Kategorie
Náš Pi-NAS
Sdílíme s vámi postup jak si svépomocí sestavit a nainstalovat vlastní open source NAS. Pro méně technicky zdatné uživatele nebo uživatele v časové tísni ;) nabízíme předpřipravený nainstalovaný open source NAS. Oproti mnoha komerčně dostupným NAS zařízením, má open source jednoznačně lepší poměr cena/výkon, což znamená, že můžete investovat do kvalitního úložiště bez přehnaných nákladů.
Proto jsme připravili již třetí variantu Pi-NAS. Od léta 2024 už výhradně na SSD discích. PiNAS je ideální pro každého, kdo hledá spolehlivý způsob správy svých dat včetně podrobného tutoriálu a rychlého video průvodce, který vás krok za krokem provede prvotním nastavením. Jsme tu, abychom vám usnadnili cestu k efektivnímu úložišti bez nutnosti rozumět každému technickému detailu.
PiNAS je postaven na populární desce Raspberry Pi 5 s 8GB paměti. Předem je osazen průmyslovou SD kartou s předinstalovaným softwarem Open Media Vault 7. Stačí připojit NVMe SSD disky, zapojit do sítě a po pár minutách nastavení dle našeho Quick Guide videa můžete tento NAS používat. Pro ještě snadnější začátek nabízíme také variantu s již předinstalovanými SSD disky a připravenými oddíly.
Proč jsme zvolili SSD?
Díky cenové dostupnosti SSD disků v posledních letech už není rozdíl oproti HDD tak propastní. SSD disky nabízí několik zásadních výhod:
- Několikanásobně vyšší přístupová doba - typicky při kopírování většího počtu malých souborů jako jsou fotky, pracovní i osobní dokumenty oceníte několikanásobní rychlost
- Vyšší rychlost čtení/zápisu oproti HDD - narazíte spíše na propustnost domácí/firemní sítě (většinou 1 Gbps) což je kolem 125 MB / s, nebo WiFi sítě
- Neslyšytelné, bez vibrací, bez mechanických částí
- Zanedbatelná spotřeba energie
- Miniaturní rozměry
Využijete rychlejší síť?
Raspberry Pi 5 má standardně jenom 1 Gbps síťovou kartu. Většina domácích sítí je na tom ale podobně - jejich základní síť tvoří 1 Gbps switche a routery. Pokud ale patříte mezi nadšence a máte vyřešenou domácí síť nebo síť ve vaší male firmě ve standardu 2,5 Gbps a vyšší, můžete si pořídit externí síťovou kartu do USB s podporou 2,5 Gbps. Rázem se na SSD discích dostanete z rychlostí 125 MB/s až na 270 Mb/s.
Axagon ADE-25R - 2,5 Gbps USB Network Adapter
Jak zálohovat data v NAS?
Pojďme si rozbebrat otázku zálohování dat. Zkopírováním fotek a videí, případně pracovních dokumentů na NAS to nekončí. Disk v našem NAS totiž může selhat. V takovém případě se dá použít ochrana a to buď RAID nebo automtická záloha na další disk např. přes rsync.
V našem případě doporučujeme druhou variantu. Každou noc odzálohovat data z disku A na disk B. Důležitá je funkce "archive" neboli "--ignore-existing" parametr, který nám nemaže data které nejsou na zdrojovém disku A.
Má to pár výhod:
- ochrana před nechtěným/náhodným smazáním
- ochrana před kryptovirem, pokud změní názvy souborů
Nevýhodou je, že se zálohovací disk rychleji zaplní, nicméně není nič snažšího než data na záložném disku smáznout a nechat vytvořit čerstvou kopii.
Co dál? Už jsou mé data v bezpečí?
Nikoliv. Doporučujeme se držet strategii 3-2-1 tz. mít alespoň tři kopie, na dvou různých médiích a jednu offline. Dvě kopie máte na NAS. Třetí kopii dat je ideální vykopírovat na externí HDD a uchovat offline a to mimo budovu kde je NAS, třeba u rodičů, sourozenců, souseda atp. prostě u někoho komu důvěřujete. Jednou za rok tuto kopii obnovit. Lze použít externí HDD připojen přes USB přímo k našemu NAS. Toto je další ochrana, hlavně proti krádeži a požáru.
Všechny varianty našeho Pi-NAS naleznete v našem eshopu včetně podrobné specifikace zde.
Další obrázky open source PiNAS: