsou ukončeny v rozvaděči na KRONE svorkách typu DATA, GND a u senzorů take 5V. Od KRONE svorek pak vede propojení do příslušných pozic na deskách Arduino Mega, kde senzory nebo tlačítka odevzdávají hodnotu a Arduino již dále tuto hodnotu zpracuje nebo rovnou posílá do OpenHAB přes protokol MQTT. Podporována je široká nabídka různých Arduino-kompatibilních senzorů. Vybírat můžete například zde.

Bezdrátová komunikace

Pro byty, apartmány anebo již hotové objekty lze OpenHAB kombinovat s bezdrátovými standardy. Námi ověřený je protokol Z-Wave. K RPi se připojí USB Z-Wave kontroler a jednotlivé Z-Wave prvky se pak jednoduše konfigurují v OpenHAB. Výhodou je použití stávajících elektrických rozvodů, Z-Wave prvky se pak umísťují před vlastním zařízením nebo přímo podoprují tento protokol (Z-Wave žárovky). Z-Wave zvláda několik stovek zařízení a každé zařízení zlepšuje pokrytí této bezdrátové technologie v rámci objektu.

Detailní schéma pro modelový dům (viz sekce Jak na to):

*Tip: Obrázek je ve velkém rozlišení, po kliknutí si jej stáhněte

PiHome Wiring Scheme

 

Doporučeno z blogu